Düzce Gezilecek Yerler

0

Düzce Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz bölgesinin dillere destan güzelliği ve insanlarda yarattığı büyüleyici etki inkar edilemeyecek biri gerçektir. Birçok doğal güzelliği bünyesinde bulundurmakla birlikte turistlik yerleri oldukça fazladır. Yaylaları, şelaleleri, kaleleri, kuleleri vb. dillere destan güzellikleri mutlaka gidip görülmesi gereken efsanevi yerlerdir.

Karadeniz bölgesinin efsanevi illerinden olan Düzce de diğer Karadeniz illeri gibi birçok doğal güzelliğe sahiptir. Efsanevi büyüleyici güzelliği ile insanları kendisine çeken büyülü bir şehirdir. Gidildiği için asla pişman olunmayacak, tekrar tekrar gitme arzusu doğuracak yegane bir ildir. Küçük olmakla birlikte sakin bir hayat yaşamak isteyenler için bir şanstır.

Düzce Gezilebilecek Yerler

 • Akçakoca Ceneviz Kalesi
 • Kuru Göl Kanyonu
 • Melen Çayı
 • Güzeldere Şelalesi
 • Aydınpınar Şelalesi
 • Samandere Şelalesi
 • Topuk Yaylası ve Göleti

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Akçakoca Ceneviz Kalesi Düzce denildiği zaman akıllara gelen ilk yerler arasında yer almaktadır. Manzarasıyla ziyaretçilerde muazzam bir etki yaratan Akçakoca Ceneviz Kalesi Düzce için büyük bir şans ve gurur kaynağıdır. Düzce de önemli turizm kaynakları arasında yer alır. Piknik yapabileceğiniz, ailenizle veya arkadaşlarınızla muhabbet edebileceğiniz alanları da bünyesinde barındırmaktadır.

Kuru Göl Kanyonu

Kuru göl kanyonu doğayla iç içe yaşamayı sevenler, doğayı içine çekmeyi isteyenler, sakinleşmek ve kendisini kısa bir süre geçmişinden soyutlayarak nefes almak isteyenler için vazgeçilemez bir güzelliktir.

Düzce’ye gelinip es geçilmemesi gereken efsanevi bir güzelliktir. Kalabalıkla gezilmesi daha eğlencelidir. Başından sonuna kadar insanın doğayı hissetmesini sağlar. Yürüyüş severler için çok büyük enerji kaynağıdır.

Melen Çayı

Düzce’nin efsanevi güzellikleri arasında yerini alan Melen çayı turistlerin veya ülke içerisi ziyaretçilerin en fazla rağbet gösterdiği yerler arasında yerini korur. Rafting faaliyetleri denildiği zaman akla gelen bir güzellik. Hem keyif dolu hem de adrenalin tutkusu olanlar için vazgeçilmez.

Güzeldere Şelalesi

Etkileyici doğası ve manzarasıyla Düzce’nin bir bakımdan saklı cenneti olmaya adaydır. Doğa harikasıdır. Aileniz veya arkadaşlarınızla piknik yapabileceğiniz, eğlenebileceğiniz piknik masalarına sahiptir.

Gidildiği taktirde pişmanlık hissi oluşturmayacak bir güzelliktir.

Aydınpınar Şelalesi

Efsanevi doğasının yanı sıra kurulmuş olan alabalık tesisleri sayesinde gitmediğinize pişman olacağınız efsanevi bir yerdir. Alabalık tesislerinin manzaraları da pahabiçilemeyecek türdendir.

Samandere Şelalesi

Karadenizin Düzce ilinde bulunan milli parktır. Düzce’nin merkez ilçesine bağlı Samandere Köyünde yer alır. Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı görülmeye değer bir yerdir. Efsanevi manzarası ve yürümeyi sevenler için mutlaka gezilmesi gereken bir güzelliktir.

Topuk Yaylası ve Göleti

Büyülü güzelliği ve manzarası dillere destandır. Yazın büyüsüyle gözleri kamaştıran Topuk Yaylası ve Göleti kışında büründüğü manzarasıyla dillere destan bir güzellik sunuyor. Abant Gölü, Sinekli Yaylası, Şamandere Şelalesine ulaşım imkanı vardır.

Doğayla iç içe olan bir güzelliktir. Kamp, bisiklet, safari gibi bir çok aktiviteye imkan sağlamaktadır.

Düzce Nasıl Bir Yerdir?

Düzce efsanevi doğal güzelliklere sahiptir. Dillere destan Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz kısmında yerini alır. Yeşilliklere dolu küçük ve şirin bir ildir. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği Düzce doğal güzellikleriyle de göz kamaştıracak ve hayranlık uyandıracak bir şehirdir. Türkiye için büyük bir şanstır. Türkiye’nin sahip olduğu saklı bir cennettir de denilebilir.

Düzce Nüfusu Kalabalık Mıdır?

Düzce rahatlık ve sakinlik arayanlar için oldukça güzel bir yerdir. İnsana huzur veren yeşil doğası ve nüfus bakımından da çok kalabalık olmaması dolayısıyla tercih edilme şansını artırmaktadır.

Düzce’de Ne Yenilmelidir?

Düzce’nin meşhur yöresel yemekleri lezzetini tatmak isteyenlerin bir daha asla vazgeçemeyeceği efsanevi türler arasında yer alır. Alabalık tesisleri ve mısır pancar üretimiyle adından söz ettirmeyi başaran Düzce ilimizde balık tüketimi oldukça fazladır. Balık ürünlerinin tercih edilme olasılığı oldukça fazladır. Düzce’de sık sık hamsili yemeklerle karşılaşma olasılığınızda en fazla balıkla karşılaşma olasılığınız kadar yüksektir.

Düzce’de Ne Yenir

Tadabileceğiniz lezzetler arasında Düzce yöresine ait hamsili pilav, hamsili börek, isli balık, buğulama, Çerkez tavuğu, mamalika gibi birçok lezzet vardır. Batı Karadeniz Bölgesine ait küçük bir il olan Düzce aşırı misafirperver yapısıyla turistlerin rağbet gösterdiği güzel bir ilimizdir.

Düzce İli Hakkımda Bazı Bilgiler

 • Yağmur ormanları olarak adlandırabileceğimiz efsanevi ormanlara sahiptir.
 • Birbirinden güzel yaylaları, şelaleleri, kaplıcaları ve milli parklarıyla turistlerin büyük ilgi göstermelerini sağlar.
 • Huzuru arayanlar ve doğayla iç içe yaşamak isteyenler için çok doğru bir yerdir. Sakin ve huzur vericidir.
 • 81. İl olarak haritada yerini almıştır.
 • Konuralp müzesine sahiptir. Mutlaka es geçilmemesi gereken tarih kokan bir müzedir.
 • Doğusunda Bolu, batısında Sakarya,
 • Kuzeydoğusunda Zonguldak illeriyle komşudur.
 • 8 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler; Akçakoca, Cumayeri, Gümüşova, Merkez, Çilimli, Gölyaka, Kaynaşlı, Yığılca’dır.

Düzce İklimi ve Bitki Örtüsü

Karadenizin kıyı kesimlerinde görülen çok sert olmayan bir iklim etkisi Düzce ilinde hakimiyet gösterir. En fazla yağışı sonbahar ve kış aylarında görülür. Yaz ayları birkaç ay kuraklık geçmekle birlikte sonraki aylarda sıcak geçebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz