Bozcaada’da Gezilecek Yerler

0

Bozcaada Çanakkale ilinde bulunan bir ada ilçesidir. Adanın nüfusu 2.613 iken yazları tatilcilerin akınına uğrayarak 10 binlere kadar çıkmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayıp, şehir gürültüsünde ve karmaşasından kaçmak için gayet ideal bir yer. Geçmişte Bozcada’da Rumlar ve Türkler beraber yaşamışlardır. Ancak günümüzde ilçe Rum nüfusu yok denecek kadar azdır. Ayrıca İstanbul ve İzmir illerine yakın olması ilçeyi daha popüler hale getirmekte. Bozcaada’nın kara ile tek bağlantısı Ezine’nin bir beldesi olan Geyikli’deki feribot bağlantılarıdır. Ada geyikli’ye 6 km uzaklıktadır. Ayrıca adada bir şarap fabrikası da bulunmakta. İşte aşağıda bozcada da gezilecek yerler.

Bozcaada Kalesi

Adaya feribot ile yaklaşırken gözünüze çarpacak olan ilk yapıdır. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekte. Ancak kalenin Bozcaada’yı korumak amacı ile yapıldığı bilinmekte. Kale Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden. Kalede çok fazla harabelik yok. Kaleyi geçmişte farklı uygarlıklar kullanmış. Ancak günümüzdeki görünümünü Fatih Sultan Mehmet’in kaleyi fethetmesi ile almış olduğu biliniyor. Ada 1455’te fethedilmiş. Ancak 1800’lü yıllarda kale Rus-Osmanlı savaşında yıkılmıştır. 2. Mahmut döneminde yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan kale 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Rum Mahallesi

Bozcaada’nın sokakları başlı başına bir şaheser. Mahalle ilçe merkezinde yer alıyor. İlçede az sayıda Rum yaşamasına rağmen ilçe Rum ve Türk mahalleleri olarak ikiye ayrılmış. Rum Mahallesi, mimarisi ve yapıları bakımından oldukça dikkat çekmekte. Mahallede çok sayıda cafe ve restaurantlar bulunuyor. Adanın sokaklarında gezerek adeta tarihi yolculuk yapmış olacaksınız. Bu alanda bolca vakit geçirip, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’da ziyarete açık olan tek kilisedir. Rum Ortodoks cemaatine aittir. Kilisenin tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak kilisenin girişinde 1869 yazısı yer almakta. Kilisenin Venedikliler zamanına dayandığı tahmin ediliyor. Kilisenin avlusunda bulanan çan ve saat kulesi ilçenin her tarafında görülebilmekte. Kilise günümüzde yeniden restore edilmiş. Kilise Rum Mahallesinin tam ortasında bulunuyor. Rumlar pazar günleri burada ayin düzenliyorlar. Ayin günleri dışında kilise ziyarete kapalıdır.

Bozcada Müzesi

Bozcada kaymakamlığı tarafından 2006 yılında açılan müze adeta tarih kokuyor. Müzeler gezilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Müzede 45 ayrı konuda 6000 adet obje sergileniyor. Müze UNESCO’dan ödül almış. Müze Nisan ve Ekim ayı arasında, saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye giriş tam 10 TL, öğrenci 5 TL’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz