Ethereum Madenciliği Bitti! İşte Ethereum Stake ile İlgili Bilmeniz Gereken 3 Unsur

23.01.2023
1
Ethereum Madenciliği Bitti! İşte Ethereum Stake ile İlgili Bilmeniz Gereken 3 Unsur
sosyal medya yönetimi

SHIBA coin, ADA coin ve daha birçok altcoinin öncüsü sayılan Ethereum (ETH), geçtiğimiz günlerde önemli bir değişim geçirdi. Uzun zamandır beklenen Ethereum Merge, 15 Eylül 2022’de gerçekleşti. Böylece Ethereum ağı, Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasını terk ederek Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına geçti. Ethereum madenciliği ise yerini Ethereum stake sürecine bıraktı.

Peki Ethereum stake ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şeyler neler? Gelin beraber bakalım.

Ethereum Stake Nedir?

Ethereum’un Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına geçmesiyle beraber artık ağa gönderilen işlemler madenciler tarafından doğrulanmıyor ve ağın güvenliğini madenciler sağlamıyor. Madencilerin yerini doğrulayıcılar aldı. Ağda doğrulayıcı olabilmek için de belirli miktarda ETH coin stake etmek gerekiyor. Doğrulayıcılar, stake oranlarına bağlı olarak ETH coin ile ödüllendiriliyor.

Ethereum’da doğrulayıcı olabilmek için en az 32 ETH stake etmek gerekiyor.

Ethereum Stake Türleri

Ethereum ağında doğrulayıcı olmak için en az 32 ETH stake etmek gerekse de staking ödülü kazanmanın birden fazla yolu vardır. Ethereum stake türleri solo staking, hizmet olarak staking, havuz stakingi ve merkezi borsa stakingi olarak 4’e ayrılabilir.

Solo Staking

Solo staking, en kârlı Ethereum stake yöntemidir. Eğer tek başınıza staking yapmak isterseniz tam katılım ödülleri alabilirsiniz. Ayrıca, stake ettiğiniz ETH coinler tamamen sizin kontrolünüzde olur.

Solo staking yaparak Ethereum doğrulayıcısı olmak isteyenlerin en az 32 ETH coini bulunmalı ve bilgisayarları günün her saati çevrimiçi olmalıdır. Solo stakingin en büyük dezavantajı ise elbette bir sermaye ve yüksek enerji tüketimi gerektirmesidir.

Hizmet Olarak Staking

Donanımla, yani sürekli çevrimiçi bir bilgisayar ve güçlü bir internet bağlantısıyla uğraşmak istemiyorsanız çeşitli staking hizmetleri aracılığıyla Ethereum stake yapabilirsiniz. Bu yöntemde, en az 32 ETH coininizi üçüncü taraf bir düğüm operatörüne delege edersiniz ancak ETH coin geri çekme anahtarınızı karşı tarafla paylaşmanız gerekmez.

Havuz Stakingi

Ethereum stake türlerinin bir diğeri havuz stakingidir. 32 ETH coininiz yoksa ama yine de Ethereum stake yapmak istiyorsanız bir staking havuzuna katılabilirsiniz. Bu havuzlara katılım şartları değişiklik gösterse de stake ettiğiniz ETH oranında ödül alırsınız.

Merkezi Borsalarda Staking

Birçok merkezi kripto para borsası, staking hizmetleri sunar. Bu hizmetlere genelde düşük miktarlarda coin ile katılabilirsiniz ve varlıklarınızı dilediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Ancak merkezi borsalarda staking yaparken varlıklarınız kripto para cüzdanınızda saklanmaz. Bununla beraber, borsalarda staking yapmak en kolay Ethereum stake yoludur.

Ethereum Stake Topluluğu

Ethereum, staking sistemine odaklanmış bir topluluğa sahiptir. EthStaker adındaki bu topluluk resmi internet sitesinin yanı sıra Discord ve Reddit gibi platformlarda faaliyet gösterir. Eğer Ethereum stake yapmayı düşünüyorsanız, bu topluluğa katılarak sürece dair yeni bilgiler öğrenebilir ve tartışmalara katkı sunabilirsiniz.

Türk Lirası ile Ethereum Satın Almak

Her kripto para gibi Ethereum (ETH) da kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile Ethereum satın almak oldukça kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolay ve güvenli şekilde TRY/ETH al sat işlemleri yapabilirsiniz.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır