Türkiye’nin En Güzel Termal Tesisleri

21.01.2023
3
Türkiye’nin En Güzel Termal Tesisleri
sosyal medya yönetimi

Kaplıca ve termal oteller genellikle orta yaş ve üzeri kesime hitap eden turistik faaliyetlerden olsa da artık son zamanlarda tesisin gelişimiyle birlikte gençlere de hitap edebilecek bir düzeye ulaşmıştır. Her yaştan, her cinsiyetten insanın artık eskiye nazaran daha çok termal otelleri tercih ettiği görülebilmektedir. Öyle ki birçok insan balayını bile bu otellerde yapmayı tercih etmektedir. Hem oldukça sağlıklı hem de dinlendirici bir tatil olanağı sunan termal kaplıcalar için ülkemiz adeta bir cennettir. Çünkü bünyesinde çok sayıda alternatifi barındırır. Eğer ki İstanbul’a yakın bir yerlerde termal otelde konaklamayı düşünüyorsanız Bolu’nun Karacasu Kaplıcaları tercih edilebilir. Bolu’nun merkez sınırlarında yer alan bu kaplıca son dönemin en popüler termal kaplıcalarından biridir. Şehir merkezinden sadece 5 km uzaklıkta bulunur ve çevresinde birçok konaklama tesisi yer alır. Çevresi yemyeşil ormanlarla kaplı olup 1993 senesinde Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Bir diğer termal kaplıca alternatifi ise Antalya Damlataş Kaplıcası’dır. Burası her göreni kendine hayran bırakan bir alandır. Alanya ilçe sınırları içerisinde yer alır. 1948 senesinde tesadüf eseri ortaya çıkmıştır. Damlataş Mağarası içerisinde bulunan bu kaplıcanın oluşumunun milattan önce 1015 senesine dayandığı tahmin edilmektedir. Başta astım olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Kaplıcanın ortam sıcaklığı yaz – kış fark etmeksizin 22 derecedir. Ortamda bulunan nem oranı ise yüzde 95 seviyelerindedir. Astım ve bronşit hastalarının burada 21 günlük bir tedaviyle, günde 4 saat olmak üzere rahatsızlıklarına şifa buldukları söylenmektedir. Deniz kıyısında bulunan Damlataş Kaplıcası, Alanya Marinaya sadece 4 km mesafede yer alır.

Kısaca özetlemek gerekirse ülkemizde termal otellerin sayısı oldukça fazladır. Eğer ki Karadeniz Bölgesi’nde bir termal tesiste konaklamak isterseniz tercihinizi Bolu Karacasu Kaplıcaları’ndan, Samsun Havza Kaplıcaları’ndan, Tokat Reşadiye Kaplıcaları’ndan, Amasya Gözlek Kaplıcaları’ndan ya da Rize Ayder Kaplıcaları’ndan yana kullanabilirsiniz. Fakat Antalya civarında bir yer arıyorsanız ilk tercihiniz elbette ki Damlataş Kaplıcaları olmalıdır. Bu ve buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için Gezilinki.com gezi sitesini ziyaret ederek, diğer içeriklerini takip edebilirsiniz.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır