Litvanya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Litvanya, dünya turu yapan her turistin gördüğü ve mutlaka görmesi gereken yerlerden. Öyle ki dar sokakları, küçük mağazaları ve kahveleri ile daima sıcak insanları vardır. Çoğu turist Avrupa seyahatinden önce mutlaka litvanya’ya gitmiştir. Avrupa’nın en mükemmel şehirlerinden olan Litvanya denize kıyısı olan 3 Avrupa devletinden biridir. Öyle ki çoğu Litvanya’ya gitmek isteyen turist nette ve forum sayfalarında ” litvanya’da nereler gezilir ” gibi aramalar yapıyor. Oldukça küçük bir ülke olan Litvanya’nın nüfusu sadece 3 milyon kadardır. Para birimi olarak Euro kullanılır. Çoğu Avrupa ülkesine nazaran bu ülkede Litvanya’ca kullanılır. Sadece üç tane sınır komşusu bulunan bu Avrupa ülkesi turistlik mekanların en gözde yerlerindendir.

Kaunas

Kaunas, Litvanya’nın yani diğer adıyla Litvanya cumhuriyetinin ikinci büyük kentidir. Bu şehir şato ve kalelerle donatılmıştır. Oldukça fazla turist çeken bölgelerin başında geliyor. Bu şehrin nüfusu yaklaşık 300 bin kişi kadardır. Oldukça küçük olan bu şehir iki dere arasına kurulmuştur. Bu sebepten dünyanın sayılı turistlik yerlerinden biri olmuştur. Buradaki binaların geneli eski yapılıdır. Öyle ki binaların çoğu 15. yüz yılda yapılmıştır. Yine dünyanın gözde turistlik mekanlarındandır.

Trakai

Trakai, Litvanya’daki en eki şehirlerden biri olarak kabul edilir. Çoğu turist Litvanya’ya seyahate gittiğinde bu bölgeyi gezmeden geri dönmez. Turistlerin uğrak mekanı olan bu bölgede sadece 5 bin kişi kadar yaşıyor. Çoğu turist buradaki heykelleri ve antik müzeleri görmeye geliyor. Eşsiz denizi ve sahili ile bu kent Avrupa’nın sayılı güzel yerlerinden. Yaklaşık yüz ölçümü ise sadece 11 kilometre kare kadar.

Klaipėda

Klaipėda, Litvanya’ya ait bir kıyı şehridir. Uzun lagünleri ile tanına şehir çoğu turisti çekmeyi başarmıştır. Özellikle otel fiyatları açısından çok ucuz olan bun şehir de sadece 256 bin kişi yaşamaktadır. Litvanya’nın tek limanı olan bu şehir aynı zaman İsviçre ve Almanya’ya feribot seferleri düzenliyor. Çoğu turist bu seyahatten sonra Almanya veya İsviçre’ye yönelebiliyor. Baltık denizinin kıyısında bulunan bu şehir çoğu turistin gün batımını ya da gün doğumunu eşsiz manzarası ile izleyebiliyor. Burada bulunan otellerin fiyatı ise 400 Türk lirasından başlıyor. Otellerin çoğu 3 veya daha altı kalitededir.

Vilnius

Vilnius, Litvanya’nın başkentidir. Bu şehir Litvanya’nın en yoğun nüfuslu bölgelerindendir. Farklı yüzyıllarda yapılmış binden fazla esere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebepten dolayı olacaktır ki dünya miras listesine alınmıştır. Baltık denize yaklaşık 300 km uzaklığı olan şehir de yarım milyon kadar insan yaşıyor. Burada bulunan otellerin çoğu 3 yıldı ya da altında olması sebebiyle fiyatlar 300 ile 1000 Türk lirası arasında değişiyor. Tarihte bazı ülkelerin egemenliğinde kalması sebebiyle farklı kültürel yapılara sahiptir.

Hill of Crosses

Şüphesiz ki Litvanya’nın en eşsiz yeri olan bu bölge hac yeri olarak ta bilinir. Adından da anlaşılacağı üzere bu şehirde binlerce hac bir bölgeye dikilmiştir. Hill of Crosses, 1831 isyanından sonra kurulan bir bölgedir. Şehirden 10 kilometre uzaklıktaki bu şehir isyancıların cezalandırdığı yer olarak bilinir. Bu bölge şehir merkezinden uzak olduğu için otel veya herhangi bir kalacak yer yoktur. Bu yüzden birçok turistin bu bölgede kamp yapmasına olanak verilmiş ve piknik yerleri kurulmuştur. Bu bölge yıllık 100 bine yakın turist çekmeyi başarmıştır. Bu bölge haçlıların barış simgesi olarak da gösterdiği bir yerdir. Her yıl burada belli zamanlarda belli törenler yapılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz