Uşak’ta Gezilecek Yerler

Uşak’ta Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Ege bölgesine ait bir şehir olan Uşak, tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer olan bir kenttir.

Bu şehirde gezilip görülmesi gereken alanlardan bazıları ise şunlardır:

 • Ulubey Kanyonu
 • Blaundus Antik Kenti
 • Clandras Köprüsü
 • Uşak Bedesteni

Evrenli Doğal Parkı Uşak şehrinde bulunan tarihi ve doğal güzellikler arasındadır.

Uşak’ta gezilecek yerler – Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu, Dünyada yer alan en büyük ikinci kanyondur. Kanyon, Banaz ve Ulubey Çayı içinde yer alan onlarca küçük kanyonlardan oluşur. Ulubey Kanyonu, uzunluğu 45 metre, derinliği ise 170 metre olan Amerika’da yer alan Büyük Kanyondan hemen sonra gelmektedir.

Turizme 2015 tarihinde belediyenin düzenlemeleri ile açılmıştır. Kanyon tarıma oldukça elverişlidir. Fakat temizlik ve düzenlemeleri tam anlamıyla sona ermediği için tarıma izin verilmemektedir. Kanyonda pek çok etkinlik yapabilme şansı vardır.

uşak – ulubey kanyonları

Kanyonda yapılabilecek olan bu etkinlikleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Balonla gezinti
 • Yamaç paraşütü
 • Kaya tırmanışı
 • Sal sporları

Kamp kurma gibi etkinlikleri kanyon içinde gerçekleştirme şansınız mevcuttur. Bunlar haricinde ayrıca cam teras ve kafeterya hizmetleri de sunan bu kanyonda, cam teras hizmeti ücretsiz olarak verilir.

Uşak’ta gezilecek yerler – Blaundus Antik Kenti

Blandus Antik Kenti, Uşak’ın Ulubey ilçesine bağlı olan Sülümenli Köyünde kurulmuştur. Bu antik kent, Roma dönemine ait önemli yerleşim yerleri arasında bulunur. Ayrıca bu antik kent üzerinde Helenistik Döneme ait izlerde yer alıyor. Antik kentin adının Makedonyalılar aracılığıyla verildiği düşünülmektedir.

1845 tarihinde Hamilton’nun bu bölgede yazıtları keşfetmesiyle beraber Makedonyalıların kurduğu kesinleşmiştir. Bu antik kent içinde yer alan pek çok eser bulunur. Bu eserlere örnek vermek gerekirse; tapınaklar, sütun girişler, kaya mezarları ve tiyatro gibi birçok eser antik kente ait eserler arasındadır. Blaundus Antik Kent’e yalnızca Kuzey Kapılarından giriş vardır.

Uşak’ta antik gezi için – Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü, Uşak’a bağlı Karahallı Belediyesi içerisinde bulunan bir köprüdür. Köprü, Frigyalılar dönemine ait yapılardan biridir. Banaz Çayı üzerinde yer alan köprünün iki ucu da dağ kayalarına kadar çıkar. Bu köprünün derinliği 17 metre, uzunluğu 24 metre, eni ise 1.75 metredir. Köprü yalnızca manzaradan ibaret değildir. Bu köprü, mimari açıdan da ön planda olan bir köprüdür. Köprü mimarisi, taşların üstüne işlenen kalemlerden oluşur. Bu taşlar da birbirine zıvanalı bir şekilde kenetlenmiş bir yapı gösterir.

uşak – çılandıras

Uşak Bedesteni

Uşak Bedesteni, Uşak’ta bulunan en sağlam bedestendir. Günümüze kadar ulaşan bu bedesten şimdilerde Sahaflar Çarşısı şeklinde kullanılan bir yapıdır. Uşak Bedesteni’nin tam tarihi ve bu bedestenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bazı kaynaklarda yer alan bilgiye göre bu bedestenin mimarisini yapan kişinin İtalyan olduğu ve bu yapının 1901 tarihinde inşa edildiği söylenir.

Bedestenin mimari yapısı dikdörtgen planlıdır ve bedestenin iki ucunda da giriş kapısı mevcuttur. Koridoru uzundur ve koridorun iki yönünde de odalar sıralanmış durumdadır. 1980 tarihinde belediye tarafından yapılan restorasyon çalışması ile onarılan bu bedesten Sahaflar Çarşısı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Evrenli Doğal Parkı

Uşak’ın Sivaslı ilçesine bağlı olan bir bölgede bulunan Evrenli Doğal Parkı, halk tarafından mesire alanı olarak kullanılan parklar arasındadır. Evrenli Doğal Parkı, ilçe merkezine yaklaşık olarak 1 kilometre uzaklıkta yer alır. Bu park, asfalt ulaşım yoluna sahiptir. Bahar ve yaz dönemlerinde gittikçe kalabalıklaşan bu parkın içinde bitki türleri ve yeşilliğin bol olması parkın ön plana çıkmasına yardımcı olur. Parkta bulunan yeşilliklerin bir bölümü doğal olup diğer bir bölümü ise daha sonradan ekilmiş olan çam ağaçlarından oluşur.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Arif Aladağ dedi ki:

  Oppo reklamındaki yer neresi oluyor acaba belirtirseniz sevinirim bu yaz kamp planlarımız arasına alacağız.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır