İzmir’de Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

2

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir, görülmeye değer yerler ve turistik alanlarla doludur. İzmir turistleri ağırlama bakımından da oldukça başarılıdır.

İzmir de Nereler Gezilir

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan izmir gezilecek yerler ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin. Bu konuda uzun bir liste yapmak mümkün.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı; binlerce yıldır tarihi dokusuyla en önemli yerlerden biridir. Şehrin tarihi ticaret merkezi durumundadır.

İzmir Saat Kulesi; İzmir ‘in simgelerindendir. 1901 yılında yapılan kule günümüzde hala çalışmaktadır.
venusbet yorum

İzmir de Tarihi Gezi Yapılabilecek Yerler

Kadifekale; İzmir Körfez manzarasına hakim bir tepede yer alır. M.Ö 3.YY’da Büyük İskender tarafından inşa ettirilmiştir. Farklı zamanlarda restorasyonlar geçirerek bugüne dek gelebilmeyi başarmıştır.

Tarihi Asansör; Nesim Levi tarafından yaptırılmış olup iki semti birbirine bağlamaktadır. Muhteşem manzarasıyla etkileyici bir eserdir.

Smyrna Antik Kenti; mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. MS. 2.yy’da Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Dünyanın en büyük antik tiyatrolarından birine sahiptir. Aynı zamanda yine dünyanın en büyük stadyumlarından biri burada bulunmaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi; ilk olarak 1927 yılında hizmete açılmıştır. Konak Bahribaba Parkı bünyesinde yer almaktadır. Binlerce yıl öncesine ait eserler sergilenmektedir. Müzeye giriş 12 TL’dir. Ancak; müzekartı olanlar ücretsiz giriş yapabilirler.

Efes Antik Kenti; M.Ö 6000 ‘li yıllarda kurulduğu tahmin edilmektedir. Burada UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış kütüphane bulunmaktadır.

Yedi Uyuyanlar Mağarası; Efes Antik Kent bünyesindedir. İslamiyet ve Hristiyanlık için son derece özeldir. Meryem Ana Evi; Selçuk’ta bulunan ev, Hristiyanların hac yeri olarak kabul edilmektedir. Giriş ücreti 25 TL’dir.

Bu yerlerin yanı sıra;

  • Selçuk Kalesi,
  • Şirince Köyü,
  • Pitane Antik Kenti,
  • Nebiler Şelalesi
  • Özdere

gibi daha birçok yer sayılabilir.

İzmir Nerede?

İzmir nerede? Sorusunu da cevaplamak gerekir, Ege Bölgesi kıyı şeridinde yer alan bir şehirdir. Ege bölgesi Ege bölümünde bulunur. Anadolu yarımadasının batı ucunda geniş bir yarımada üzerindedir. İzmir, İzmir Körfezi’nin en uç noktasındadır. Kent merkezi batıda Ege Denizi ile sınırlanmaktadır.

İzmir Ne Zaman Gidilmeli?

İzmir ziyareti yapmak isteyenler için İzmire ne zaman gidilmedi? sorusu önemlidir. İzmir ılıman bir iklime sahiptir. Bu nedenle, İzmir’ e her mevsim ziyaret yapılabilir. Ancak; Mayıs VE Eylül aylarında İzmir çok daha azla turisti ağırlamaktadır. Bu aylarda İzmir ziyaretleri çok daha fazla olabilmektedir. Kış ayları da ziyarete uygundur. Zira, İzmir’de kış aylarında kar yağışı görülmez. Bu nedenle rahatlıkla ziyaret edilebilir.

İzmir de Nerede Kalınır?

İzmir kalınacak yerler bakımından ziyaretçilerini memnun eden bir şehir. Kalınacak birçok yer var. Oteller, moteller, pansiyonlar bakımında zengin. izmirde nerede kalınır? sorusuna birkaç cevap vermek gerekir.

Hilton İzmir; İzmir Körfezi manzarasına hakim olan otelde 380 oda bulunmaktadır. Kapalı yüzme havuzundan spor kulübüne tenis kortundan saunaya kadar pek çok hizmet sunulmaktadır.

Swissotel Grand Efes; 402 lüks odasıyla hizmet veren bir oteldir. Lüks ve konfor sevenler için kaliteli hizmetler sunmaktadır.

İzmir de kamp yapılabilecek alanlar için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz : https://www.nerelergezilir.comizmir-kamp-alanlari/

2 YORUMLAR

  1. Egenin incisi bayılıyorum buraya, özellikle seferihisar ve özdere tarafları cennet gibi gerçekten, hepinizin gidip görmesi gereken yer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz