Kınalıada’da Gezilecek Yerler

0

Piknik, doğa yürüyüşleri ve sahil ilginizi çekiyorsa o zaman tam olarak Kınalı Adayı keşfetmeli ve burayı ziyaret etmelisiniz. Günümüzde Kınalı Ada olarak adlandırılan bu adanın tarihteki isimleri proti ve akonitis isimleri meydana getirmektedir. Kınalı Ada İstanbul’a en yakın ada olup dört büyük adanın da en küçüğünü teşkil etmektedir. Burada kınalıada da gezilecek yerler noktasında bir değerlendirme yapmamız gerekirse çok sayıda görülmeye değer yer karşımıza çıkmaktadır.

Ayazma Plajı

Ayazma plajı Kınalı Ada’da bulunan küçük ve şirin bir plajdır. Plaj yaklaşık olarak doksan metre civarı olsa da sağlanan hizmet bakımından oldukça kalite standartları yüksektir. Eğer kalabalıktan uzak ve nezih bir plaj arıyorsanız Kınalı Ada’da bulunan bu plaj size göre.

Hristos Manastırı

Kınalı Ada’da bulunan Hristos Manastırı tarih ve doğanın bütünleştiği ender görülen yerlerden birisidir. Hristos Tepesi üzerinde bulunan bu manastır Bizans İmparatorluğu döneminden kalmadır. Bu tepeden bütün adalar ve eşsiz deniz manzarası saatlerce seyredilmeye değerdir.

Lusavoriç Ermeni Kilisesi

Kınalı Ada’nın yeşilden biraz uzak olduğunu biliyoruz. Ancak tarihi güzellikleri ile bunu telafi edebilmektedir. Ada üzerinde bulunan Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin tarih tutkunları için bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim bu kilise adalar üzerinde bulunan tek gregoryan kilisesi olup eski kiliselerden birisidir.

Kumluk Plajı

Ada üzerinde dört tane plajdan denize girilebilmektedir. Ancak bunlardan en meşhur olanı kumluk plajıdır. Ada üzerinde en çok talep bu plaja yapılmaktadır. Plaj üzerinde ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bütün ürünler bulunmaktadır. Bu plajın kum değil de taşlık olduğunu belirtmemizde de fayda var.

Dönüşüm Manastırı

Kınalı Ada üzerinde yer alan Dönüşüm Manastırı ada üzerinde yer alan önemli tarihi eserlerden birisidir. Bu adanın hikâyesi Birinci Dünya Savaşına kadar dayanmaktadır. Birinci Dünya Savaşının başında Osmanlı askerlerine verilen bu kale savaş sonunda el değiştirmiştir. 1918’li yıllarda Rus göçmenlerin yerleştirildiği kale daha sonra Osmanlının elinden çıkmış ancak yeni kurulan devlet ile ada yine Türklere geçmiştir. Şu sıralarda ise bu manastır daha çok Rum çocukları tarafından kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz