Şanlıurfa Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

0

Şanlıurfa, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Tarihi ve turistik birçok yeri ile Şanlıurfa, mutlaka gezilmesi ve keşfedilmesi gereken bir kenttir. Şanlıurfa’yı gezmek isteyenler için bu güzel şehrin tarihi yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın en meşhur yerlerinden biri olan Balıklıgöl’ün aslında tam adının Halil-ür Rahman Gölü olduğunu biliyor muydunuz? Görsel olarak ilgi çekici olan Balıklıgöl’ün aslında hikayesi daha da ilgi çekici. Hz. İbrahim’in yakılması için şuan gölün bulunduğu yer odunlarla doldurulur ve Hz. İbrahim Şanlıurfa Kalesi’nin olduğu yerden ateşe doğru atılır. İnanışa göre, odunlar balıklara dönüşürken ateş de suya dönüşür. Şuanda da Balıklıgöl’ün içerisinde birçok balığın bulunması hikayeyi daha da ilgi çekici hale getirmektedir.

Rizvaniye Cami

Halil-ür Rahman Gölüne oldukça yakın olan caminin görüntüsü göl ile birleşince mükemmel bir manzara ortaya çıkıyor. Gölün güzelliği ve Rizvaniye Cami’nin muhteşem mimarisi görenleri mest ediyor.

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa’nın en güzel yapılarından biri olan Şanlıurfa Kalesi, Dambak Tepesinde yer alıyor ve ziyaretçilerine harika bir şehir manzarası sunuyor. Şanlıurfa Kalesi’nde yer alan iki sütunla ilgili bir inanış bulunuyor. Bu inanışa göre dönemin hükümdarı Nemrut, Hz. İbrahim’i ateşe atarken bu sütunları mancınık olarak kullanıyor.

Gizemi Merak Edilen Göbeklitepe

Göbeklitepe

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler denildiğinde öncelikli olarak tercih edilen yerlerin başında Göbeklitepe gelmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Göbeklitepe, son yıllarda çok sık araştırılan ve ziyaret edilen bir yer haline geldi. Göbeklitepe’nin tarihi M.Ö 10.000’li yıllara dayanıyor. Göbeklitepe’de yapılan kazılarda birçok sıradışı eser keşfediliyor.

https://www.nerelergezilir.comturkiyede-antik-gezi-yapilabilecek-yerler-listesi/

Harran

Harran’ın tarihi M.Ö 2000’li yıllara dayanıyor ve burası dünyanın ilk bilim merkezi olarak biliniyor. Harran’da yer alan 3000 yıllık Mezopotamya evleri ziyaretçileri oldukça etkiliyor. Harran’ın çöle benzeyen atmosferi de burayı görülmeye değer kılıyor.

Şanlıurfa’nın gezilmesi ve görülmesi gereken daha birçok tarihi yeri olduğunu ve gezenlerin pişman olmayacağını belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz