İtalya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Dünyanın gezilmesi gereken en önemli ülkelerden biri olan İtalya zamana meydan okuyan bir güzelliğe sahiptir. Modanın, aşkın ve sanatın başkenti olarak da bilinen İtalya akıllarda dünya haritasında bir çizme şeklini andıran görüntüsüyle de bilinir. Her geçen gün yenilenen ve değişen havasıyla İtalya, sizi sadece bir kez değil birçok kez gelmek için bahanelere teşvik edecektir. Yılın her mevsiminde olağanüstü görüntüye sahip olan sadece bir şehri değil her şehrinin ayrı hikâyesi ayrı bir havas olan muazzam bir ülkedir. Her geldiğinizde size yeni anılar, sevdiklerinizle geçireceğiniz çok güzel zamanlar olacaktır. Milano’da modayı, Venedik’te aşkı, Floransa’da yemeği, Roma’da tarihi ve Napoli’de sırlarla dolu bir gezintiye çıkacaksınız. Size kendisini hayran bıraktıracak İtalya’da nereler gezilir

Milano

Modanın kalbinin attığı, her sokağında başka bir yenilikle sizi mest edecek şehirlerden biridir. Özellikle kadınların gezmekten zevk aldığı, erkekler içinde otomotiv sanayinin başkenti olarak bilinen bu şehir hem kadınlar için hem de erkekler için gezilmeye doyulamayacak bir yerdir. Avrupa’nın en zengin ve kültürel etkinlikleriyle en ünlü şehirleri arasında yer alır. Her ne kadar eğlenceli görünse de aslında şehrin genelinde aristokrat ve ciddi bir hava hâkimdir. Milano’da Hıristiyanlığın en büyük üçüncü katedrali olan Duomo di Milano herkesin bildiği güvercinleriyle ünlü büyük bir buluşma noktasıdır. Palazzo Reale, Galleria Vittorio Emanuele şehrin gezilecek önemli yerlerdir.

Venedik

Görüntüsüyle adeta masalları andıran Venedik, size aşkınızı en güzel şekilde yaşama fırsatı sunacaktır. Sokakların da gondol sefası yaparak gezmek sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Bu romantizm, tarih ve sanat kokan büyüleyici şehrin hakkını vererek gezmek gerekir. İlk olarak San Marco Kilisesi’ni, Aziz Mark’ın Çan Kulesi’ni ve Doge Sarayı’nı gezmeden bu şehri terk etmemelisiniz. Cam sanatının merkezi olan Murano Adasına gidip, oradaki ustaların camlarla yarattığı o şahane eserleri görebilirsiniz. Bu şehir UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Her gün bu muazzam şehri 20 milyon turist ziyaret etmektedir ve herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Floransa

İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve gezilmesi gereken en önemli şehirlerden biridir. Floransa, İtalya’nın hatta Avrupa’nın en önemli ticaret merkezleri arasındadır. Arno Nehri’nin yakınlarına kurulmuş ve bir zamanlar İtalya Krallığına da ev sahipliği yapmıştır.

Floransa, Leonardo Da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği bir şehirdir ve bu sayede sanatta da çok önemli adımlar atılmıştır. Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni’nin Vaftizhanesi, Uffizi galerisi görülmeden gidilemeyecek kadar önemli mekânlardandır.

Roma

Dünyanın en köklü tarihlerinden birine sahip olan Roma, İtalya denilince akla gelen ilk üç şehir arasında yer almaktadır. Roma İmparatorluğu zamanında en görkemli ve hareketli zamanını yaşayan bu şehir, Vatikan da yer alıyor. Roma’da adeta bastığınız her taş sizinle konuşmaktadır. Her sokak başında başka bir tarihle karşılaşacağınız, büyük bir geçmişe sahip olan Roma, tarih meraklıları için gezmeye doyulamayacak bir yerdir. Kolezyum, Navona Meydanı, Trevi Çeşmesi gibi birçok mekân size kendini hayran bıraktıracaktır.

Napoli

Güney İtalya’da bulunan, Roma ve Milano’dan sonra en büyük nüfusa sahip olan 3. şehirdir. Napoli 1285-1816 yıllarında Napoli devletine başkentlik yapmıştır. Sırlarla dolu olan Napoli zaman zaman mafya işleriyle epey gündem yaratmıştır.

Büyük depremlere maruz kalan Napoli sürekli yenilenmek zorunda kalmıştır. Castel Nuovo Şatosu, Zafer Takı, Teatro San Carlo gibi yerlerde gezmek size büyük zevk katacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz