Avusturya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

1

Avusturya, Avrupa Birliğine üye ve Euro para birimini kullanan Orta Avrupa’daki bir ülkedir. 9 milyon civarı nüfusu olan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Viyana’dır. Ülkede birçok farklı turistik mekan ve doğal güzellik mevcuttur. Eski tarihsel dokusunu koruyan mimarisi ve muntazam şehirleriyle Avusturya gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Avusturya’da nereler gezilir sorusu birçok turist tarafından sorulmaktadır. Aşağıdaki listede Avusturya’da gezilecek birçok farklı tarihi mekân sıralandı.

Viyana Şehri

Avrupa’daki en ilginç ve zevkli şehirlerden biri olan Viyana oldukça romantik ve büyüleyici bir şehir olarak da biliniyor. Romalılar tarafından kurulmuş Viyana, Habsburg İmparatorluğu’nun da zamanında baş şehriydi. Göz kamaştırıcı imparatorluk kenti Viyana’da ziyaret edilesi en iyi yerlerin, en güzel müzelerin, en şaşalı kiliselerin ve en büyük alışveriş merkezlerinin yanı sıra, şehir ve çevresini günübirlik turlar ile keşfetmek mümkündür.

Kentte çok miktarda saray, müze ve galeri mevcut olduğundan dolayı zamanı oldukça tasarruflu bir şekilde ayarlamak bir hayli önemli taşıyor. Ziyaretin başlangıcını, Viyana’nın eski şehir merkezini çevreleyen ve önem taşıyan bir cadde olan Ringstrasse ve on dokuzuncu yüzyılın ortasında inşa edilen tarihi merkezde yoğunlaşılabilir.

Kentin önde gelen cazibe yerlerinden çoğu, bir vakitler Viyana’nın merkezini Osmanlı İmparatorluğunun askerlerinden yani Türklerden ve diğer düşmanlardan koruyan sur duvarlarının ve siperlerin yerini alan bu üç buçuk km uzunluğundaki yolun kenarına dağılmış durumda bulunuyor.

Mozart’ın Doğduğu Yer Salzburg

Mozart gibi bir müzik efsanesinin doğduğu yer olan Salzburg, Mozart müziğinin, bu etkileyici şehrin ambiyansının ana bir parçası olduğunu hep hatırlatan bir şehir. Kentin özünün ayrılmayan bir parçası olan müziğe ve Mozart gibi bir dahiye karşı özel bir ilgini var ise, Mozart Meydanı’nda bulunan(Mozartplatz) heykelini görmek, eski kent merkezindeki doğum yerini veya Salzbach Nehri boyunca resmi Mozart evi ziyaret edilmek istenebilir.

Barok mimari tarzının harika bir bölgesi olan Salzburg eski şehir merkezi, bu tarihi şehirdeki önemli tarihi ve turistik yerlerin çoğunu içermektedir. Eski şehir merkezinin oldukça geniş alanları sadece yaya olarak yapılan keşifleri çok daha keyifli hale getirmektedir. Eski Kent turu sırasında ihtişamlı ve tarihi katedrali (Salzburger Dom) Katedral Meydanında keşfedilebilir.

Tuna Vadisi

Tuna Vadisi, Avusturya’nın en çok tercih edilen cazibe merkezlerinden biri ve ülke için birleştirici bir yer olarak görülüyor. Tuna Vadisi’ni keşfetmek için, gezi tekneleri kullanılıp vadi boyunca turlamak en iyi seçenek olarak turistlere öneriliyor. Uzun tur boyunca yemyeşil tarihi kasabaları, tarihi kaleleri ve kadim kentleri keşfederek oldukça keyifli bir gün geçirilebilir.

Avrupa’nın en tanınmış klasik bisiklet yolu olarak bilinen Tuna Bisiklet Yolu ise olağandışı manzarası, yol boyunca ziyaret edilecek nefes kesici yerleri ve geniş bir kültürel çeşitliliğe ev sahibi olmasıyla oldukça eşsiz bir yere sahip oluyor. Rotanın bazı bölümlerinde her ikisi de UNESCO tarafından Dünya Miras Listesinde olan Wachau ve Donau-Auen Milli Parkına ulaşılıyor.

Eisenstadt

Burgenland şehrinin başkenti Eisenstadt, ünlü Avusturyalı müzisyen Franz Joseph Haydn’in en popüler eserlerinden bazılarını bestelerken otuz yıldır çalıştığı, ilginç bir barok tarz kasabası. Haydn hayranı olanlar, Esterhazy Sarayı’nı ve Haydn Kilisesi’ni ziyaret etmeliler.

Eisenstadt şehrinde Calvary Dağı’nda, on üçüncü yüzyıldan kalan Martinsdom (St. Martin’s Katedrali) ve İngiliz peyzaj bahçeleri ile Gloriette’i de görebilmekte. Kadim eski kentte, mağazalar, dükkânlar, kafeler ve restoranlar yalnızca yayalara açık olarak ana cadde üzerinde sıralanmış.

1 Yorum

  1. Salszburg da bulunan mozart meydanı çok güzel gerçekten, o kadar iyi bakılıyor ki bu tarz tarihi yerler emin olun yerde en ufak bir çöp izmarit bulamazsınız, gitmeyenlere tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz