Portekiz’de Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

Portekiz’de Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler
web tasarım

Portekiz bir diğer adıyla Portekiz cumhuriyeti Avrupa’nın güneyinde yer alan bir yarım ada ülkesidir. Avrupa’nın en batısındaki ülke olarak bilinir. Portekizliler ve ispanyalılar ile sınır komşuluğu vardır. Güney ve batı tarafları okyanuslar ile çevrilidir. Atlas okyanusuna kıyısı olan bu ülkenin başkenti Lizbon şehridir. Bu küçük yarım ada ülkesinin nüfusu 10 milyondan fazladır. Para birimi olarak diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Euro kullanılır. Bu küçük yarım ada ülkesinde resmi dil olarak Portekizce kullanılır. Ayrıca birçok turistlik mekana da ev sahipliği yapar.

Tarihi Güzellikler Portekiz’de

Tarih boyunca birçok ülke ile savaş ve ticaret yaptığı için çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Atlas okyanusunda birçok turistlik adacığı vardır. Avrupa’Da en çok turist çeken ülkelerden biridir. Bu yüzden turistler nette ve forum sayfalarında ” portekiz’de nereler gezilir ” yazısı altında birçok araştırmalar yapıyor. Portekiz’de başlıca gezilecek yerlerin başında hiç şüphesiz Belém Kulesi, Pena Sarayı, Jerónimos Manastırı, São Jorge Kales ve Roca Burnu geliyor.

Belém Kulesi

Belém Kulesi, Portekiz’in başkentinde yani lizbon şehrinde bulunan tarihi bir kuledir. Bu kule Dört tarafı suyla çevrili olan bir gözetleme kulesidir. Çoğu turist kente geldikten hemen sonra bu mekanı ziyaret ediyor. Portekiz’in, turistler için en uğrak yeri olan Belém Kulesinin yüksekliği 98 metre olarak biliniyor.

Belém Kulesi, 1515 yılında askeri amaçlarla kurulan bir gözetleme kulesidir. Daha sonra 2005’te dünya miras listesine alınarak korunmuştur. Avrupa’ya giden turistlerin mutlaka germesi gereken yerlerin başında geliyor.

Pena Sarayı

Pena sarayı, Portekiz’in Lizbon kentinin kuzeyinde yer alıyor. Estetik kalitesi ile gelen turistleri büyüleyen bu romantik kalenin yapımına 1854 yılında başlanmış ve 15 yıldan fazla sürmüştür. İlk yapıldığında saray ya da bir kale olarak kullanılsa da cumhuriyetin ilanı ile turistlik bir mekan haline gelmiştir. Bu bine Portekiz’in ikinci büyük turistlik mekanı olarak da bilinir. Bu kalenin ya da sarayın yapımında Wilhelm Ludwig von Eschwege ve Nicolau Pires mimarları çalışmıştır.

Jerónimos Manastırı

Jerónimos Manastırı lizbon şehrinde bulunan dünyanın en eski manastırlarından biridir. İlk olarak kilise olarak kullanılmış ancak daha sonra eğitim vermek için manastıra dönüştürülmüştür. 1601 yılında yapılan bu manastırın yüksekliği 36 metredir. Rönesans mimarisi kullanılarak yapılan bu bina ilk olarak 1820 yılında hizmete açılmıştır. Daha sonra ise dünya kültür mirası koruması altına alınmıştır. Aynı zamanda bir mezarlık olarak da kullanılan Jerónimos Manastırı turistler için harika bir ilgi odağı olmuştur.

São Jorge Kalesi

São Jorge Kalesi, Portekiz’in başkentinde bulunur. Bu kale yüksek bir dağın tepesine yapılmıştır. İlk olarak askeri maksatlarla yapılan bu tepe daha sonra kralların taç giydirme törenleri için kullanılmıştır. Yapımı milattan önce 6. yüzyıla kadar dayanır. Bu yere giriş için 10 Euro bilet ücreti alınmaktadır. Çevresinde ki otellerin fiyatları gayet makul olsa da çoğu yiyecek ve içeceklerin ücretleri oldukça yüksektir. Buna rağmen Portekiz’in en çok turist çeken bölgelerindendir.

Roca Burnu

Portekiz’in ve tüm Avrupa’nın en batı ucu olarak bilinir. Portekiz’in en çok turist çeken bölgelerindendir. Okyanusa sıfır konumda, bir yamaçta bulunur. Roca Burnu, bölgesinin tam üstünde bir deniz feneri ve yel değirmeni bulunur. Bu bölge 17. yüzyılda gemi limanı olarak kullanılmıştır. Daha sonra askeri ve sivil maksatlar ile günümüze kadar gelebilmiştir. Bu bölgeye giriş tamamen ücretsizdir. Bu bölgenin yüksekliği yaklaşık olarak 512 metredir.

https://www.nerelergezilir.commacaristanda-gezilecek-gorulmesi-gereken-sehirler/

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır