Gebze’de Nereler Gezilir

1

Gebze’nin bugünkü konumu tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Geçiş bölgesi olması sebebiyle birçok topluluğa ev sahipliği yapmış bu bölgenin tarihi M.Ö. 7. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Türkiye’de ekonomik bir öneme sahip olan ve hızla büyümeye devam eden bir ilçe olan Gebze oldukça zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Gebze, Kocaeli ve İstanbul arasında yer alır. Ekonomik faaliyetler büyük oranda ticaret ve sanayi faaliyetleri üzerine kuruludur. Gebze, geçmişten beri ana arterler üzerinde bulunan konumu sebebiyle Anadolu’dan Rumeli’ye göç eden insanların uğrak yeri olmuştur.

Gebze Gezilecek Yerler

Ekonomisi iyi düzeyde olan Gebze ilçesinde gezilecek yerler daha çok tarihi alanlardır. Bunun yanında fotoğraf tutkunları için doğal güzellikleri bulunan yerlerde bulunmaktadır.

Ballıkaya Tabiat Parkı: İçerisinde doğa ile iç içe güzel vakit geçirebileceğimiz seyir terasları bulunan bu tabiat parkında dilerseniz batonunuzu ve diğer yürüyüş malzemelerinizi de yanınıza alarak eşsiz bir trekking deneyimi yaşayabilir ve doğa ile iç içe bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sultan Orhan Camii: Osmanlı’dan kalan bu camii mimari açısından görülmeye değerdir. Osmanlı’nın ezgilerini çok iyi yansıtan bu cami kare olarak inşa edilmiştir. İçerisinde ağaç motifleri ile görülmeye değerdir.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi: Osmanlı Devletinden günümüze miras kalan bu yapı kesin olmamakla birlikte Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülmekte olup görülmeye değer yerlerden birisidir.

Gebze’de Mutlaka Görün

Eskihisar Kalesi: Gebze merkeze yakın mesafede bulunan bu kale deniz kıyısında güzel bir manzaraya sahip tepe üzerinde kuruludur.

Osman Hamdi Bey Müze Evi: Dönemin önemli ressamlarından olan Osman Hamdi Bey’den ismini alan bu müze, adından da anlaşılacağı üzere yaz aylarında Osman Hamdi Bey’in ikamet ettiği bir ev olması ile birlikte burada önemli eserlere imza atmış olup bu eserler Müze Ev’de sergilenmektedir.

İlyas Bey Camii: Osmanlı’dan günümüze ulaşan diğer bir cami olan İlyas Bey Camii yine eski camilerden birisidir. Kubbesi bulunmayan bu camiyi de gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Gebze Nerede?

Gebze İlçesi Kocaeli İlimize bağlıdır. Ülkemizin Marmara Bölgesinde İstanbul İline çok yakın mesafededir. İl merkezine 50-51 km, İstanbul’a ise yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Gebze Ne Zaman Gidilmedi?

Marmara Bölgesinde bulunan Gebze’ye her mevsim gidilebilir. Bahar ve Yaz aylarında alternatif bir gezi olarak, Sonbahar ve Kış aylarında ise sonbaharın renklerini, Kışın ise fotoğraflık manzaraları yaşayabileceğiniz bu yere her mevsim gidebilirsiniz.

Gebze Nerede Kalınır?

Gebze ilçesinde, Eskihisar kalesi yakınında birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Buraya alternatif olarak Gebze Merkezde bulunan otelleri de tercih edebilirsiniz.

Gebze Gece Hayatı

Gebze’de ilçenin merkezi yerlerinde çok çeşitli restoranlar, gece kulüpleri bulabilirsiniz. Sevdiğiniz müzik tarzına hitap eden çeşitli rock barlar, türkü cafeler veya sevdiğinizle romantik bir akşam yemeği yiyebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz