Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’da Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Uzun bir tarihe sahip şehirlerden biri de Adana’dır. Adana, tarihi ve doğal güzellikleri ile beraber pek çok medeniyeti içinde barındıran bir şehirdir. Bu sebeple de Adana’da gezilip görülmeye değer birçok yer vardır. Bu gezilecek yerlere örnek verecek olursak; Adana Ulu Camii, Bebekli Kilise, Kapuzbaşı Şelalesi, Kapıkaya Kanyonu, Şar Antik Kenti, Adana Kalesi, Büyük Saat Kulesi, Varda Köprüsü ve Adana Etnografya Müzesi Adana’da yer alan önemli tarihi ve doğal güzelliklerden birkaçıdır.

Adana Ulu Camii

Ramazanoğlu Beyliği’ne ait olan Adana Ulu Camii, önemli eserlerden biridir. Bu camii, Ramazanoğlu Halil Bey aracılığıyla yaptırılmıştır. Adana Ulu Camii, Artuklu, Selçuklu, Zengi, Memlük ve Osmanlı üslupları bir arada kullanılmıştır.

Ayrıca bu camii içinde yer alan yapılar ise şunlardır:

  • Medrese
  • Türbe
  • Mescit
  • Hamam
  • İmaret
  • Arasta
  • Çarşı
  • Çeşmeler camii içinde bulunan eserlerdir.

Bu yapılarla beraber camii külliye özelliği gösterir.

Bebekli Kilise

Bebekli Kilise, Adana’da 1880’li yıllarda, Tebağ’da St. Paul adına yapılan İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin tepesinde, tunçtan yapılmış olan Meryem Ana heykeli yer alır. Kilisenin tepesinde bulunan heykelin bebeğe benzemesi sebebiyle kiliseye Bebekli Kilise ismi verilmiştir.

Adana Varda Köprüsü

Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu, Adana’ya 72 km kadar uzaklıkta bulunan Kapıkaya Köyü’nde yer alır. Yaklaşık olarak 200 metre yüksekliğindeki bu kanyonun ortasından Çakıt Çayı geçer. Kapıkaya Kanyonu, yamaç tırmanışı, doğa yürüyüşü ve fotoğraf meraklılarının kesinlikle görmeleri gereken doğal güzelliğe sahip bir alandır. Yürüyüş güzergahı yaklaşık olarak 7.250 metre olan bu kanyonun dört yüz metresinde korkuluk bulunmaktadır.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi, kaynak bir şelale olup Kapuzbaşı köyüne bağlıdır. Dünyada yer alan ikinci en yüksek şelale olarak kabul edilen bu şelale, Türkiye’nin en yüksek şelalesidir. Şelale, Adana Aladağ ilçelerine 55 km kadar uzaklıkta bulunur.

Şar Antik Kenti

Adana’nın Tufanbeyli ilçesine bağlı olan Şar Antik Kenti, Roma dönemine ait bir eserdir. Roma döneminden günümüze kadar ulaşan en önemli kalıntı amfi tiyatrodur. Buna ek olarak Bizans döneminden günümüze kadar ulaşan en önemli eser de kilise kalıntısıdır.

Adana Kalesi

İlk çağlarda yapılan bir eser olarak tahmin yürütülen Adana Kalesi’nin günümüze kadar ulaşan tek kalıntısı, sur kalıntılarıdır. Evliya Çelebi’ye ait olan Seyahatname adlı eserde Adana Kalesi şöyle tasvir edilmiştir: Günümüzde sadece sur kalıntılarını görebileceğiniz bu Adana Kalesi’nin kalıntılarına son veren kişi Osmanlı’ya karşı ayaklanan Kavalalı’nın oğlu olan İbrahim Paşa’dır. İbrahim Paşa, Adana’dan çekilirken şehirde bulunan cephaneliği havaya uçurmuştur. Daha sonra da Adana Kalesi’ne ait surları yıktırarak kalede kalıntı bırakmamıştır.

Büyük Saat Kulesi

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı olan Büyük Saat Kulesi Ali Münif Caddesi’nde yer alan bir eserdir. 1881 tarihinde Vali Ziya Paşa aracılığıyla yapımına başlanmıştır.1882 tarihinde ise Vali Abidin Paşa aracılığıyla tamamlatılmıştır. Bu yapının uzunluğu 32 metredir ve kule kare prizma biçimindedir. Kulenin duvarları ise tuğlayla inşa edilmiştir. Büyük Saat Kulesi, Osmanlı zamanında yapılan en uzun kuledir.

Adana Etnografya Müzesi

Adana Etnografya Müzesi, 1924 yılında açılmış olan bir müzedir. Müze binası, 1845 tarihinde Kuruköprü Mahallesi’nde yer alan bu yapı, kilise şeklinde inşa edilmiştir. 1924 tarihinde ise etnografya ve arkeoloji eserleri sergilenen bir müzeye dönüştürülmüştür. 1972 yılında da eserlerin yeni yapılan müze binasına taşınmasından sonra kilise restore edilmiştir. 2016 yılında ise, birbirinden değerli olan etnografik eserlerin sergilendiği bu müzenin ismi, Adana Kuruköprü Kilisesi Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi şeklinde değiştirilmiştir.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır