Oylat Gezilebilecek Yerler ve Kamp Alanları

1

Bursa’nın İnegöl ilçesi sınırları içerisinde bulunan Oylat güzel doğası ve yemyeşil ormanı ile her yıl yüz binlerce misafiri ağırlıyor. Hilmiye köyü sınırları içinde yer alan bölge çok güzel ormanı ve suyu ile ünlenmiştir. Oylat Bizans döneminden beri kaplıca olarak kullanılıyordu. Bizans tekfurunun kızının iyileştiği efsanesi ile de ünlenmiştir.

Oylat’ta Gezilebilecek Yerler

Oylat Bursa şehrinde görülmesi gereken yerlerden biridir.

Oylat’ta gezilebilecek yerler şunlardır;

  • Oylat mağarası
  • Oylat kaplıcaları
  • Oylat şelalesi
  • Oylat pazarı
  • Hilmiye köyü
  • Oylat vadisi

Burada bulunan bu eserlerin hepsi adeta bir doğa harikası gibi misafirlerini karşılıyor.

Oylat Tatil Seçenekleri

Oylat Bursa, Ankara ve İstanbul’da yaşayan ve kısa bir tatil planı yapanlar için oldukça uygun bir yerdir. Şehirden uzak ormanlık alanda çok güzel bir doğa turizmi yapılabilir. İnegöl ile 30 km mesafede olan bu termal tesis aynı zamanda doğal bir cennettir. Oylat’ta çok güzel oteller yer alır. Buraya tatile gidenlerin bu otellerde veya İnegöl’de konaklama imkanı bulunuyor.

Oylat Şelalesi

Oylat Kamp Alanları

Oylat, büyük bir vadi, şelale ve kaplıcalarının yanı sıra büyük bir mağaraya da sahiptir. Oylat’ta otellerin yanı sıra kamp yapma fırsatı da bulunuyor. Özellikle ormanlık alanda doğa ile iç içe çadırı açıp kuş sesleri eşliğinde kamp yapılabilir. Ormanın orasından akan çay ve şelale de kamp alanı olarak değerlendirilebilir.

Oylat Kaplıcaları

Oylat’ın en önemli özelliği ve insanları oraya çeken en büyük unsur kaplıcalarıdır. Oylat kaplıcaları Marmara bölgesi içinde en önemli kaplıcalarından biridir. Bu kaplıcalar birçok hastalığa şifa verdiği ve rahatlatıcı özelliğe sahip olması ile biliniyor. Ayrıca bölgede Türkiye’nin en uzun mağaralarından biri de yer alır. Oylat pazarı yöreye özgü hediyelik eşyalar ile bölge halkına bir geçim kaynağı oluşturuyor.

1 Yorum

  1. Oylat’ta bulunan kamp alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Sizin favori kamp alanınız hangisi ve ne gibi olanaklar sunuyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz