Adıyaman Nemrut Efsanesi Detaylı Bilgiler

Adıyaman Nemrut Efsanesi Detaylı Bilgiler
web tasarım

Adıyaman Nemrut Dağı, hem anlamı, hem çetin yolları hem de efsaneleriyle bilinir. Manzarası, görenleri hayran bırakacak olan Nemrut Dağı, batı, doğu ve kuzey teraslarıyla misafirlerini karşılıyor. Tarihi yapısından dolayı hakkında birçok efsane bulunuyor. Kralların yeri olan bu dağın için bir anıt mezar bulunuyor.

Nemrut Dağı’nın Tarihçesi

Nemrut Dağı’nı gezenlerin en çok duyduğu şeylerden biri, Tümülüs kelimesidir. İçinde mezar olan tepe anlamına gelir. Bu kelimenin Nemrut Dağı’nda kullanılmasının nedeni ise Kommagene Kralı I.Antiochos’un anıtının Nemrut Dağı’nın içinde olmasıdır. Nemrut Dağı’nda üst üste yıkılmış taşlar da görülür. Yıkılmış taşlar, heykelleri oluşturur. Ayrıca yazıtlara ve kabartmalara da rastlanır.

Adıyaman kültürünü tanıtmak için;

  • Adıyaman tanıtım videoları
  • Heykeller
  • Kartpostallar bulunur.

Bu da Nemrut Dağı’nı unutulmaz anlar arasına katar.

Nemrut Dağı Efsaneleri

İçinde koca bir tarih yaşatan ve kralları misafir eden Nemrut Dağı hakkında birçok efsane bulunuyor. Ancak bunlardan biri, Nemrut Dağı’nı gizemli ve özel hale getiriyor.

Bu efsane, çok geçmişe dayanıyor. Kralların yaşadığı dönemlerde insanların ömrü, bin yıla kadar dayanıyormuş. O zamanlar Nemrut Dağı’nda yaşayan kral, bin yaşındaymış. Çocukları arasında en çok 500 yaşında olan oğluna düşkünmüş. Kralın oğlu, bir gün Van Gölü’ne gitmiş. Dengesini kaydedip göle düşmüş. Ardından boğularak ölmüş.

Kral, oğlunun öldüğünü duyunca kahrolmuş. Hastalanmış ve yataklara düşmüş. Hekimler, kralın hastalığına çare bulamamış. Öleceğini anlayan kral, Nemrut Dağı’na bakarak haykırmış. Bu olaydan sonra kral ölmüş.

Kralın ölümüne dayanamayan Nemrut Dağı, patlamış. Bir daha patlamayan Nemrut Dağı’nın kralın yasını tuttuğu inanılıyor.

Dünyanın Sekizinci Harikası

Nemrut Dağı, birçok tarihi güzelliklere ev sahipliği yaptığı için ve Güneş’in doğuşu ve batışı izlenebildiği için Unesco Miras Listesi’nde dünyanın sekizinci harikası olarak yer alıyor.

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nemrut dedi ki:

    Bitlis’teki nemrut ile Adıyaman’daki nemrutu karistirmislar.
    Bitlis’teki volkanik bir dağ Adıyaman’daki normal bir dağ.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır