İzmir Selçuk’da Gezilecek Yerler

İzmir Selçuk’da Gezilecek Yerler
web tasarım

Selçuk, Ege’nin İncisi İzmir’ e bağlı, tüm dünya tarafından bilinen, özellikle de tarihi kalıntıları sayesinde adını çokça duyduğumuz, tam bir tarih kenti.

İzmir Selçuk denilince akla ilk gelen yer Efes Antik Kent oluyor. Tabii kentin güzellikleri ve gezilecek yerleri bu kadarla kalmıyor. Sakin bir köy gezisi yapmak isteyenler için Şirince köyü, serinlemek isteyenler içinse birbirinden güzel plajları gezginlerin imdadına yetişiyor. Her yıl binlerce turistin akın akın ziyaret ettiği tarihi kentleri de görülmeye değer. Özellikle Ege’nin sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde gezmenizi tavsiye ettiğimiz Selçuk’ta, daha keyifli vakit geçirmenize yarımcı olacak ve seyahat rotanıza ekleyebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar için size bu yazıyı hazırladık.

Efes Antik Kenti

Listeye tabii ki de dünyaca meşhur, Selçuk denilince akla gelen ilk yer olan Efes Antik Kenti ile başlamasak olmazdı. 1994’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmesinin ve bu nama sahip olmasının bir çok nedeni bulunuyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’ndan, muazzam sütunlarıyla görenleri kendine hayran bıraktıran, dünyanın en önemli kütüphanelerinden biri olan Celcus Kütüphanesi’ne, 25 bin kişilik kapasiteye sahip görkemli tiyatrosuna, Efes Antik Kenti görülmeye değer bir çok yere ev sahipliği yapıyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Bu mağara, hem İslam dininde, hem Hıristiyanlıkta bahsedilen Yedi Uyuyanlar Hikayesi’nde geçen yedi gencin uyuduğu mağara olarak biliniyor.

Yedi Uyuyanlar Mağarası | İzmir Selçuk

Panayır Dağı eteklerinde bulunan bu yer, Efes Antik Kenti’ne de oldukça yakın. Geçmişte burada çokça kazı yapılmış, bu kazılar sonunda bir çok mezar ve bir tane kilise bulunmuş. Bulunan kilisenin duvarlarında Yedi Uyuyanlar ile ilgili yazılar keşfedilmiş ve bulgular sonucunda bu kilisenin hikayedeki efsaneci kilise olduğu kabul edilmiş.

Şirince Köyü

Sıradaki yerimiz, taştan yolları, az katlı beyaz evleri, elişi pazarları, birbirinden tatlı köylü nineleriyle köy demeye bin şahit, Şirince Köyü. Mübadelenin ardından Rumlardan Türklere kalan bu köyde en büyük geçim kaynağı şarapçılık. Klasik üzüm şarabından tutunda bir çok meyvenin de şarabının yapıldığı bu köyde aynı zamanda gezebileceğiniz bir çok tarihi kilise ve okullar bulunuyor.

Efes Meryem Ana Evi

Hıristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edilen Meryem Ana Evi Selçuk’ta gezilecek en önemli yerlerden biri. Efes Antik Kenti’nin yakınlarında bulunan Bülbül Dağı’nın eteklerinde bulunan bu ev, Hazreti İsa’nın annesi olan Meryem Ana’nın, Kudüs’teki tehlikelerden kaçarak saklandığı ev olarak biliniyor.

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır