İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler
web tasarım

Avrupa Yakası İstanbul’un gezilecek yerler bakımından zengin olan yakasıdır. Yakada bulunan mekanları şehrin oldukça eski olan tarihine tanıklık eder. Yaka sahip olduğu tarihi ve turistik alanlar sayesinde yılın her döneminde turistleri ağırlar

 Avrupa Yakası’nı gezmek istiyorsanız İstanbul Avrupa Yakası gezilecek yerler, turistik alanlar listemizden yararlanabilirsiniz;

 • Topkapı Sarayı
 • Sultanahmet Camii
 • Ayasofya Müzesi (Ayasofya Camisi)
 • Kapalıçarşı
 • Eyüp Sultan
 • Yerebatan Sarnıcı
 • Miniatürk
 • Galata Kulesi
 • Dolmabahçe Sarayı
 • Süleymaniye Camii
 • Rumeli Hisarı
 • Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul Avrupa Yakası’nda gezebileceğiniz en önemli turistik alan Topkapı Sarayı’dır. İstanbul’un fethedilmesinin ardından yapılan saray Osmanlı padişahlarının yaşadığı yerdir. Bu sebeple sarayı gezerken Osmanlı tarihine tanıklık edersiniz. Müze konumunda olan sarayın bölümlerini giriş ücretini ödeyerek veya müze kart kullanarak gezebilirsiniz. Topkapı Sarayı’nı gezdikten sonra sarayın dış bahçesi olan Gülhane Parkı’nı da gezme imkanı bulabilirsiniz. Saray’dan fazla uzaklaşmadan diğer bir tarihi alan olan Sultanahmet Meydanı’na geçebilirsiniz.

 • Sultanahmet Meydanı

Avrupa Yakası’nın en ünlü turistik alanlarından diğeri de Sultanahmet Meydanı’dır. Bu meydanda tarihi önemi olan yapılar yer alır. Bu yapılardan en önemlisi ise Sultanahmet Camisi’dir. Osmanlı devleti zamanında inşa edilmiş olan bu camiyi gezebilirsiniz. Camide dua edebilir veya namaz kılabilirsiniz. Gezinizi Sultanahmet Camisi ile sınırlandırmak istemezseniz caminin de içinde olduğu Sultanahmet Meydanı’nı gezebilirsiniz. Meydan’da yer alan Sultanahmet Köftecisi’nden köfte yiyebilirsiniz. Ardından ise meydanda yer alan Sultanahmet Arkeolojik Parkı’nı gezebilirsiniz.

 • Ayasofya Müzesi (Ayasofya Camisi)

Ayasofya Müzesi Sultanahmet Meydanı’nda yer alan tarihi yerlerden birisidir. Bu sebeple meydandan uzaklaşmadan Ayasofya Müzesi’ni gezme imkanı da elde edebilirsiniz. Kilise olarak yapılan Ayasofya İstanbul fethinin ardından cami olarak kullanılmıştır. Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından müze olmasına karar verilen Ayasofya günümüzde tekrar camiye çevrilmiştir. Bu sebeple müze yanı sıra cami ziyaretinizi de Ayasofya sayesinde yapabilirsiniz.

10 Temmuz 2020 tarihinde Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını “Ayasofya’nın vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığını” belirterek iptal etti. Bunun üzerine 2729 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Ayasofya, Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek tekrar cami statüsüne dönmüş oldu.

 • Kapalıçarşı

Avrupa Yakası’nda turistlerin uğrak yerleri arasında tarihi Kapalıçarşı’da bulunur. Kapalıçarşı Fatih zamanında inşa edilen yerlerden birisidir. Fethin ardından inşa edilen Kapalıçarşı o tarihten beri hizmet yüzlerce dükkanla hizmet verir. Avrupa Yakası gezinizde bu tarihe çarşıya da uğrayarak hediyelik eşya, antika, kumaş veya mücevher alışverişi yapabilirsiniz. Ayrıca çarşıda karnınızı doyurabileceğiniz mekanlarda bulabilirsiniz.

 • Eyüp Sultan

Avrupa Yakası gezinizde gezebileceğiniz diğer tarihi yer Eyüp Sultan’dır. Özellikle Ramazan ayında buraya gelirseniz düzenlenen iftar etkinliklerine katılabilir ve Eyüp Sultan Camisi’nde ibadetlerinizi yerine getirebilirsiniz. Caminin inşası 1400’lü yıllara dayanır. Camiyi gezdikten sonra meydanda yer alan Eyüp Sultan türbesini gezebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’u tepeden izlemek isterseniz camiye yürüme mesafesinde olan Pierre Loti’ye çıkarak kahve içebilirsiniz.

 • Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı tarihi Bizans’a dayanan bir sarnıçtır. Yapılış tarihi olarak 500’lü yıllar ifade edilen sarnıcın boyu 140 m uzunluğundadır.

Sarnıç sudan yükselen ve dikkat çeken sütunlara sahiptir. Etkileyici atmosfere sahip olan bu sarnıcı gezebilir ve sütunları inceleyebilirsiniz. Ayrıca Osmanlı kıyafetleriyle sarnıçta resim çektirebilirsiniz.

 • Miniatürk

Avrupa Yakası’nın turistik alanları arasında Miniatürk bulunur. Miniatürk 2003 yılından beri hizmet veren bir açık hava müzesidir. Müzede Türkiye’de ve Osmanlı topraklarında yer alan tarihi alanların küçültülmüş eserleri sergilenmektedir. Bu açık hava müzesini gezerek ömrünüz boyunca tamamını görmeniz mümkün olmayan 134 eseri görsel olarak görme şansı elde edebilirsiniz. Bu eserleri fotoğraflayabilir ve tarihi alanlar arasında keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Miniatürk’te görebileceğiniz eserler arasında şunları bulunur; Sümela Manastırı, Artemis Tapınağı, Safranbolu evleri, Nemrut Dağı, Selimiye Camii, Pamukkale, Mostar Köprüsü, Kubbetüs Sahra, Ayasofya, Peri Bacaları, Mevlana Türbesi, Balıklı Göl ve Kız Kulesi’dir.

 • Galata Kulesi

Avrupa Yakası’nda gezmeniz gereken turistik yerlerden birisi de Galata Kulesi’dir. Kule dünyada bulunan en eski kulelerden birisidir. Bu kaleye çıkarak İstanbul Boğazı ile Haliç’i tepeden izleyebilirsiniz.

 • Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un tarihi önemi en yüksek mekanlarından birisi de Dolmabahçe Sarayı’dır. Bu saray Osmanlı zamanında padişahlar tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Atatürk bu sarayda vefat etmiştir. Gezi rotanıza Dolmabahçe Sarayı’nı da ekleyerek Atatürk’ün kaldığı odayı görebilirsiniz. Osmanlı zamanında kullanılan ve geziye açık olan saray bölümlerini gezebilirsiniz.

 • Süleymaniye Camii

Avrupa Yakası’nda gezebileceğiniz en ünlü camilerden birisi de Mimar Sinan’ın eseri olan Süleymaniye Camisi’dir. Görkemli bir yapıya sahip olan camiyi gezerek ünlü mimarın yeteneğine hayran olabilirsiniz. Ayrıca caminin resimlerini çekebilir veya camide dua edebilirsiniz.

 • Rumeli Hisarı

İstanbul’a ve Avrupa Yakası’na gelmişken şehrin fethedilmesine öncü olan Rumeli Hisarı’nı görmeden gezinizi bitirmemelisiniz.

Fatih’in çizimleri sayesinde inşa edilen bu hisar açık hava müzesi konumundadır. Hisar bahçesinde sergilenen eserleri ve hisar kulelerini görebilirsiniz.

 • Bozdoğan Su Kemeri

İstanbul Avrupa Yakası gezinizde görmeniz için önereceğimiz son turistik yer ise Bozdoğan Su Kemeridir. Antik Roma dönemine ait olan bu kemer dönemin su taşıma ihtiyacını Yerebatan Sarnıcı’na bağlanarak karşılamıştır. İstanbul’un en eski su kemerini gezerek Antik Roma döneminin mimari özelliklerini inceleyebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakası Gezilebilecek Yerler

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Halil Acar dedi ki:

  Çok merka ediyorum bu yerebatan sarnıcını nasıl yapmışlar, yerin altına iniyorsunuz bir de aşağıda çeşitli işler yapan insanlar var çok değişik enteresan biryer.

 2. Neşe Kocadağ dedi ki:

  Gezilecek yer yok heryer tehlikeli, pandemi bittikten sonra bakarız artık 😀

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır