Denizli’de Gezilebilecek Yerler

Denizli’de Gezilebilecek Yerler
web tasarım

Ülkemizin turistik şehirlerinden birisi olan Denizli her yıl pek çok turist ağırlamaktadır. Ege bölgesinde bulunmaktadır. Diğer turistik şehirlere de yakındır. Denizli’nin gezilecek bir sürü tarihi ve turistik bölgesi bulunmaktadır. Bu yazıyla siz de Denizli’de gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Diğer turistik şehirler kadar popüler değildir ancak gezilecek pek çok yeri vardır.

Denizli’de Nereler Gezilir

Denizli’de gezilecek çeşit çeşit yer vardır.

Bu yerler şöyle sıralanabilir;

 • Pamukkale travertenleri
 • Kleopatra havuzu
 • Salda gölü
 • İnceğiz kanyonu
 • Kefe yaylası çadır kamping
 • Denizli nikfer kayak merkezi
 • Hierapolis antik kenti

Bu listedeki yerleri gezerek harika bir tatil yapabilirsiniz. En popülerleri Pamukkale travertenleri ve salda gölü olmakla birlikte diğerleri de çok turist çekmektedir.

Pamukkale Travertenleri

Denizli denince akla ilk gelen bölgedir. Denizli’nin merkezine 20 kilometre kadar uzaklıktadır. Bölgedeki termal su kaynakları ortaya çıkınca kimyasal bir tepkime oluşturmuştur ve kalsiyum karbonat çökeltisi ortaya çıkmıştır. Travertenler böyle oluşmuştur. Doğal travertenler 2 ana kısımda toplanmaktadır. Yapay kısma ayakkabısı girmek serbesttir. Bunun yanı sıra, travertenlerin arka kısmındaki yamaçta yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Kleopatra Havuzu

Hierapolis antik kentinde olan bir depremde şehir meydanının ortasına bir çukur açılmıştır. Açılan çukura sütunlar devrilmiştir ve taban su seviyesi yükselmiştir. Böylece, bu havuz oluşmuştur. Tarihte Kleopatra’nın güzelleşmek için girdiği havuz olarak rivayet edildiğinden adı Kleopatra havuzudur. Pamukkale travertenleri ve hierapolis amfi tiyatrosu arasında yer almaktadır. Her mevsim ideal sıcaklıkta olan bu havuzu mutlaka görmelisiniz.

Salda Gölü

Burdur ili sınırları içerisinde yer almaktadır fakat Denizli’ye gittiyseniz de mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir. Salda gölünün suyu mineral açısından çok zengindir. Bu nedenle de, kumsalı bembeyazdır ve gölün suyu turkuaz renktedir. Denizli’nin merkezinden araba ile 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

İnceğiz Kanyonu

Denizli’nin Kale ilçesinde bulunmaktadır. Kale ilçesi ise Denizli ve Muğla sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin merkezine 45 kilometre uzaklıktadır. Arapapıştı adıyla da bilinmektedir. Son dönemlerde pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Kefe Yaylası Çadır Kamping

Denizli-Antalya yolu üzerindeki Serinhisar ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. İlçenin eski adı Kızılhisardır. Denizli-Antalya yolunda 38. kilometrede yer alır. Serinhisar özellikle toprak testi ve mutfak gereçleri gibi eşyalar ile ünlüdür. Günümüzde çerez, kuru yemiş üretimiyle ön plana çıkmaktadır.

Özellikle kavrulmuş leblebi çok meşhurdur. Mutlaka denemelisiniz. Serinhisar’dan 17 kilometre sonra Yatağan Kefe Yaylası’na ulaşacaksınız. İsterseniz çadır kampı için buradan hazır çadır kiralayarak, isterseniz kendi çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz.

Çadır alanlarında, elektrik, banyo, tuvalet, mescit, kafeterya, çocuk oyun parkı gibi olanaklar mevcuttur. Yaz aylarında bile gelseniz akşamları serin olacaktır bu yüzden, tedbirli gelmelisiniz. Denizli gezinize ekleyebileceğiniz mükemmel bir alternatiftir.

Denizli Nikfer Kayak Merkezi

Bozdağ kayak merkezi olarak da bilinmektedir. İl merkezine 85 kilometre uzaklıktadır. Telesiyej, teleski, kayak pisti, yürüyüş bandı ve kayak ekipmanı kiralama gibi imkanlar mevcuttur. Sis ve rüzgar açısından amatörler için en ideal kayak pistlerine sahiptir. Kışın geliyorsanız mutlaka görmelisiniz.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale travertenlerinin hemen arka yamacında bulunan antik kent şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Şehir Bergama Krallığı tarafından kurulmuştur. En önemli olan şey ise Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisi Aziz Filip’in Roma döneminde bu şehre gelip Romalılar tarafından şehit edilmesidir. Bölgede, St. Filip Martiryumu ve sekiz köşeli hamam, Filipus Köprüsü ve Mezar kilisesi yer almaktadır. Ayrıca, nekropol ve tümülüsler, hamam bazilika, katedral, Kuzey Bizans kapısı ve Frontinus Caddesi, Agora ve Roma tiyatrosu bulunmaktadır.

Ayrıca antik gezi yapılabilecek diğer alanlar kısmından Hierapolis hakkında başka bilgiler de edinebilirsiniz.

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Selin Acar dedi ki:

  Hierapolis gerçekten gezilip görülmesi gereken ülkemizdeki nadir yerlerden birisi, önceden herhangi bir ücret ödemeden rahatlıkla girebiliyorduk ama şimdi kişi başı giriş ücreti ödemek zorunda kalıyoruz. Ailemizle girip çoluk çocuk gezemiyoruz fiyatlar çok pahalı lütfen bu konuda fiyatlar düşürülsün veya aile paketi gibi bir fiyat oluşturulsun.

  1. Melih Kaan dedi ki:

   orayı eskiye göre oldukca geliştirdiler girişindeki mağazalar tamamen turistlere yönelik her şey çok pahalı.

 2. Eren dedi ki:

  İnceğiz Kanyonu ve Hierapolis Antik Kenti hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir miyim? Bu yerler hakkında ne gibi aktiviteler yapılabilir? Teşekkürler.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır