Afyon Gezilecek Yerler

Afyon Gezilecek Yerler
web tasarım

Türkiye’nin Ege bölgesinde iç Anadolu kısmında yer alan Afyon hem tarihi hem de gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilimizdir. Resmi adı olarak Afyonkarahisar olarak bilinse de genellikle birçok kişi Afyon olarak söylemektedir. Denizli, Isparta, Uşak ve Kütahya illeri ile komşu olan bir ilimiz olduğu için termal oteller açısından da oldukça zengindir. Sucuk, mermer ve kaplıcalarıyla dünyaya yayılmış olan ünlü bir şehrimizdir.

Turizmin gelişmiş olduğu ve aynı zamanda kaplıcaların ön plana çıkmış olduğu Afyon’da gıda ürünleri de oldukça fazladır. Afyon gezilecek yerler açısından yol üstünde egenin geizlecek nadir şehirlerinden olarak bilinir. Afyon bölgesine gitmek istediğiniz zaman şehre en yakın olan Kütahya havalimanı üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından Afyona geçmek ise sadece 50 dakika sürer. Bu nedenle ulaşım açısından oldukça yakın bir bölgede olduğu için birçok kişi hem karayolu hem de havalimanı üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlar. Gezebileceğiniz yerleri oldukça kısa süre de sorun yaşamadan gezebilirsiniz.


  • Afyonkarahisar kalesi
  • Peri bacaları
  • Hüdai Kaplıcaları
  • Afyon arkeoloji müzesi
  • Afyon buzluk mağarası
  • Gecek kaplıcası

Afyon ulaşım açısından da oldukça kolay bir bölgededir. Bu nedenle kara yolu üzerinden de ulaşım sağlamanı mümkün.

Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar kalesi yaklaşık olarak 1350 yılından beri varlığını sürdüren çok eski bir kaledir. Kale gözlem ve savunma amacıyla yapılmış olup 3359 yıldır da varlığını sürdürmeye devam eder. Afyonkarahisar kalesi eski dönemlerden beri feth edilmesi oldukça zor olan kalelerden biridir. Hala varlığını kale şeklinde sürdürdüğü için birçok yerli ve yabancı turistler açısından da ziyaret edilen bir yerdir. Özellikle tarihi yerleri seven ve ilgili olan kişiler afyona geldiği zaman tarihi kaleyi ziyaret edebilir.

İscehisar Peri Bacaları

Afyonun en meşhur yerlerinden bir tanesi olan peri bacaları hem şapkalı hem de şapkasız olarak turistlerin gönlünü fetheden eden bir yerdir. Doğal yapıdaki bu güzellikler turistlerin en çok dikkatini çeken yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda peri Bacalarının bulunduğu yerde birçok tarihi kalıntılar da yer alır. Genellikle buraya gelen turistler Afyonda ilk olarak bu peri bacalarını ziyaret etmeyi tercih eder. Peri bacaları Kapadokya da bile oldukça rağbet gören ve yoğun olan yerlerdir.

Sandıklı Hüdai Kaplıcaları

Afyon Sandıklı ilçesinde yer alan bu kaplıcalar, şifa merkezi olarak bilindiği için birçok kişi tarafından da tercih edilen yerlerdir. Sağlık bakanlığı tarafından onay alındığı için birçok hastalığa da iyi gelir. Kadın hastalıkları, romatizma, eklem ağrıları, ruhsal bozukluk gibi çeşitli hastalıklara oldukça iyi gelir. Genellikle her yıl yerli ve yabancı turistler buraya gelerek hastalıklarına çare bulurlar. Tesis içeresinde kadın ve erkek ayrı olarak çeşitli kaplıcalar bulunur. İki ayrı havuz olduğu için birçok kişi rahatlıkla giriş yapabilir. Bu nedenle sandıklı hüdai kaplıcaları da en çok ziyaret edilen yerler arasında yerini alır.

Afyon Arkeoloji Müzesi

Afyonkarahisar’da yer alan arkeolojik müze cumhuriyetin ilk dönemlerinde kurulmuş olan taş medrese olarak bilinmektedir. Günümüzde ise varlığını arkeolojik müze olarak varlığını devam ettiriyor. Tunç çağından başlayarak yaklaşık olarak 5000 yıllık tarihi kalıntılara ait tüm eserleri bünyesinde barındırır. Arkeoloji müzesinde Roma, Bizans, Lidya ve tunç çağına ait pek çok eser ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle afyon bölgesine geldiğiniz zaman tarihi gezinti için arkeolojik müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Sultan Divani Mevlevihanesi

Anadolu’da kurulan ilk Mevlevihane özelliğini taşıyan sultan divani Mevlevihane’si yaklaşık olarak 13. yüzyıldan beri varlığını sürdürmeye devam eder. Bahçesinde bulunan dervişlerin odaları ve mezarlıklar oldukça ön plana çıkmaktadır. Yıllar sonra restore edilerek tekrar ziyaretçilere kapılarını açmıştır. Tarihi açıdan oldukça tercih edilen bir alan olduğu için buraya geldiğiniz zaman birçok şey bulabilirsiniz. Bu nedenle sultan divani Mevlevihane’si tarihi açıdan ziyaret edilen en ünlü yerlerden bir tanesidir.

Akdağ Tabiat Parkı

Akdağ tabiat parkı neredeyse her mevsim farklı güzellikleriyle ön plana çıkan bir parktır. Yemyeşil ormanları, bitki örtüsü, su kaynakları ve çayırları ile birlikte birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle doğaseverler açısından çok tercih edilen bir bölgedir. Afyona geldiğiniz zaman tabiat parkını da gezmeniz mümkün.

Genellikle doğa severler açısından tercih edilen tabiat parkları özellikle fotoğraf severlerin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Afyon da yer alan tabiat parkı da ücretsiz bir şekilde giriş imkanı sunar. Özellikle buraya gezmek için geldiğiniz zaman boş vaktiniz kaldığında sakin bir zaman geçirmek için tabiat parkını tercih edebilirsiniz. Bu nedenle Afyon tabiat parkı birçok kişinin hem günlük hayatta hem de özel günler de tercih ettiği yerlerden bir tanesidir.

Afyon Buzluk Mağarası

Afyona geldiğiniz zaman buzluk mağarasını ziyaret edebilirsiniz. Buzluk mağarasının içerisine girdiğiniz zaman toplamda üç kademeli karşılaşmış olursunuz. İlk giriş yaptığınız zaman normal soğukluğu hissedersiniz, daha derine doğru devam ettikçe biraz daha soğuk olmaya başlar.

En sona indiğiniz zaman ise buz parçalarını görmüş olursunuz. Bu nedenle afyon buz mağarası da tercih edilen bir bölgedir. Afyon bölgesi gezilebilecek alanlar açıdan oldukça tercih edilen bir yerdir. Bu bölgeye geldiğiniz zaman hem tarihi hem de doğa açısından birbirinden güzel yerler bulunur. Buzluk mağarası da bu bölgeler arasında yer aldığı için çoğu kişi de tercih eder.


https://www.nerelergezilir.comusakta-gezilecek-yerler/

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır