Yozgat Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

06.08.2022
40
Yozgat Gezi Rehberi Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Yozgat, İç Anadolu bölgesi içerisinde yer alan oldukça eski bir yerleşim yeri olarak bilinir. Tarihi geçmişi zengin olan bu şehir, birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Plaka kodu 66 olan Yozgat, Türkiye’nin nadide şehirleri arasında yer alır. Birçok güzelliğe ve mimariye ev sahipliği yapan Yozgat, gezilip görülmesi gereken şehirlerimizdendir. 14 tane ilçeye sahip olan bu şehir, köklü bir geçmişi ile dikkatleri üzerine çeker.

Tarihin belli dönemlerinde de adından söz ettiren Yozgat, 5000 yıl kadar bir geçmişe sahiptir. Hem tarihi açıdan hem de kültürel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Çeşitli yemekleri ile de ön plana çıkan Yozgat, sayısız güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Yozgat Çamlığı ile tanınan Yozgat’ta daha birçok güzellik sizleri beklemektedir. Yolunuz Yozgat’a düştüğünde gezip görmeniz gereken muhteşem yapılar ve doğallıklar bulunur.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat’ın ayrı bir öneme sahip olmasını sağlayan Yozgat Çamlığı, Türkiye’de ilan edilen ilk milli paktır. Yozgat’ta gezilecek yerlerin başında yer alan bu park, muhteşem doğası ile görenleri büyüleyen bir etkiye sahiptir. 1958 yılından itibaren milli park olarak bilinen bu yer, karaçam ağaçlarını içerisinde barındırmaktadır.

Şehir merkezinin yakında bulunan Yozgat Çamlığı’na ulaşmanız son derece kolaydır. Endemik bitki türleri ve çeşitli hayvanlar da bu çamlık içerisinde yer almaktadır. Parkın içerisinde Beyaz Kartal’ın olması, Yozgat Çamlığı’nın daha fazla ilgi görmesini sağlamaktadır. Yozgat’a ayrı bir güzellik katan bu yere yolunuz düştüğünde gezmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat’ın bir simgesi haline gelen Yozgat saat kulesi, şehrin tam merkezinde yer almaktadır. Tevfik Zade Ahmet Bey, Şakir Usta’ya yaptırmıştır. 7 kattan meydana gelen bu kule, şehrin en gösterişli yapıları arasında bulunur. Kulenin dört çevresinde de saatler yer alır. Kulenin içerisinde yer alan katlar, birbirinden ayrılmıştır. Yozgat’ta en fazla ilgi gören yapılardan biri olan Saat Kulesi, gece ışıkları ile de ayrı bir güzellik sergiler. Merkezde yer alması, kuleyi ziyaret edebilmenizi kolaylaştırır.

Kazankaya Kanyonu

Aydıncık ilçe sınırında bulunan Kazankaya Kanyonu, Yozgat’ta gezilecek yerlerin başındadır. Güzelliği ile görenleri büyüleyen bu kanyon, tam bir doğa harikasıdır. Bu kanyonda Yeşilırmak’ın kolu olarak bilinen Çekerek Irmağı geçmektedir. Irmak kenarında bulunan kayalar, kanyona farklı bir görünüm kazandırmıştır. Yozgat’a ayrı bir güzellik katan bu kanyon, görülmeye değerdir.

Yozgat Gezi Rehberi

Karslıoğlu Konağı

Yozgat gezilecek yerler olarak oldukça zengin bir şehirdir. Yozgat’a ait evlerin en güzel örneklerinden biri olan Karslıoğlu Konağı, 1883 tarihinde inşa edilmiştir. Üç kattan meydana gelen bu konak, Yozgat’ta farklı bir öneme sahiptir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, Yozgat’a ziyaret için geldiğinde bu konakta kalmıştır. Daha sonraki yıllarda restore edilen bu muhteşem yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Müze içerisinde çeşitli dönemlere ait eserler bulunmaktadır. Yozgat merkezde bulunan bu mimariyi daha yakından inceleyebilirsiniz. Konak içerisinde oldukça eski dönemlere ait eserler bulunur. Bu eserlerin her biri kronolojik olarak sergilenmektedir.

Nizamoğlu Konağı

Nizamoğlu Konağı, uzunca bir süre ev olarak kullanılmıştır. Ardından Tekel Deposu ve Kız Sanat Okulu olarak kullanılmaya devam edilmiştir. 1979 yılında kamulaştırılan bu yapı, 1985 tarihinde ise müzeye çevrilmiştir. Müzenin ilk katında arkeolojik eserler, ikinci katında ise etnografik eserler bulunmaktadır. Daha sonraki katlarda ise 19. yüzyıla ait resimler yer almaktadır.

Bu müzede Osmanlı dönemine ve Cumhuriyet döneminin ilk zamanlarına ait eserler vardır. Müzenin en üst katında ise Cumhuriyet, Osmanlı ve Selçuklu gibi dönemlere ait seramik, bakır ve porselen mutfak eşyaları yer alır. Bunun yanında müze içerisinde İslami eserler ve silahlar adlı odalar bulunmaktadır. Tarihi eserler konusunda oldukça fazla çeşide sahip olan müze, gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Akdağmadeni Ormanları

Akdağmadeni ormanları, Yozgat’ta bulunan en büyük ve en güzel yeşil alanlardan biridir. Kış ayları geldiğinde sessiz bir ortam haline gelen bu ormanlar, bahar ayları geldiğinde oldukça canlı bir hale gelir. Yabani bir orman hayatı görmek isteyenlerin ziyaret edebilecekleri alanların başında yer alır.

Ayrıca temiz havası ve doğal suları ile de gezilmeye değer bir ormandır. Orman içerisinde farklı ağaç türleri bulunmaktadır. Akdağmadeni ormanları, Yozgat’a gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Bu ormanlar, aynı zamanda Yozgat’ta yaşayan insanların geçim kaynağıdır. Orman, doğal görünümünü koruyan muhteşem bir görünüme sahiptir.

Tarihi Roma Hamamı

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan Tarihi Roma Hamamı, adından da anlaşılacağı gibi Roma dönemine aittir. Kaplıcalar içerisinde bulunan bu yapı, günümüzde yıkık bir şekildedir. Sadece batı cephesinde olan duvar ayaktadır. Restore edilen bu yapı, tarihi sevenlerin görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir.

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat’ın güzellikleri, şehrin önemini daha da fazla hale getirmiştir. Muhteşem doğası ile ilgi çekici bir özelliğe sahip olan Yozgat’ta gezebileceğiniz diğer yerler şunlardır:

 • Saraykent Kaplıcaları
 • Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları
 • Sarıkaya Kaplıcaları
 • Gelin Kayası
 • Fatih Tabiat Parkı
 • Şebekpınarı Piknik Alanı
 • Çayıralan Ormanları
 • Bozok Yaylası
 • Hisarbeyli Yaylası
 • Kadıpınarı Yaylası
 • Çapanoğlu Camii
 • Yozgat Başçavuş Camii
 • Çeşka Kalesi
 • Behramşah Kalesi
 • Çapanoğlu Çifte Hamamı
 • Karabıyık Köprüsü
 • Kerkenes Harabeleri

Bu yerler, Yozgat’a geldiğinizde gezebileceğiniz en özel ve en güzel yerlerdendir. Yozgat’a ayrı bir güzellik katan bu yerlerin her biri ayrı ayrı öneme sahiptir.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır