Baltık Ülkeleri Başkentleri ve Gezilecek Yerleri

0

Baltık ülkelerinin, Baltık Denizi’ ne kıyıları vardır. Baltık Denizi ise Almaya’nın kuzeydoğu tarafında yer alır. Baltık Ülkeleri, Sovyetler Birliği dağıldığında kendi egemenliklerini kazanmıştır.

 • Estonya
 • Letonya
 • Litvanya

Bu üç ülke Baltık ülkeleridir. Baltık Ülkeleri, 2004 yılında Avrupa Birliği’ ne üye olmuşlardır. 2005′ te ise NATO’ ya üye olmuşlardır. Coğrafi olarak sınırları birbirine yakın olan bu üç devlet; Rusya ülkesi ile Kaliningrad Bölgesi arasında yer alır. Bu ülkeler, Avrupa Kıtası’nın kuzeyinde yer almaktadır.

Baltık Ülkeleri

Estonya’nın Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Estonya’nın, Letonya ile sınırları vardır. Estonya halkına Estler denmektedir. Estonya’nın yüz ölçümü yaklaşık 45. 300 kilometrekare yer kaplamaktadır. Estonya’nın nüfusu ise 1.330 milyondur. Resmî dili Estonca’dır. İlkbahar ve sonbahar aylarında ara ara yağış görülmektedir. Estonya’ da Yıllık yağış miktarı 710 mm’ ye ulaşabilmektedir. Yazları ılık, kışları ise ortalama -5 dereceye olabilmektedir.

Estonya’nın Şehirleri ve Başkenti

Estonya’nın 30 şehri bulunmaktadır ve başkenti ise Tallinn şehridir. Tallinn, aynı zamanda Estonya’nın en büyük şehridir. Estonya; 15 ilçeden, 183 kırsal belediyeden ve belediyeden bağımsız 8 şehirden oluşmaktadır. Nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirleri ise Tallinn, Tartu, Parnu ve Narva şehirleridir.

https://www.nerelergezilir.comestonyada-gezilecek-yerler-gorulmesi-gereken-sehirler/

Estonya’nın Gezilecek Ve Turistik Yerleri

Estonya; üç Baltık ülkesi arasında, egemenliğini kazanan ilk ülkedir. Ülke adalardan ve bolca ağaçlardan oluşmaktadır.

Estonya’nın gezilecek ve turistik yerleri ise;

 • Haanja Doğa Parkı= Estonya’nın, Voru kentinde bulunan bu park; yeşilin birçok tonunda ağaçlarla kaplıdır. Fotosentez zengini park, 17 bin hektar alanı kaplamaktadır. Bu parkın çevresinde ise göller ve nehirler de bulunmaktadır.
 • Lahemaa Ulusal Parkı= Avrupa’nın en geniş milli parklarından biridir ve 1971 yılında Ulusal Parklar listesine girmiştir. Yabani hayvanlara da ev sahipliği yapan bu park 728 kilometrekare alanı kaplamaktadır. Lahemaa Ulusal Parkı, başkent Tallinn’ de bulunmaktadır.
 • Toy Museum= Estonya’ nın, Tartu şehrinde bulunan müze; atölyelerden ve bolca oyuncak odalarından oluşmaktadır. Yetişkin turistlerin de uğradığı bu müze; dünyanın en büyük oyuncak müzeleri arasında yer almaktadır. Toy museum; ziyaretçilerinin keyifli vakitler geçirmesini sağlamaktadır.

Haanja Doğa Parkı, Lahemaa Ulusal Parkı ve Toy Museum; Estonya’nın mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Letonya’nın Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Letonya, Estonya’nın güneyinde, Litvanya’nın da kuzeyinde yer almaktadır. Letonya birçok oranda düzlüklerden oluşmaktadır. Bu düzlükler dalgalıdır. Letonya, ılıman iklim yapısına sahiptir. Letonya, yazları sıcak, kışları ise 9 ay süren soğuk havanın etkisindedir. 64, 589 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Letonya, yaklaşık 1.95 milyon nüfusa sahiptir. Letonya’ nın resmi dili Letonca’dır.

https://www.nerelergezilir.comletonyada-gezilecek-yerler-gorulmesi-gereken-sehirler/

Letonya’nın Şehirleri ve Başkenti

9 şehri olan Letonya’nın başkenti Riga şehridir. Nüfus yoğunluğu en fazla Riga’ da bulunmaktadır.

Letonya’nın Gezilecek Ve Turistik Yerleri

Letonya, düzlüklerden ve çoğunlukla ağaçlık alanlardan oluşmaktadır.

Letonya’nın gezilecek ve turistik yerleri;

 • Gauja Ulusal Parkı= 1973′ te ulusal Park ilan edilmiştir. Yaklaşık 918 kilometrekareyi kaplayan bu park; Letonya’ nın Cesis şehrine yakındır. Gauja Ulusal Parkı, Letonya’ nın en büyük parkıdır ve içerisinde; 452 kilometre uzunluğunda Gauja Nehri bulunmaktadır.
 • Kuldiga Şehri= UNESCO Mirası listesi arasındadır. Kuldiga’ da nehirler üzerinde birçok köprü bulunur. Bu nedenle Kuldiga şehri; ” Letonya’nın Venedik’ i” lakabıyla da tanınır.
 • Letonya Savaş Müzesi= Müze Riga’ da bulunmaktadır ve birçok tarihî savaş araç gereçlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Gibi yerler; Letonya’ ya gidildiğinde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralardadır.

Litvanya’nın Coğrafi Konumu ve Özellikleri

Litvanya, Letonya’nın güneyinde Kuzey Avrupa Bölgesi’nde yer almaktadır. Litvanya’nın yüz ölçümü 65. 200 kilometrekaredir. Nüfus yaklaşık 3 milyondur. Litvanya’ da, diğer Baltık ülkeleri gibi ılıman ve karasal iklim yapılarına sahiptir. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları oldukça soğuk olabilmektedir. Kışları sıcaklık -20 dereceye kadar düşebilmektedir.

Litvanya’nın Şehirleri ve Başkenti

Litvanya‘nın 19 şehri bulunmaktadır. Başkenti ise Vilnius şehridir. Litvanya’ nın resmi dili ise Litvanca’dır.

Litvanya’nın Gezilecek Ve Turistik Yerleri

Litvanya da genellikle düzlük ve ağaçlık bölgelerden oluşmaktadır. Litvanya birçok tarihî ve turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır.

https://www.nerelergezilir.comlitvanyada-gezilecek-yerler-gorulmesi-gereken-sehirler/

Bunlar;

 • Kursia Nerija Milli Parkı= 264 kilometrekare alanı kaplayan ve bitki örtüsü oldukça zayıf olan, kumlarla kaplı bir parktır. 1991 yılında park; Lagünler ve canlılar için korunma altına alınmıştır.
 • Trakai Kalesi= Litvanya’nın; Trakai şehrinde bulunur. Kale, Galve Gölü’nde bir ada görevi alır ve oldukça büyüleyici bir turistik alandır.
 • Vilnius Old Town= UNESCO Dünya Mirası listesine 1994′ te katılmıştır. Orta Çağ’dan kalmadır ve 887 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Vilnius Old Town, mimari bir zenginliğe sahiptir.

Gibi yerler, Litvanya’nın gezilmeye ve görülmeye değer güzellikleri arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz