Georgia Gezi Rehberi

0

Georgia, Amerika Birleşik Devletlerinin güneydoğusunda bulunan bir eyalettir. Florida eyaletinden sonra en güneydoğuda olan eyalettir. Georgia bölgesi batıda Mississipi Nehri ile birleşiktir. Güneyinde Florida, batısında Alabama, doğusunda Atlantik Okyanusu, kuzeyinde ise Tennessee ve Kuzey Carolina vardır. En kuzeyinde ise Blue Ridge Dağları vardır.

Bu dağlar Appalachian Dağlarının bir parçasıdır. En yüksek noktası ise, Brasstown Bald olmaktadır. En alçak nokta Atlantik Okyanusudur. Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’dır. Başkent olmasının yanı sıra en kalabalık şehridir. Georgia ABD’nin en zengin 15 eyaleti arasındadır. Georgia para birimi ABD dolarıdır. Resmi dili ise İngilizcedir. Gezmek isterseniz gezilecek pek çok yer vardır.

Georgia Gezilecek Yerler

Georgia eyaletine geldiyseniz Atlanta’da pek çok gezilecek farklı yerler vardır.

Oldukça güzel ve düzenli olan bu şehirde gezilecek yerlerden bazıları şu şekildedir;

 • Georgia Akvaryumu
 • Orijinal Coca-cola Dünyası
 • Fox Tiyatrosu
 • Stone Mountain Parkı
 • Atlanta Botanik Bahçesi
 • Atlanta Tarih Merkezi
 • Atlanta Hayvanat Bahçesi
 • Michael C. Carlos Müzesi
 • Piedmont Parkı
 • Jimmy Carter Kütüphanesi ve Müzesi
 • Woodruff Sanat Merkezi

Bunlar Atlanta’da gezilecek yerlerden bazılarıdır. Siz de Georgia’ya bir seyahat planlıyorsanız, bu yerleri mutlaka gezmeniz önerilmektedir.

Georgia Akvaryumu

Halka açık ve bir zamanlar dünyanın en büyük akvaryumu olan Georgia Akvaryumu çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Kapalı bir akvaryumdur. Bu akvaryumda binlerce hayvan ve binler tür bulunmaktadır. Bütün canlılar akvaryumun içerisindeki 38.000 metreküp suyun içinde barınmaktadır. Akvaryumda en dikkat çeken canlılar ise, köpek balıkları, beluga balinaları ve boğaz yunusları olmaktadır. Akvaryumun dışı mavi metal-cam şeklindedir.

Orijinal Coca-Cola Dünyası

Atlanta’da bulunan Orijinal Coca-Cola dünyası da, sırrı yıllarca saklanan kola sebebiyle çok ilgi çekmektedir. Bu Coca-Cola müzesinin içinde, meşhur kutup ayısı, Coca-colanın gizli formülünün bulunduğu kasa, kilometre taşları, şişe işlemleri, pop-kültür galerisi bulunmaktadır. Ayrıca, mağaza ve televizyon reklamları da yer almaktadır.

Fox Tiyatrosu

Önce tapınak olarak inşa edilip, daha sonra film seti olarak kullanılan Fox Tiyatrosu, film sektörü de kötü gitmeye başlayınca anıt olarak korunmasına karar verildi. Bazen film çekimleri de devam etmektedir. Atlanta’daki en iyi canlı eğlence mekanıdır.

Stone Mountain Parkı

Bu park tamamen doğal oluşumdur. Bu sebeple de çok turist çekmektedir. Bir zamanlar Ku Klunx Klan’ına ait olmuştur ancak daha sonra parka hükumet el koymuştur. Bu parktaki doğal oluşumları inceleyebilirsiniz ve park bünyesinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Georgia En Çok Turist Alan Yerleri

Atlanta Botanik Bahçesi

Botanik bahçesi 1996’da kurulmuştur ve sonra yavaş yavaş genişleyerek kocaman bir botanik bahçesi haline gelmiştir. Botanik bahçesinde, Japon bahçesi, gül bahçesi, storza ağaçları, çocuk bahçesi, orkide merkezi, fuqua seralığı gibi çeşitli bölümler vardır. Atlanta Botanik bahçesinin benimsemiş olduğu 5 ilke vardır. Bu ilkeler, bahçe geliştirme, su tasarrufu, enerji verimliliği, kaliteli malzeme tercihi, iç mekanı güzelleştirme olmaktadır. Atlanta oldukça çevrecidir.

Atlanta Tarih Merkezi

Amerika’nın derin ve zenin tarihini öğrenmek ister misiniz? Öyleyse Atlanta Tarih Merkezi tam size göre bir yer. Çok köklü bir geçmişe ve zengin bir mirasa sahiptir. İçerisinde ise 12 adet sergi bulunmaktadır. Aynı zamanda, Amerika’nın tarihini sunan çeşitli koleksiyonlar da mevcuttur.

Atlanta Hayvanat Bahçesi

Georgia Atlanta dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. İçerisinde goril, orangutan, panda gibi hayvanlar dahi bulunmaktadır. İlk başlarda çok tutulmayan hayvanat bahçesi, zaman içinde çok geliştirildi. Böylece ziyaretçi sayısı gün geçtikçe arttı. Bu hayvanat bahçesinde binlerce hayvanı besleyebilir ve iletişim kurabilirsiniz.

Michael C. Carlos Müzesi

Oldukça büyük olan bu müze hala genişlemeye devam etmektedir. Bu müzede, Mısır, Roma, Yunanistan, Afrika, Yakın Doğu ve Antik Amerika koleksiyonları bulunmaktadır. Eski Mısır’dan gelen mumyalar, Roma imparatoru portreleri ve Venüs heykeli oldukça ilgi çeken yapılardandır. Tarihten hoşlanıyorsanız bu müze tam size göre.

Piedmont Parkı

Bu park, şehrin sıkıcı havasından sıkılanlar için en ideal yerdir. Doğa ile iç içe olan park, hem çeşitli etkinlikler yapmak, hem de vakit geçirmek için mükemmel bir yerdir. Park içerisinde, düğün mekanı, piknik alanı, spor merkezi ve oyun bölümü gibi yerler barındırmaktadır. Festival dönemlerinde de festivaller organize edilmektedir. Oldukça renkli, eğlenceli ve doğayla iç içe bir parktır.

Jimmy Carter Kütüphanesi Ve Müzesi

Atlanta için çok şey yapmış olan başkan Carter anısına yapılmış bir kütüphane ve müzedir. Carter’ın aldığı Nobel Barış Ödülü, Oval Ofis’in kopyası, 500 bin fotoğraf, 27 milyon sayfa belge, 40 bin nesne vardır. Ayrıca, Carter’ın hayatına ve ailesine dair her şey bu müzede bulunmaktadır.

Woodruff Sanat Merkezi

Trajik bir hikayesi olan bu sanat merkezi ilginç olarak tanımlanmaktadır. 1962 yılında Atlanta’nın ”Art And Civic Community” liderlerinin bulunduğu uçak düştü. Bu liderlerin anısına, Atlanta Sanat okulu, Atlanta Senfoni Orkestrası ve Yüksek Sanatlar Müzesi olarak 3 kurum inşa edildi. Bu sanat merkezinde her sene en az 3300 performans sergilenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz