Sakarya Gezilecek Yerler

0

Sakarya, Türkiye’nin illerinden biri olup ayrıca en kalabalık 22. Şehridir. 2013 yılından itibaren 917.373 nüfusu bulunur. Sakarya’nın 16 ilçesi vardır. Ayrıca Marmara bölgesinde Çatalca-Kocaeli kesiminde yer alır.

Sakarya Nasıl Bir Yerdir?

Sakarya ilinin kuzeyinde Karadeniz bölgesi batısında ise Kocaeli bulunur. Ayrıca Sakarya’nın en önemli nehirlerinden olan Sakarya nehri Karasu ilçesinde Karadeniz bölgesine dökülür. Sakarya’da ekonomi en çok tarım sayesinde sağlanır. Ayrıca Karasu, Kocaali gibi ilçelerinde fındık üretilir. Bazı ilçelerinde ise mısır yetiştiriciliği yapılır. Sakarya ilinde sanayi de son zamanlarda oldukça gelişmeye başlamıştır. Son zamanlarda kurulmuş olan sanayi kuruluşları bunun en önemli etkenidir.

Sakarya İlinin Nüfusu

Şuan 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Marmara bölgesinde en büyük 5. İl olma özelliğine sahiptir.

Sakarya’da Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

Sakarya ili coğrafi konumu sebebiyle tarihte birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca doğal güzellikleri ile de öne çıkan yerleşim yerlerindendir. Sakarya ya gittiğiniz zaman gezilecek ve görülecek çok yer vardır. Ancak Sakarya’da gezilmesi gereken yerler genelde merkeze uzak ilçelerde bulunuyor.

En çok da doğal güzellikleri ile insanları kendine çeken Sakarya ilinin gezilecek yerleri arasında: Türkiye’deki en uzun ikinci plaj olan Karasu plajı, Acarlar longozu, ilçelerden Akyazı ya bağlı olan acelle yaylası, sapanca gölü, Gölbaşı park, Doğançay şelalesi ve daha nice nice güzel özelliklere sahip yerleri bulunur.

Tabii ki il merkezinde de sakarya gezilecek yerler vardır bunlardan bir kaç tanesine bakalım;

  • Çark caddesi
  • Deprem müzesi
  • Sakarya müzesi
  • Beş köprü

Sakarya ya ait bu 4 doğal güzellik Sakarya’nın en çok turist çeken yerlerindendir. Peki bu yerlerin ne gibi özellikleri var birlikte bakacak olursak

Sakarya Müzesi

Bu müzenin en büyük özelliği Mustafa Kemal Atatürk ile annesinin buluştuğu ev olmasıdır. Bu ev 1922 yılında restore edilerek müze haline getirilmiştir. Bu müzede arkeoloji ve Etnografya olarak 2 bölümde geziler yapabilirsiniz. Müzenin bahçesinde Bizans dönemine ait mimari ve mezar taşları, sunak ve ostotek, pişmiş topraktan erzak küpü ve hazırlık taşlar bulunuyor. Atatürk’ün kişisel eşyalarından olan seçki de Sakarya müzesinde bulunuyor.

Çark Caddesi

Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde merkezde bulunan bir caddesidir çark caddesi. En işlek caddelerden biridir. Hemen hemen günün her saati hareketli bir cadde çark caddesinde birden fazla kafe, restoran ve alışveriş yapabileceğiniz mekanlar bulunur. Bu cadde 1999 yılında yaşanan depremde çok büyük zarar görmüş fakat tekrardan toparlanmış ve tam anlamıyla Sakarya’nın kalbi olarak anılmıştır.

Geçmiş tarihlerde trafiğe açık bir alan olan bu cadde artık günümüzde tamamen trafiğe kapalı bir alandır. Bu yönden de yayaların en çok tercih ettiği alanlardan olma özelliğine sahiptir. Turistik olarak cadde ve sokakları gezmeyi sevenler için Sakarya’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alır.

Deprem Müzesi

Eğer seyahatlerinizde kesinlikle tarihi müzeler de vakit geçirmek istiyorsanız Sakarya’ya gittiğinizde uğrayacağınız en önemli müzelerden birisi deprem müzesidir. 2000 yılında yapılmaya başlanmıştır. İnsanlara Sakarya’da yaşanan deprem olgusunu sıcak tutmak için 2004 yılında müze olarak açılmıştır.

Deprem müzesinde Sakarya’da yaşanan 1967,1999 büyük depremlerine ait fotoğraflar sergilenir. Ayrıca müzede titreşimli stant ve sismograf gibi unsurlarla suni depremler yaratılmıştır. Merkezde cumhuriyet Mahallesi’ndeki kabaklar caddesinde bulunuyor. Haftanın her günü ziyaretçilerine 08.00/18.00 arası hizmet veriyor. Giriş ve çıkışlar tamamen ücretsizdir.

Beş Köprü

Sakarya’ya yolunuz düştüğünde görmeniz gereken en önemli tarihi yapılardan biri olan beş köprü Bizans döneminde yapılmıştır. Köprünün asıl adı justinianus köprüsüdür. Serdivan ilçesinde Beş köprü yakınında bulunan bu tarihi köprü bulunduğu yer bakımdan Beş köprü olarak anılır. Justinianus tarafından 558- 550 yılları arasında yaptırılmıştır. Çark deresi üzerinde bulunur.365 metre uzunluğa sahiptir. Taşıt trafiğine kapalı olması nedeniyle seyahat severler tarafından oldukça rahat bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Sapanca Gölü

Eski Türk kaynaklarında ayan gülü olarak anılan Sapanca gölünün bir kısmı Sakarya’da diğer kısmı ise Kocaeli sınırlarında bulunur. Fay hattı etkisiyle oluşmuştur. Uzunluğu 16 kilometre ve 42 kilometre yüzölçümüne sahiptir. Sapanca gölü 80 civarında kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Acarlar Longozu

Türkiye’nin en büyük parça halindeki longoz ormanı olan Acar longozu 1250 metre genişliğine ve 7 buçuk kilo metre uzunluğuna sahiptir. Özellikle kamp ve gibi etkinlikleri doğada yapmayı seven kişilerin en çok tercih ettiği eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

Karasu Plajı

Türkiye’nin en uzun 2 plajlarından biri olan Karasu plajı 15 kilometre uzunluğa sahiptir. Sakarya merkezden yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonucunda ulaşılan bu plaj İstanbul’a yakın olması nedeniyle de yaz aylarında tatilciler tarafından oldukça çok tercih edilir.

Acelle Yaylası

Doğaseverlerin Sakarya ili içerisinde görebilecekleri en güzel doğal güzelliklerden biridir. Acelle Yaylası’nda iğne Yapraklı ve şimşirden oluşan ağaçlar bulunur. Doğal güzelliği nedeniyle insanlar artık bu yaylayı yaşam haline getirmiş burası küçük bir köy olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz