Karadeniz Gezisi İçin Öneriler

2

Doğası ve kültürel yapısıyla insanları huzurla buluşturan, tarihi ve geçmiş dönem mimarisiyle hayranlık uyandıran Karadeniz Bölgesinin elbette ziyaret edebileceğiniz çok özel yerleri mevcuttur. Bunlar arasından seçim yapmak zor olsa da en fazla tercih edilenlerden hareketle Karadeniz gezisi için öneriler arasından öne çıkanları söylememiz gerekir.

Karagöl – Borçka / Artvin

Artvin iline bağlı Borçka ilçesi sınırlarında yer alan Karagöl tam bir tabiat harikası. Göl özellikle sonbahar zamanında, ağaçların yapraklarının kızıllaşma ve sararması ile oluşturduğu görüntüyle fotoğraf meraklılarının akınına uğramaktadır. 2002 yılında milli park ilan edilen Karagöl yazın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Temiz havası ve bozulmamış doğallığıyla ziyaretçilerini karşılayan gölün etrafında yürüyüş parkurunda yapacağınız yürüyüş ile kendinizi yenileyebilirsiniz. Çadır kiralayıp kamp yapabilir, sandalla gölün içerisinde gezintiye çıkabilirsiniz. Gölün etrafındaki tesislerde yemek yiyebilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Mevsim ne olursa olsun yağış alabilen yerde yağmurluksuz gitmemeniz gerektiğini not alalım.

Ayder – Çamlıhemşin / Rize

Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında yer alan Ayder Yaylası hem Rize’nin hem de ülkemizin en meşhur turistlik yerlerinden biridir. Temiz havası, sıcak su kaplıcası, endemik yapısıyla eşsiz ve onlarca konaklama çeşidi ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir Ayder. Her ne kadar yapılaşmanın artmasıyla mimari dengesi bozulsa da yaylaya vardığınızda sizi karşılayan temiz hava size her şeyi unutturacaktır. Ayder Yaylasına çıkarken size eşlik eden fırtına deresine hayran kalmamak mümkün değil. Bu dere boyunca rafting yapabilir, insan sapanı ve insan teleferiği ile heyecan yaşayabilirsiniz. Kırmızı benekli alabalık ve yöresel birçok lezzeti hem dere boyunca kurulmuş olan restoranlar hem de Yayla içerisindeki otel ve restoranlarda tadabilirsiniz. Ayder Yaylasında doğa yürüyüşü yapabilir, konaklama sonrasında bölgedeki diğer yaylaları da gezebilir, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız muhteşem doğa manzaraları yakalayabilirsiniz. Eğer yaylada konaklayacak ve birkaç gün kalacaksanız yakınlarındaki Zil Kalesini de mutlaka görmelisiniz. Çok bilinmese de bu kale mimarisi ve vadi üzerindeki kayalardaki heybetiyle son derece dikkat çekici bir yerdir.

Uzungöl – Çaykara / Trabzon

Yine Karadeniz Bölgesinin en bilinen turistlik yerlerinden biri olan Uzungöl mutlaka görülmesi gereken doğa harikasıdır. Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesi sınırlarındadır. Tıpkı Ayder Yaylasındaki gibi gelişen turizm sektörü ve taleple birlikte mimari yapılaşmanın çoğalması sizi rahatsız edebilir. Yaz döneminde özellikle Arap turistlerin vazgeçilmezi olan Uzungöl, akşamları göl manzarası ile seyri doyumsuz anları size yaşatacaktır. Temiz havası ve her an yağmur yağabilecek dağların eteklerindeki bu muhteşem yerde, konaklama çeşitlerinin fazlalığının yanı sıra yöresel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Kışın oldukça sakin olan Uzungöl, kar manzarası ile ülkemizin en özel yerlerinden biridir. Uzungöl’e çıkarken Of – Çaykara arasındaki Hapşiyaş Köprüsü de mutlaka görülmelidir. Bu köprü derenin üzerinde, kesme taş ayakları üzerinde, bölgede ve ülkemizde çok az rastlanan tamamen ahşap gövdesi ve kiremitli çatısıyla görselliği son derece güzel olan bir yapıdır. Üstelik oldukça tarihi olan yapının etrafında fotoğraf çektirmeyi isteyebilirsiniz.

Sümela Manastırı – Maçka / Trabzon

Trabzon ili Maçka ilçe sınırlarında olan bu özel yapı 14. yüzyılda yapılmıştır. Meryem Ana manastırı olarak da bilinen yapı, saldırılardan korunmak için oldukça sarp olan kayaların üzerine inşa edilmiştir. İçerisindeki pek çok lahit ve freskler zaman içerisinde deforme olsa da bu tarihi yapı bolca ziyaretçi akınına uğramaya devam etmektedir. Manastıra gelmeden açık olup olmaması konusunda mutlaka önceden bilgi alın. Çünkü yapı gerek eskiyen yerlerinin onarımından gerekse de sarp bir yerde inşa edilmesinden ötürü sıklıkla tadilata girmektedir.

Boztepe – Trabzon

Trabzon şehir merkezinde bulunan Boztepe mahallesindeki bu bölge tüm şehri ayaklarınızın altında görebileceğiniz, eşsiz deniz manzarasına sahip bir yerdir. Trabzon şehir manzarası eşliğinde semaverde çay içebilir, nargilenizi tüttürürken açlığınızı giderecek alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Şehir merkezine yakın olmasından dolayı, şehir turu sırasında ziyaretinize, Atatürk Köşkü’nü de ekleyebilirsiniz.

Limni Gölü – Gümüşhane

Gümüşhane ili sınırlarında yer alan Limni Gölü doğal güzelliğiyle hayranlık uyandırıyor. Çevresi genellikle çam ağaçlarıyla çevrili göle, özellikle bahar ve yaz dönemlerinde piknik yapmaya gelen ziyaretçiler gelmektedir. Kışın gölün üzeri buzla kaplanmaktadır. Beyazla bütünleşen karlar sayesinde gölün bıraktığı doğal etkiyi hafızanızdan atmanız imkânsızdır. Limni Gölü etrafında yürüyüş yapabilir çevredeki diğer vadileri de görebilirsiniz. Gümüşhane iline gelmişken, Kürtün ilçesinde yer alan Örümcek Ormanlarını da görmelisiniz. Özellikle sonbahar mevsiminde ağaçların yapraklarının renk değişimi ve farklı renkleri barındırması, yürüyüş ve bisiklet güzergâhları ile stresten ve şehir hayatınızdan uzaklaşmanın yegâne çözüm adresidir.

Sera Gölü – Akçaabat / Trabzon

Sera gölü dingin havası ve sakin doğasıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Göl gerek şehir merkezine gerekse de Akçaabat ilçesine yakınlığıyla ziyaret planınıza dâhil edilmesi gereken bir yerdir. Göl içerisinde sandalla gezip, gölün çevresindeki mekânlarda yöresel tatlara bakabilirsiniz. Göl geçmişte meydana gelen heyelanlar sebebiyle oluşmuş, yapılan set ile de ortaya oldukça güzel bir manzara meydana gelmiştir. Gölün bulunduğu Derecik vadisinde doğal yaşamın devam ettiği köylere çıkıp manzaranın keyfine varabilirsiniz. Sera gölüne gelmişken Akçaabat merkezdeki eski ve doğal mimarisiyle meşhur Orta Mahalleye, sahil boyunca meşhur Akçaabat köftesi yiyeceğiniz deniz manzaralı mekanlara gidebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Karadeniz’e gitmeyi düşünüyordum ve bu öneriler tamda aradığım şeyler. Sümela Manastırı hakkında daha fazla bilgi alabilir miyim? Tarihi ve kültürel önemini merak ediyorum. Bir sonraki yazınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım. İyi günler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz