Burgazada’da Gezilecek Yerler

0

Tarih ve doğaseverler tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen Burgazada ülkemizde ve dünyada da oldukça popülerdir. Eğer bir doğa düşkünü iseniz Burgazada’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. İstanbul’da bulunan adalar içerisinde büyüklük açısından üçüncü sırada yer alan burgazada’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Ada üzerinde en çok turisti tarihi mekânların ve plajların aldığını görmekteyiz.

9. Yüzyıldan Kalma Aya Yani Kilisesi

Burgazada üzerinde yer alan Aya Yani Kilisesi burada görülmeye değer yerlerin başında yer aldığını söyleyebiliriz. Çünkü Burgaz Ada üzerinde bulunan Aya Yani Kilisesi 800’lü yıllardan kalma bir mimari eserdir. Aya Yani kilisenin Theadora tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Bu kilise tarihi geçmişi ve mimari özelliklerinden dolayı ada üzerinde oldukça popüler olup turistik bir noktadır.

Edebiyattan Bir Köşe Sait Faik Abasıyanık Köşkü

Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan Sait Faik Abasıyanık’ın bu adayı çok sevdiğini yazmış olduğu eserlerinden de anlayabiliriz. Eserlerinde Burgazada’ya sıkça atıfta bulunan Sait Faik Abasıyanık hayatının bir bölümünde bu adaya yerleşmiş ve ada üzerinden bir köşk satın almıştır. Sait Faik Abasıyanık’ın ölümünün ardından bu köşk müze olarak kullanılmaya başlanmış ve turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Keşif Meraklıları İçin Süt Koyu

Süt koyu, Burgazada’da bulunan keşfedilmeye müsait yerlerden birisidir. Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız Süt koyunu keşfedebilir ve buradan denize girebilirsiniz. Bu koya ulaşım açıkçası biraz emek istiyor. Çünkü buraya bisikletle bile gitmek pek mümkün değil. Ama yürüyerek yarım saat civarında buraya ulaşabilirsiniz.

Huzur Arayanlar İçin Madam Marta Koyu

Madam Marta koyu adını tarihi bir olaydan almaktadır. Tatil yapmak için ideal bir yer olan bu koy aynı zamanda oldukça sakindir.

Görülmeye Değer Burgazada Cami

Burgazada Camii, ada üzerinde yer alan ilk camidir ve ada üzerinden başka cami de yer almamaktadır. Adaya yapılan bu cami çok eski dönemlere ait olmasa da mimari özellikleri bakımından görülmeye değer tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Ada üzerinde kolayca ulaşım sağlanabilen bu cami eğer Burgazada ziyaret edilecek ise görülmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz