Isparta Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Isparta Gezi Rehberi Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Göller Bölgesinde bulunması nedeniyle bereketli ve doğal güzelliklerle dolu bir şehir olan Isparta, tarih boyunca medeniyetlerin gözdesi olmuştur. Bu nedenle tarihi eserler yönüyle zengin bir kenttir. Gezilecek birçok antik kent bulunur.

Isparta, güller yöresi olarak nam salmıştır. Burada yetiştirilen güller ülkemizin ihtiyacının büyü kısmını karşılar. Ayrıca yurt dışına da gül ihracatı yapılır. Son yıllarda gül dışında şehrin lavanta bahçeleri de yoğun ilgi görür. Mis gibi kokusu çok uzaklardan bile duyulan Lavanta Vadisi her yıl yüksek sayıda turist çeker.

Isparta’nın en önemli geçim kaynaklarından biri de halı dokumacılığıdır. Şehrin kendine özgü halılarının namı Türkiye sınırlarını aşmıştır.

Isparta’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken çok sayıda tarihi eser, doğal güzellik ve plaj vardır. Bunlardan başında adları ve kısa bilgileri yazımızda bu bulunabilir.

Isparta Gezilecek Yerler

1- Kovada Gölü Milli Parkı

Eğirdir ilçesi sınırları içinde bulunan Kovada Gölü çevresinde zengin bir bitki ve hayvan çeşitliliği mevcuttur. Milli park olarak belirlenen 6534 hektarlık alanda yeşil ve mavinin uyumu içinde doğa yürüyüşü, kamp, tırmanma sporu, kuş gözlemciliği gibi faaliyetler yapılabilir.

Park içinde bir yürüyüş parkuru bulunur. Parkur boyunca harika doğa manzaraları izlenebilir. Ayrıca milli parktan başlayıp Eğirdir Otogarına kadar devam eden bir bisiklet parkuru da kullanıma açıktır.

2- Pisidia Antiokheia Antik Kenti

Hisarardı Çayı yanında kurulu bulunan antik kent, Roma ve Bizans Dönemlerinden kalmıştır. Kalıntılar içinde bulunan başlıca bölümler şunlardır:

  • Su Kemerleri
  • Nympheum
  • Palestra
  • Hamam
  • Tiberius Alanı
  • Tiyatro
  • Augustus Tapınağı
  • Propylon

Ayrıca bir kilise kalıntısı ve şehrin su kemerleri antik kentin görülmesi gereken bölümlerindendir. Aziz Paulus’un ziyaret edip Hristiyanlığı yayılması için çaba sarf ettiği yerler Ortodoks Mezhebince hac merkezi olarak kabul edilir. Pisidia Antiokheia Antik Kenti de bu merkezlerden biridir. Bu nedenle her yıl birçok Ortodoks hac vazifesi için burayı ziyaret eder.

3- Adada Antik Kenti

Isparta gezilecek yerler denildiğinde akıllara gelen başka bir yer ise Adada Antik Kentindir, burada Roma Dönemi ve Bizans Dönemine ait kalıntılar bulunur. Kalıntılar Sağrak Köyü yakınlarındadır. Milattan önce 2. yüzyıla kadar tarihinin uzandığı düşünülen şehrin kalıntıları içinde devlet binaları, Zeus Tapınağı, imparator tapınakları, tiyatro ve Bizans Bazilikası gibi yapıların kalıntıları mevcuttur. Kalıntılar çok az bir restorasyon görmüştür.

4- Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü, Türkiye’deki göller içinde büyüklük bakımından 4. sıradadır. Özellikle gün batımı manzaralarına doyum olmayan gölün bereketli suları sayesinde etrafında şeftali ve elma ağaçları yetiştirilir. Meyve bahçelerinin harika güzellikler oluşturduğu çevrede plajlar da bulunur.

Eğirdir Gölü yeraltı suları ile beslenir. Ayrıca birbirinden güzel pınarların suları da göle karışır. Pınarlar gezilerek şırıl şırıl kaynak sularından içilebilir. Kayalar arasından çıkan pınarları seyretmek de keyif vericidir.

5- Mimar Sinan Camii

Mimar Sinan Camisi Isparta’nın en eski camilerinden biridir. 1561 Yılında Isparta Valisi Firdevs Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin mimarisi Mimar Sinan tarzında olduğu için bu ad verilmiştir. Yapılış zamanı Kanuni Sultan Süleyman dönemine denk gelir. zaman içinde eklemeler ve restorasyon yapılan cami şehrin önemli tarihi yapılarından biridir. hala ibadete açıktır.

Isparta En Çok Gezilen Yerler

6- Lavanta Vadisi

Isparta gezilecek yerler olarak en çok bilinen yerler arasında adını çok duyuran ve her yıl yüksek sayıda turist çeken lavanta vadisi de Isparta’nın görülmesi gereken yerlerindendir. Lavanta yetiştiriciliği yapılan bölgede geniş lavanta tarlaları vardır. Çiçeklerin mis gibi kokusu çok uzak yerlerden bile duyulur. Her sene Haziran ve Temmuz aylarında lavanta hasadı yapılır. Turistler bu dönemlerde bölgeye gelir.

Lavanta üretimi yapılan Kuşçular, Kuyucuk, Ardınçlı ve Aydoğmuş köyleri bozulmamış tabiatı ve kültür yapısıyla da ilgi çeker.

7- Kuz Mağarası

Sütçüler İlçesi sınırları içinde bulunan Kuz mağarasına gitmek için Kesme Kasabasından bir müddet traktörle yolculuk yapmak gerekir. Ulaşımı zor olsa da mağaranın güzelliğini görenler bu yolculuğa değdiğini düşünür. Mağara içinde sarkıt, dikit ve damlataşlar bulunur. Mağaranın zengin görünümü fotoğraflarla ölümsüzleştirilebilir.

8- Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

Isparta’nın güneybatısında bulunan Gölcük Gölü çevresinde oluşturulan milli parktır. Park yakın zamanda dikilmiş ağaçlarla donanmıştır. Ağaçlık alanların ortasında ise göl bulunur. Göl kenarlarında 150-300 metreyi bulan volkanik küllü tepeler mevcuttur. Zengin bir habitata sahip çevrede meşe, kızılçam, karaçam, sedir, akça kesme akasya ve benzeri maki türü bitkiler bulunur. Yabani hayvanlardan tilki, sincap, tavşan, kaplumbağa, yılan ve birçok kuş türü görülebilir. Burada piknik, tabiat yürüyüşü, tırmanma gibi etkinlikler yapılabilir.

9- Yeşilada

Eğirdir Gölü içinde bulunan Yeşilada kıyıya 1 km uzaklıktadır. yerli ve yabancı turistler adadaki pansiyonlarda kalmak için gelir. Balık restoranları ve güzel manzarası da görülmeye değerdir. Ayrıca Ada Camii, Yeşilada Hamamı, Aya Stefanos Kilisesi ve Şeyh Muslihiddin Türbesi gibi tarihi yapıları ile dikkat çeker.

10- Bedre Koyu Plajı

Ülkemizin en büyük göllerinden biri olan Eğiridr Gölü kenarındaki ve Bedre Köyü yakınlarındaki plaj çok sayıda turist çeken bir halk plajıdır. Plajın uzunluğu 1500 metre civarındadır. Plajda yeterli sayıda soyunma kabin, duş, su kaydırağı, aquapark, çadır ve karavan alanları, büfe, 1500 araç kapasiteli ücretsiz otopark bulunur. Bu şartlarıyla yaz aylarında günde üç bin civarında ziyaretçi plajı ziyaret eder.

11- Altınkum Plajı

Oldukça sığ yapıda olan göl kenarında 200 metre kadar suya girilse dahi boyu geçmez. Bu yönüyle güvenli ve keyifli bir tatil imkanı sunar. Plaj, mavi bayrakla ödüllendirilmiştir.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır