Hollanda’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Bir tarım şehri olan bu Avrupa ülkesinde para birimi olarak Euro kullanılır. Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hollanda’nın nüfusu 17 milyon kadardır. Ülkede resmi dil olarak Felemenkçe, İngilizce, Papiamento, Frizce, Yidiş dilleri kullanılır. Avrupa’da en fazla resmi dili bulunan ülkedir. Bunun yanı sıra birçok kültürel mirasa ve gezilecek de sahiptir. Öyle ki burayı gezmek isteyen turistler forumlarda ” hollanda’da nereler gezilir ” gibi araştırmalar yapıyor. Bunların başında Keukenhof, Van Gogh Müzesi, Anne Frank’ın Evi gibi mekânlar gelir. Bu mekânlar Hollanda’da turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerdendir. Hollanda turistlik mekânlarına yıllık olarak 1 milyon turist ziyaret ediyor. Bunu yanı sıra birçok beş yıldızlı oteller uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Keukenhof

Keukenhof, Hollanda’da bulunan devasa bir çiçek ve lale bahçesidir. Binden fazla çiçek türüne ev sahipliği yapan bu bahçe turistlerin uğrak yerlerindendir. Bu devasa çiçek bahçesi 32 hektarlık bir alanın üzerine inşa edilmiş. 1950 yılında yapılan bu bahçe Avrupa’nın arka bahçesi olarak da bilinir. Çoğu çiçek sever bu bölgeleri ziyaret ediyor. Bu bölge Hollanda’nın Lisse kentinin kuzeyinde bulunuyor.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan devasa bir müzedir. Van Gogh Müzesi, ressam Vincent van Goghdan ismini alır. Bu müzede isminden de anlaşılabileceği gibi ressam Vincent van Gogh’un eserleri sergilenir. 2 Haziran 1973 yılında Amsterdam’da kurulan bu müze günlük 100 den fazla ziyaretçi kabul ediyor. Çevresinde ki 3 yıldızlı ya da altı oteller ne kadar ucuz olsa da gerektiğinden daha az turist çekiyor. Bu müzeyi yılda 1 milyondan az kişi ziyaret ediyor. İlk açıldığında ise o günkü şartlara göre çok yüksek ziyaretçi sayısına ulaştığı söylenebilir.

Anne Frank’ın Evi

Anne Frank’ın Evi Hollanda’da ki turistlik mekânların başında geliyor. Anne Frank’ın Evi, Yahudi dinine mensup bir savaşçı kadından ismini alıyor. Bu hikâyede ki kadın çok ünlü bir yazardır. Öyle ki bu ev ona hitaben yapılmış ve onun eserlerinin sergilendiği bir turistlik mekândır. Hollanda’ya giden turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekânların başında geliyor. Turistlerin çoğunun yazar veya gezgin olduğu dikkat çekiyor. Amsterdam kentinde bulunan bu mekân Westerkerk şehrine de oldukça yakın bir yerde bulunuyor. Bu sıralarda küçük bir müze olan bu turistlik mekânın mimarı ünlü Dirk van Delft’ dir. Bu mekânın çevresindeki oteller ve konaklama yerlerinin geceliği ortalama 400 Türk lirasıdır. Müzenin gezilmeden önce çok dokunaklı bir hikâyesinin olduğunu söylemek gerekir.

Rijksmuseum Amsterdam

Rijksmuseum Amsterdam, Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam’da bulunan oldukça büyük bir müzedir. Ülkeye gelen turistlerin uğrak yerlerinden olan bu mekân 19. yüzyılda mimar Pierre Cuypers tarafından yapılıyor. O dönemde bile oldukça fazla turist çeken bu turistlik bölge bugüne dek 10 milyondan fazla turist ağırladı. Çok büyük eserlerin sergilendiği müzede Hollanda’nın altın tabloları da sergileniyor. Kuruluş tarihi 1800’leri bulan bu bölge ilk olarak idari bir merkez olarak kullanılıyordu. Daha sonradan 19. yüzyılda sanat müzesi olarak hizmete girdi. Son yıllarda ise Hollanda’nın önemli turistlik mekânları arasın yer aldı.

Vondelpark

Vondelpark, Hollanda’nın önemli turistlik mekânlarından biridir. Bu mekân bir açık hava tiyarosu olmakla birlikte büyük bir parkın içinde yer alır. Bu tiyatronun yanında ise büyük bir gölet vardır. Bu açık hava tiyatrosu 17. Yüzyılda o dönemin kralı tarafından yaptırılmıştır. Hollandayı ziyaret eden çoğu turist bu ülkeyi ziyaret etmeden Hollanda’dan ayrılmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz