Konya Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

0

Büyük İslam alimi ve düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi ile özdeşleşen Konya, Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip ve en önemli şehirlerinden biridir. Kendine özgü yemek kültürü bulunan kent, inanç turizmi açısından da merkezi bir yerdir. Konya da gezilecek yerler‘in yanısıra damak kültürü olarak da oldukça zengindir.

Konya’nın Doğal Güzellikleri ve Tarihi Eserleri

Kent, doğal güzellikler ile tarihi nitelikteki eserlerin bir arada bulunabildiği mükemmel bir gezi rotasıdır.

Mevlana ve Nasreddin Hoca gibi ünlü şahsiyetlere tarih boyu ev sahipliği yapan şehirde, camiler, türbeler, müzeler, göller ile mükemmel bir yolculuğa hazır olun.

Konya’da En Çok Gezilen Yerler

Konya denilince akla ilk gelen yerler olan Mevlana türbesi ve Alaaddin tepesi dışında daha birçok görülesi yer vardır.

Konya gezilmesi gereken yerlerin başlıcaları ise;

 • Mevlana Müzesi ve Mevlana Türbesi,
 • Alaaddin Tepesi,
 • Sille Köyü,
 • İnce Minare Müze ve Medresesi,
 • Klistra Antik Kenti,
 • Beyşehir Gölü,
 • Çatakhöyük,
 • Yerköprü Mağarası,
 • Tuz Gölü,
 • Tropikal Kelebek Bahçesi

Görülmesi gereken bu yerler içinde Konya’nın büyüsüne kapılabilir ve kentin derin tarihi içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Konya Gezilecek Yerler Listesi

 • Mevlana Müzesi ve Mevlana Türbesi : Konya denilince ilk akla gelen kişi olan Mevlana Celaleddin Rumi’ye ait kabrin de bulunduğu türbe ve müze her yıl çok sayıda insanın uğrak yeri oluyor. Şehir içinde tramvay hattı üzerinde bulunan bu önemli nokta Konya’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.
 • Konya Alaaddin Tepesi : Süre gelen rivayetlere göre, bu tepe Sultan Alaaddin’in halktan vergi olarak toprak istemesi üzerine oluşan bir tepedir. Kentin en merkezi noktasında bulunan tepe üzerinde parklar, çay bahçeleri yanında Keykubat Camii’de bulunuyor. Ayrıca bu tepe, dünya üzerindeki en büyük döner kavşak olma unvanına da sahiptir.
 • Sille Köyü : Değeri son zamanlarda anlaşılmaya başlayan köyün tarihi Selçuklulardan da eskiye dayanıyor. 1500 yıl öncesinden zamanımıza kadar ulaşan kilise yanında burada Türkiye’de bir ilk olan Zaman Müzesi bulunuyor.
 • İnce Minare Medresesi ve Müzesi : Selçuklu Sultanlarından II: İzzeddin Keykavus’un veziri olan Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından inşa ettirilen bu yapının kendisi ve duvar işlemeleri bir sanat eseri niteliğindedir. Ayrıca içerisinde çok sayıda değerli eseri de bu yapı bulunduruyor.
 • Kilistra Antik Kenti : Geçmişi M.Ö 1.yy’a dek dayanan bu antik kent Hatunsaray Gökyurt Köyü içerisinde yer alıyor. Bu özel yaşam alanında kilise, şapeller, sarnıç ve daha pek çok kalıntı bulunuyor. Son zamanlarda daha çok ziyaretçiyi ağırlayan bu kentin değeri de yavaş yavaş anlaşılıyor.
konya – kilistra
 1. Beyşehir Gölü : Türkiye’de ki büyük göller arasında bulunan Beyşehir gölü, çok sayıda ziyaretçi tarafından her yıl görülen önemli noktalardan biri olarak Konya’da yer alıyor. Gölde bulunan plaj ise çok ilgi görüyor. Konya gezilecek yerler dediğimizde karşımıza çıkan en çok yerlerden birisinin beyşehir gölü olduğunu görebilirsiniz.
 2. Çatalhöyük : Dünya’daki tespit edilen ilk yerleşim yeri olarak kabul gören bu antik kent Konya Çumra’da yer alıyor. Hak ettiği değeri yeni yeni görmeye başlayan bu kentten elde edilen eserlerin sergilendiği bir alanda bulunuyor.
 3. Yerköprü Mağarası (Şelalesi) : Beş bin metre uzunluğu ile dikkat çeken Yerköprü mağarası, Göksu nehri akış yolu üzerinde bulunuyor. Şelalelerin eşlik ettiği bir görsel gösteriye burayı ziyaret ettiğinizde tanık olabiliyor ve doğanın bu harika güzelliğini keşfedebiliyorsunuz.

Konya’da Gezilecek En Popüler Yerler

 1. Tuz Gölü : Türkiye’nin ikinci en büyük gölü olan Tuz gölü, halen daha ülkenin tuz ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaya devam ediyor. Bu doğa harikası gölde birçok güzelliği görebilir ve mineraller ile cildinizi besleyebilirsiniz.
 2. Tropikal Kelebek Bahçesi : Konya’da bulunan bu tropikal kelebek bahçesi Türkiye’de tek olması yanında Avrupa’da en büyük kelebek müzesi olarak dikkat çekiyor. Merkez ilçelerden Selçuklu da yer alan kelebek bahçesi, toplam olarak 7.600 metrekare alan üzerine kurulu bulunuyor. İçinde tropik bitkiler, kelebekler ve bir de yapay şelale sizi karşılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz