Bartın Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

17.06.2022
26
Bartın Gezi Rehberi Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın ili ismini kenarında kurulan Bartın çayından almıştır. Tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir ve 4 adet ilçesi bulunur. Sahip olduğu doğal güzellikler ve deniz ticari sayesinde adından sıkça söz ettirir. Bartın ili gezip görülmesi gereken nadir iller arasında yer alır. Merak edenler için gezilecek yerlerin listesine bir göz atalım.

Bartın’da Gezilecek Yerlerin Listesi

Bartın ilini bütün güzellikleriyle keşfetmek için bu listeye göz atmak da fayda vardır. Liste içerisinde muhakkak görülmesi gereken ve bu il ile özdeşleşen yerler vardır. Peki mutlaka gezilmesi gereken yerler nelerdir?

Gezilmesi gereken yerler listesi:

 • Ağlayan ağaç
 • Gülcehisar kalesi
 • Amasra çekiciler çarşısı
 • Gürcüoluk mağarası
 • Amasra galla pazarı
 • Ulukaya şelalesi
 • Gülcehisar koyu
 • Amasra bakacak mevki
 • Amasra kemer dere
 • Amasra müzesi
 • Amasra plajı

Birbirinden güzel alanları sayesinde Bartın şehri çoğu kişi tarafından ziyaret ediliyor. Küçük ve sessiz bir yer olduğundan dolayı şehrin gürültüsünden kaçmak için mükemmel bir tercih olacaktır.

Ağlayan Ağaç

Bartın ilinin şirin ilçelerinde biri Amasra olarak bilinir. Amasra ağlayan ağaç görülmesi gereken doğal güzelliklerden sadece bir tanesidir. Bu ağaç çok eski bir tarihe dayanır. Yaşı da oldukça fazladır.

Ağlayan ağaç denilmesinin nedeni ise etraftan aldığı nemi sonbahar ve ilkbahar aylarında yağmur damlası şeklinde geri vermesidir. Ağlayan ağacı ziyaret ettikten sonra sevdikleriniz ile bir çay keyfi yapılabilir. Bu alan içerisinde küçük ve tatlı bir çay bahçesi yer alır. Ağaçlar eşliğinde çayınızı yudumlarken ağaçlar hakkında daha detaylı bilgiler de alabilirsiniz.

Gülcehisar Kalesi

Bartın iline bağlı çok sayıda köy vardır. Bu köylerden biri gülcehisar köyüdür. Küçük ve tatlı bir köy olan bu alanda patika bir yol karşınıza çıkar. Bu yolu takip ederek Gülcehisar kalesine ulaşılabilir. Kale geçmiş bir tarihe sahiptir. Görülmesi gereken yerlerden sadece bir tanesidir.

Çekiciler Çarşısı

Bu çarşı Amasra ilçesinin tam göbeğinde yer alır. Hediyelik eşyalar satın almak için çok güzel bir alandır. Bu çarşıda bakır eşyalar, ahşap eşyalar ve daha fazlası yer alır. Minik bir alandır fakat bu alanda çok sayıda el emeği ürün bulmanız mümkündür. Dikkat çekici tarzı ve işçiliği sayesinde görülmesi gereken yerler arasındadır. Bartın iline ait çok sayıda ahşap hediyelik eşyaların bulunduğu bu çarşıda gezmek ve alanı keşfetmek oldukça zevkli olacaktır.

Gürcüoluk Mağarası

Çok sayıda turist çeken ve mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Amasra ilçesinin güneyinde yer alır. Yoğun bir karstik platonun üzerinde bulunduğu için oldukça değerli bir alandır. Bu mağara 169 metre bir uzunluğa sahiptir. Mağara içerisinde yer alan sütunlar mağaraya adeta bir oda havası vermiştir.

Bu alanın çevresi de oldukça güzeldir. Alanda yürüyüş yolu ve piknik alanları yer alır. Sevdikleriniz ile piknik yapacak yeşil alanlar mevcuttur. Mağara içerisinde yükseklik değişebilir. Mağara içerisinde 1 veya 7 metre yüksekliğe sahip alanlar vardır. Göz alıcı oluşumlara ve sarkıtlara mağara içinde rastlanır. Gizemli bir yolculuk yapabileceğiniz bu mağarayı görmeden Bartın sınırları dışına çıkmayın.

Galla Pazarı

Amasra içinde bulunan galla pazarı yöresel ürünlerin satışa sunulduğu bir pazardır. Bu alan yöresel ve doğal ürünler tatmak isteyenlerin mutlaka gezmesi gereken bir alandır. Satılan ürünleri yöre kadınları kendi elleri ile üretir, hazırlar ve sergiler. Sağlık için faydalı çok sayıda ürünü Galla Pazarında bulmak mümkündür. Sağlığına düşkün kişilerin mutlaka gezmesi gereken bir alandır.

https://www.nerelergezilir.comamasra-gezilecek-yerler-ve-tarih-turizmi/

Amasra Kalesi

Ulukaya Şelalesi

Bartın şehrinin doğal güzelliklerinden biri olan Ulukaya Şelalesi görüntüsü ile dikkat çeker. Ulus ilçesi sınırları içinde yer alan bu şelale 20 metre yüksekliğe sahiptir. Yeşilin ve oksijenin fazla olduğu bu alanda yürüyüş ve çay keyfi yapılabilir. Ulus ilçesine gelmişken Hasan Dede Cami ve Türbesini de mutlaka ziyaret edin. Ayrıca şelalenin olduğu alanda kanyonlar da yer alır. Kanyonları da gezerek bu muhteşem güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Gülcehisar Koyu

Bu koy şehir halkının ve turistlerin sıkça vakit geçirdiği bir alandır. Temiz ve berrak sahili sayesinde görülmeye değer. Aynı zamanda Karadeniz bölgesinin en büyük sahilleri arsında yer alıyor. Sessiz ve huzur dolu yapısının nedeni etrafında pek yerleşim yeri bulunmamasından kaynaklanır. Bu yüzden günümüze kadar değişmeden gelmeyi basarmıştır. Yanınıza getireceğiniz ufak eşyalar ile kumda kendinize çok güzel alanlar yaratabilirsiniz. Özellikle Temmuz ayında gidildiğinde çok güzel görsel bir şölen sunar.

Amasra Kemer Dere

Amasra ilçesinin Güney yamacında Amasra Kemer Dere Köprüsü yer alır. Bu köprü 8 metre uzunluk ve 5 metre yüksekliğe sahip bir yapıdır. Farklı teknikler ile inşa edilen bu köprü ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Köprünün eski bir tarihi vardır. Roma dönemine dayanan bu köprü çeşitli amaçlar ile kullanılmıştır. Kültürel miraslar listesinde yer alan köprüye restore işlemleri uygulanmış ve yıkılma tehlikesine karşı önlemler alınmıştır. Farklı ve kültürel bir zenginlik olan yapıyı herkesin görmesi öneriliyor.

Amasra Müzesi

Bu müze içerisinde farklı kültürlere dayanan çok sayıda eserle karşılaşılır. Eski çağlarda kullanılan kaplar, silahlar, kandiller, heykeller bu müze içerisinde sergilenir. Kazılar sonucu elde edilen çoğu eşyanın sergilendiği bu müze geniş bir alana sahiptir. Müze içerisinde farklı bölümler yer alır.

Karadeniz’in diğer gezilip görülmesi gereken yerlerini aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

https://www.nerelergezilir.comkaradeniz-gezisi-icin-oneriler/

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır