Anadolu Gezisinde Nerelere Gidilmelidir?

0

Anadolu başlı başına bir tarih olup birçok devlete ve kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Anadolu da yüz yıllar boyunca süren savaş ve bu savaş halinden birçok imparatorluğun izini görmek mümkündür. Gideceğiniz her yer her şehir her kasaba da bu izleri görmeye şahit olursunuz. Bunun yanında birçok doğa güzelliği ile karşılaşma imkânına sahip olursunuz. Bir plan yaparken aklınıza şu soru gelebilir anadolu gezisinde nerelere gidilmelidir? Diye işte tam bu sırada size önereceğimiz irili ufaklı birçok yer mevcuttur. Bu gezinin başında Ankara, Konya, Sivas, Eskişehir ve zamanla bu şehirlerden ayrılıp kendi başına şehir olmuş bir kaç ili gezebilirsiniz. Bu şehirler de Karaman, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Kırıkkale’dir. Bu şehirlerin ortak özelliği Tarihe tanıklık etmiş olup birçok cengâveri bağrında saklamıştır. Ayrıca bu şehirlerin birçok doğal güzelliği de mevcuttur.

Tarihi Yerler

Tarih ve tarihin insana miras bıraktığı birçok yapı günümüzde popülerliğini korumuştur. Gittiğimiz her yerde ve her gezi de bu tür yerleri gezip görme isteği duyarız. Bunların başında kaleler, camiler, türbeler, kiliseler, çeşmeler, saraylar, hamamlar, konaklar ve aklınıza gelebilecek birçok yapı geliyor. Türkiye’nin kalbi başkenti Ankara da gezilecek birçok tarihi yer mevcuttur. Bunların başında Anıtkabir geliyor. Her yıl binlerce kişinin akın ettiği tarihi bir konum noktasındadır. Bunun dışında Ankara Kalesi, Augustus Tapınağı, Hacı Bayram Cami ve birçok müzeyi gezme şansınız olur. Ankara tarihi ve siyasi bir şehir olmanın yanında doğa güzellikleri olan bir şehir olarak da biz sizleri bekliyor. Bu doğa güzelliklerin başında Elma Dağ Kayak merkezi geliyor. Bunların dışında ise Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam Kaplıcası ve birçok mağara mevcuttur.

Tarihe Yolculuk

Tarihi şehirlerin başında gelen bir başka şehrimiz Konya gelmektedir. Dini figürlerin yanında birçok doğal güzelliğe de sahiptir. Konya da en çok gezilen tarihi yerlerin başında Mevlana türbesi ve Mevlana müzesi gelmektedir. Selçuklu ve Osmanlı devletine başkentlik yapmış bir şehir olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle Selçuklu ve Osmanlı mimarisine ait birçok esere rastlamak mümkündür. Kubad Adab Sarayı, Sahipata Külliyesi, Sultanlar Türbesi, Sultan Selim Cami, Şemsi Tebrizi Cami, Eşref oğlu Cami bunlardan bir kaçıdır. Bunun dışında ilim ve irfan yeri olan Konya da irili ufaklı birçok medrese mevcuttu. Sırçalı Medrese, Karatay Medrese, İnce Minareli Medrese bunların başında geliyor. Türbeleri ile birçok kişinin akın ettiği bir yer olarak yine Konya ön plana çıkıyor. Mevlana Türbesi, Pir Sultan Abdal Türbesi, Nasrettin Hoca Türbesi bunların meşhur olanıdır. Bunların dışında antik yerler ve birçok mağara bu şehirde sizleri bekliyor. Doğa güzellikleri konusunda da birçok kişinin akın ettiği bir şehirdir. Konya’nın Tuz Gölü Her yıl binlerce kişinin akın ettiği bir merkez haline geliyor. Bunun dışında Akşehir Gölü, Meram Mesire Alanı, Büyük Düden Mağarası bunların başını çekiyor.

Anadolu Gezisi

Eğer Anadoluyu gezmek isterseniz iyi bir tarih bilgisine sahip olmanız sizin yararınıza olur. Bu yoksa iyi bir rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Anadolu’nun Kaderini belirleyen ve Kurtuluş Savaşının ana kumanda görevini gören Sivas şehri olduğunu görüyoruz. Sivas’ın her köşesinde tarihin buram buram koktuğunu göreceksiniz. Sivas denince ilk akla gelen tarihi yerler çifte minareli medrese, Divriği ulu cami, Gök medrese, Şifaiye Medresesi ve birçok tarihi yere tanıklık edersiniz. Bunun yanında Sivas’ta birçok doğa güzelliği de gezmek mümkündür. Bunların başında ise Sızır Şelalesi, Tödürge gölü, Çaltı Çayı ve meşhur Kızılırmak geliyor. Anadolu’nun bir başka güzide ili olan Eskişehir birçok tarihi ve doğa güzelliğine ev sahipliği yapıyor. Bu tarihi yapıların başında Osmanlı Evi, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Midas Anıtı, Yunus Emre Türbesi, Nasrettin Hocanın Evi, Sivrihisar Ulu Cami, Alemşah Kümbeti ve birçok Kümbet, Saray, Anıt, Mağara bulunuyor. Bu tarihi yapılar dışında doğa güzellikleri olan eşsiz bir şehir olarak size selam duruyor. Bu doğa güzelliklerinin başında ise Gürleyik Çağlayanı, Besik Deresi Mesire Alanı, Şelale Park bunların bir kaç tanesi olarak öne çıkıyor.

Anadolu da Kalacak Yerler

Anadolu’nun her yerinde her şehrinde lüks ve nezih oteller bulabilirsiniz. Bunun dışında öğretmen evleri, pansiyonlar, moteller, resmi kurum ve kuruluşların misafir evleri gibi birçok seçenek sizi bekliyor.

Anadolu Mutfağı

Dünyanın dört bir yanına nam salmış yemekleri ile sizlerin damak tadına eşsiz bir lezzet sunuyor. Sabah birçok kahvaltı çeşidi ile öğle ızgara ve akşam birçok mahalli yemeği ile sizleri ağırlamayı bekliyor.

Anadolu’da Ulaşım

İsteyen herkes hem kara hem hava yolu ile Anadolu’ya ayak basabilir. Teknolojinin gelişmesi ve imkânların artması ile Anadolu’nun birçok yerinde hızlı trenler ile kısa ve ekonomik yolculuk yapma şansına sahipsiniz.

Anadolu Kültürü

Birçok milletin iç içe yaşadığı Anadolu farklı kimlik ve kültürleri sorunsuzca içinde barındırma özelliği olan bir güzide bölgedir. İnsanların din ve inançlarına saygı duyan bireylerin topluluğudur. Yüz yıllar boyu aynı mahallede aynı şehirde yaşamış bir çok ırk yaşamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz