Mardin’de Gezilecek Tarihi Yerler ve Konaklama

0

Anadolu’nun en eski şehirlerinden biri olan Mardin, görülmesi gereken birçok tarihi güzelliğe sahiptir. Bugün Türkiye’nin doğusundaki en etkileyici şehirlerden biri olan Mardin’in tarihi yerlerini ve konaklama imkanlarını sizlerle paylaşıyoruz. Mardin’de kesinlikle gezilmesi gereken tarihi yerler nelerdir?

Mardin Evleri

Muhteşem manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Mardin Evleri, muhteşem bir taş işçiliğine sahip. Dar sokaklarda birbirine yakın olarak bulunan bu evler, muhteşem işçilikleriyle görülmeye değer bir manzara oluşturuyor.

Zinciriye Medresesi

Diğer ismi Sultan İsa Medresesi olan Zinciriye Medresesi 1385 yılında Artuklu Beyi Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Özellikle taş işçiliğiyle Selçuklu Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Zinciriye Medresesi, oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir.

Mardin’de Konaklama İmkanları

Muhteşem tarihi yerleri ile herkesi etkileyen Mardin, yıl içinde binlerce insan tarafından ziyaret edilir. Bu nedenle bölgede her bütçeye uygun farklı birçok otel hizmet vermektedir. Merkezde yer alan pansiyonlar ile daha uygun bir fiyata da konaklayabilirsiniz.

Deyrulzafaran Manastırı

Bugün Süryani mezhebine bağlı kişiler tarafından ibadethane olarak kullanılan Deyrulzafaran Manastırı, etkileyici yapısıyla Mardin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Özellikle muhteşem mimarisiyle dikkat çeken manastır, Süryanileri temsil eden en eski yapıdır.

Mardin Kalesi

Halk arasında Kartal Yuvası olarak da bilinen Mardin Kalesi, şehrin en güzel yapılarından biridir. Özellikle Mardin Kalesi’nden görülen manzara çok etkileyicidir.

Mardin Müzesi

1995’te müzeye çevrilen bu yapı daha önceleri sağlık ocağı, kışla, polis karakolu olarak kullanılmıştır. Günümüzde Mardin’den çıkarılan arkeolojik eserlerin büyük bir çoğunluğu Mardin Müzesinde sergilenir.

Mardin Ulu Cami

Şehrin simgesi olarak kabul edilen Mardin Ulu Cami şehrin en eski camisidir. 1176 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Mardin Ulu Cami’nin etkileyici mimarisi mutlaka görülmeye değerdir.

https://www.nerelergezilir.comsanliurfada-gezilecek-yerler/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz