Kayseri’de Gezilecek Tarihi Turistik Yerler

Kayseri’de Gezilecek Tarihi Turistik Yerler
sosyal medya yönetimi

Kayseri 1,377 milyon nüfusu olan bir İç Anadolu şehridir. Tarihi, kültürü ve doğal mirası ile gezilmeye değer ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kayseri’de, bilinen ilk yerleşim yeri Kültepe’dir. MÖ. 6. Yüzyılda Med ve Perslerin egemenliğine giren bölge sonrasında Roma hakimiyetine girmiştir.

Selçuklular döneminde ise Konya’dan sonra ikinci büyük başkent olmuştur. Bu tarihi zenginlik; mimari ve kültürel açıdan Kayseri’ye çok şey katmıştır. Elbette bu mirasa sahip olan bir yerde pek çok şey görmek isteyebilirsiniz.

Ancak bu yazıda Kayseri’de gezilecek yerler aşağıdaki gibi seçilmiştir;

 • Arkeoloji Müzesi
 • Kayseri Kalesi
 • Kent ve Mimarsinan Müzesi
 • Erciyes Dağı
 • Sultan Sazlığı
 • Kapuzbaşı Şelaleleri
 • Soğanlı Harabeleri
 • Ali Dağı Yeraltı Şehri

kayseri kent ve mimar sinan müzesi

Siz de burada bahsedilen yerleri gezerek Kayseri’nin mimarisi ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir, muhteşem doğal güzelliklerine şahit olarak çeşitli etkinlikler deneyimleyebilirsiniz.

Kayseri’de Gezilecek Yerler Listesi

Arkeoloji Müzesi

Zengin bir tarihi mirasa sahip olan Kayseri’nin tarihine, arkeoloji müzesinde şahit olabilirsiniz. Eski tunç dönemine ait eserler, çivi yazısı ile yazılan tabletler, Helenistik döneme ait eserler, mezar ve heykel örnekleri bu müze de sergilenmektedir. Kayseri’de gezilecek yerler açısından Arkeoloji Müzesinin önemi; tarihi size sunması ve şehrin geçmiş dönemlerine tanıklık edebilmenizi sağlamasıdır.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi, Roma döneminden günümüze ulaşmıştır. Zamanında ulaşım geçitleri üzerinde bulunan Kayseri’yi koruyan kale, zaman içinde yıpranmalar sebebiyle ev sahipliği yapan devletler tarafından onarılmıştır. Dış Kale ve İç Kale olmak üzere iki kısımdan ibaret olup, Dış Kale İç Kale’ye göre daha alçak yapılmıştır.

Kent ve Mimar Sinan Müzesi

Kent ve Mimarsinan müzesi Türkiye’nin ilk dijital müzesidir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadir Has’ın katkılarıyla yaptırılmıştır. 6 katlı olan tesisin giriş katı Kent müzesi birinci katı ise Mimar Sinan müzesidir. Üst katları kafe ve seyir terası olarak kullanılıyor. Kent hakkında bilgi almak isteyenler ücretsiz olarak giriş yapabilir ve bu deneyimi yaşayabilir.

Erciyes Dağı

Kayseri Erciyes Dağı Kayak Turizmi

Geniş kayak pistleri kayak sporu için tercih edilen Erciyes dağı 3916 metre yüksekliği ile iç Anadolu’nun en yüksek zirvelerindendir. Son Püskürtme tarihi MÖ. 6880 olan sönmüş volkanik dağ hem mükemmel bir seyir zevki hem de yaz kış düzenlenen çeşitli etkinlikler sunar. Hisarcık veya Hacılar üzerinden kolaylıkla ulaşılabilen kayak merkezinin çevresinde istediğiniz ekipmanları temin edebilmeniz de mümkündür. Bisikletlerle akrobasi yapılan Downhill sporunun parkurları ilk ve tek olarak Erciyes Dağında yapılmıştır.

Katılabileceğiniz etkinlikler;

 • Dağ bisiklet turları
 • At binme
 • ATV gezileri
 • Uçurtma şenliği
 • Kayak sporu şeklindedir.

Aynı zamanda sırt çantanızı ve çadırınızı alarak kamp yapabilir ve bu güzelliklerden faydalanabilirsiniz. Erciyes Dağı Kayseri’de gezilecek yerler arasında en fazla talep gören yerdir.

Sultan Sazlığı

Erciyes’in kuzeyinde bulunan Sultan Sazlığı, 300 kuş türü ve 400’e yakın bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Adeta cennetten bir köşe olan Sultan Sazlığında kayıkla gezebilir ve etrafı fotoğraflayabilirsiniz. Kuşların Afrika ile Avrupa arasındaki ana göç yolları bu alanda kesişiyor ve bu durum Sultan sazlığını ülkemizdeki önemli sulak alanlardan biri haline getiriyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri

karpuzbaşı şelaleleri

Kayseri’de gezilecek yerler sadece buralarla sınırlı değil. Kapuzbaşı şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesidir. Yedi tane yan yana olan şelalelerin ortalama yükseklikleri 40-60 metredir. Kapuzbaşı Şelaleleri dışında Yeşilköy ve Derebağ Şelaleleri de ev sahipliği yapan Yahyalı ilçesi yeşil alanları ile insanları büyülüyor. Derebağ Şelalesi yanında piknik alanı ve çay evi bulabilirsiniz. Torosların Tepesinde olan Kapuzbaşı Şelalelerine 1,5 saatte ulaşım sağlanabilir.

Soğanlı Harabeleri

Soğanlı vadisi Kayseri’ye 80km uzaklıktadır. Vadide bulunan kaya oluşumları farklı dönemlerde çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Kilise, Manastır, güvercinlik, mezarlık gibi işlevlerde kullanılan yapılar, günümüze ulaşan eşsiz oluşumlardandır. Yapılar bu güne kadar tahribata uğrasa da günümüze ulaşan dört önemli kilisesi mevcuttur.

Ali Dağı Yeraltı Şehri

Talas ilçesinde bulunan yeraltı şehri Bizans dönemine ait bir yapıdır. 2010 yılında ziyaretçilere açılan şehir yaklaşık 300 metre uzunluğundadır. Ali Dağına gidecek olursanız sadece yeraltı şehrini görmekle kalmayıp dağda yapılan yamaç paraşütü aktivitesine de katılabilir veya izleyebilirsiniz.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır