Polonya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

Polonya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler
sosyal medya yönetimi

Avrupa Birliğinde bir ülke olan Polonya, ülkemizde özellikle Erasmus öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği bize göre görece ucuz AB ülkeleri arasında yer almaktadır. Polonya’da nereler gezilir sorusu sıklıkla akıllarda yer almaktadır. Erasmus sayesinde birçok Türk öğrenci Polonya’yı görme ve gezme şansını bulmuştur. Yılda milyonlarca turist çeken bir ülke olan Polonya bu sayıyı yıllar geçtikçe artırmaktadır. Türk turistlerin de yoğun olarak tercih ettiği ülkelerin başında gelen Polonya tarihi ve turistik yapıları ve dillere destan doğal güzellikleri öne çıkıyor. Bunlardan birkaçını ise aşağıdaki listede sıraladık.

Krakow Old Town

Krakow’un hem yerlisi hem de yabancısı Krakow şehrine ve özellikle eski şehir bölgesi dediğimiz Old Town bölgesine oldukça bayılır. Işıl ışıl olan sokakları, sayısız eğlence merkezi, oldukça iyi korunmuş olan tarihi dokusu, muntazam mimarisi ile Krakow Old Town kesinlikle listenizde olması gereken bir yer olarak öne çıkıyor. Sayısız sokak çalgıcısının da dolandığı Krakow sokaklarında antika ve hoş barları, labirent gibi dönen sokakları turistleri başka diyarlara götürecek, sanki orta çağda yaşıyormuş hissiyatına kapılmalarına neden olacak. Şehir biraz kalabalık bir şehir olsa da turistik özelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor ve atmosferini sonuna kadar yaşatıyor.

Welicka Tuz Madeni

İçerisinde kilisesinden, gölüne her şeyi mevcut bu tuz madeni tam bir labirente benziyor. İki saat boyunca yaya yürüyerek yerin üç yüz otuz metre altına kadar inilebilen bu maden, 287 metrelik bir yola sahip. Tünelin hepsi yürünmüyor, rehber tarafından verilen bir cihaz ile birlikte rehber eşliğinde ilerleniyor ve rehber bir yandan tuz madenini anlatıyor. Rehberler Lehçe ve İngilizce olarak hizmet veriyorlar ancak Lehçe rehberlik hizmeti İngilizce olandan daha ucuz. Krakow Büyükşehir Belediyesinin Teatr Bagetala tarafından kalkan sarı otobüsüne binilirse Wieliczka’da inildiğinde tuz madenine varılmaktadır. Zaten otobüs genel olarak tuz madenine yolcu taşıyor.

Varşova Şehri

Baş şehir olmasının yanında Polonya’nın da en gelişmiş şehridir. Gelişmiş kelimesinden kast edilen ise Varşova şehri dışında Polonya’nın hiçbir yerinde metronun olmamasıdır. Varşova diğer Polonya şehirlerine göre daha fazla modern binaya sahiptir. Varşova’da modern ve tarihi dokular daha iç içe geçmiştir. Diğer şehirlere oranla burada daha fazla turist görülüyor. Turist sayısına bağlı olarak İngilizce konuşan insan sayısı da oldukça fazladır. Varşova’da gezilecek çok yer bulunuyor. İlk olarak Varşova şehrinin en yüksek binası olan Kültür ve Bilim Sarayı şehrin her yerinden oldukça kolay bir şekilde görülebilme özelliğine sahiptir. Binanın en üst katındaki terastan şehrin muhteşem manzarası izlenebiliyor. İsminden de anlaşılacağı gibi bu binada konserler, fuarlar, sergiler, tiyatrolar gibi farklı etkinlikler izlenebiliyor. Şehirde bu yerlerin dışında görülmesi gereken iki yer daha var; Eski Şehir ve Lazienski parkı. Eski şehirde (Old Town) rengârenk binalar, hediye dükkânları, kafeler, restoranlar, tarihi binalar, heykeller görebilir. Lazienski parkı ise Avrupa’nın en büyük ve güzel parklardan biridir. On sekizinci yüzyıl kraliyet parkı olan hizmet veren Lazienski parkı bugün hem müzeler hem de muhteşem bahçe alanları içeren bir parktır. Ünlü Polonyalı müzisyen ve besteci Chopin’in burada konserler verdiği bilinmektedir.

Gdansk Şehri

Polonya’nın diğer bir güzel şehri olan Gdansk ise Baltık denizinin kıyısında yer almaktadır. Gdansk Polonya’nın en büyük liman kentidir. Gdansk şehrinde görülmesi gereken en önemli yer ise Dlugi Targ yani Uzun Pazardır. Bu yerde iki adet şehir kapısı bulunur, eski yıllarda ise bu kapılardan kraliyet kortejlerinin geçtiği biliniyor.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır