İsviçre’de Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

İsviçre dünyada en çok turist çeken Avrupa ülkelerinden biridir. Öyle ki eşsiz manzaraları sanki bir cennetten köşe gibidir. Çoğu Avrupa turisti bu ülkeye uğramadan Avrupa seyahatini tam tamamlamış sayılmaz. Öyle ki bazı yerleri dünya miras koruması altına alınmıştır. Eşsiz yemek kokan sokakları, panayır ve eğlence merkezi ile bir kültür abidesidir. Çok iyi bir ekonomiye sahip bu ülke 217 ülke arasında Türkiye’nin 3 sıra altında 20. sıradadır. Öyle ki toplam yıllık 8.5 milyon kadar turist ağırlamaktadır. Böyle bir ülkede birçok turist nereleri gezeceğini bilemediğinden nette ” İsviçre’de nereler gezilir ” gibi konuları araştırıyor.

Ren Şelalesi

Ren şelalesi, İsviçre’ye gelen turistlerin vazgeçilmez gezilecek yerleri arasındadır. Öyle ki ren şelalesi Avrupa’nın en büyük şelalesi olarak bilinir. Toplam genişliği yaz aylarında 150 metreye
kadar çıkabilirken, yüksekliği ise 24 metreye kadar çıkabiliyor. Bu şelalede extrem sporlar için büyük bir cazibe merkezi olan bir nehirde bulunuyor. Bu yüzden çoğu heyecan seven sporcu mutlaka bu şelaleye ve çevresine bir kez olsun gitmelidir.

Şapel (Kapell) Köprüsü

Şapel köprüsü İsviçre’nin Luzern şehrinde bulunur. Şehrin en turist çeken mekanı olarak bilinir. Öyle ki bu köprünün yapımı 1333 yılına kadar dayanır. O zamanları demir çok önemli bir maden olduğundan köprü tamamen ahşaptan yapılmıştır. Bu köprü ilk olarak şehri savunmak amacıyla askeri maksatlarla yapılmıştır. Daha sonra taşımacılık ve sivil hayatta kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak günümüze kadar gelmeyi başarmış ve oldukça fazla kişinin merakını üzerinde toplamıştır. Toplam uzunluğu 205 metre olarak bilinir.

Chillon Şatosu

Şüphesiz Chillon Şatosu sadece İsviçre’nin değil tüm Avrupa’nın en iyi mekanlarından biridir. Öyle ki İsviçre’ye gelen turistlerin %20’si buraya uğramaktadır. Oldukça büyük olan şatonun yüksekliği 30 metreyi buluyor. İçeresinde yemekhane, yatakhane, mahzenler ve birçok salon bulunuyor. Denizin üstene yapılan bu şato oldukça şaşalı görüntüsü ile görenleri cezbediyor. Bu şato yaklaşık olarak 11.yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Ancak yazılı kaynaklara göre bu şato daha eski döneme dayanıyor.

Zürih

Zürih, İsviçre’nin en büyük kentlerinden olması sebebiyle en yoğun nüfuslu ilidir. 2017 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre yaklaşık 2 milyon kişi yaşıyor. İsviçre’nin ekonomik ve kültürel kenti olan Zürih, büyük spor liglerine ev sahipliği yapmıştır. Öyle ki bu kent İsviçre’nin ilk başkentlerinden sayılır. Turistlik mekân olarak
en çok tercih edilen yerlerden biri olması bu kenti çok kültürlü bir yer yapıyor. Zaman içinde yıllık turist sayısı 1 milyondan 3 yılda 2 kat artarak 2 milyona kadar çıktı. Fiyatı yaklaşık bin Türk lirası olan oteller oldukça pahalı ve rahat sayılıyor. Şehrin toplam yüz ölçümü yaklaşık 92 km kareyi buluyor.

Abbey Kütüphanesi

Abbey Kütüphanesi İsviçre’nin St. Gall kentinde bulunur. Bu kütüphanenin yapımı orta çağlara kadar dayanır. Abbey Kütüphanesi 1983 yılında dünya kültür mirası korumasına girerek turistlere açılmıştır. Kütüphanenin mimari türü Barok mimarisi olarak bilinir. Şimdiye dek 1 milyon turisti çekebilen kütüphane oldukça büyüktür. Öyle ki Avrupa’nın en büyük kütüphanelerinden olan Abbey Kütüphanesi 500 bin kitabı içinde barındırabiliyor. Dünyanın en eski kütüphanelerinden biri olan Abbey Kütüphanesi birçok turistin ilgi kaynağı olmuştur. İlk yapıldığında sadece bir manastır olan kütüphane 1700’lü yılların sonunda bir kütüphaneye dönüştürülmüş daha sonra 1983’te dünya kültür mirasına alınarak koruma alına alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz