Marmara Bölgesinde Gezilecek Adalar

Marmara Bölgesinde Gezilecek Adalar
web tasarım

Marmara bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Marmara bölgesi Avrupa ve Asya kıtası arasında bir köprü rolünü üstlenir. Marmara bölgesinde bulunan iller oldukça güzeldir. Tam bir cennet yerleri diyebiliriz. Gecikecek yerleri olsun konaklanacak yerleri olsun tam bir harika yerleridir.

Marmara bölgesinde bulunan yerler şunlardır; Edirne, Bilecik, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbuldur. Ülkemizin en çok illeri bu bölgede bulunur. Doğa güzelliği olsun tarihi güzelliği olsun tüm hepsini içinde barındırır. Turistlerin de en çok tercih ettiği iller Marmara bölgesinde mevcuttur. Bu nedenle ülkemizin kalkınmasında da etkisi büyüktür.

Marmara Adaları

Adalar yaz tatilinde gezilecek ilk yerlerden biridir. Ruhuna işleyen bir güzelliği vardır. Hele ki bu adalar Marmara da bulunuyorsa. Gelebileceğiniz Marmara adalarına bir bakalım.

Bu adalar şunlardır;

 • Avşa Adası
 • Bozcaada
 • Sedef Adası
 • Büyükada
 • Heybeliada
 • Burgaz Ada
 • Kınalıada
 • Gökçeada

Adaları Marmara’daki adalardır.

Avşa Adası

Avşa Adası, eşsiz bir güzelliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Havası , görüntüsü , konaklama yerler harika bir konumda. Gitmeye ve görülmeye değer yerleridir.

Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir il sınırına dahil olan Avşa adası her zaman ziyarete açıktır. Ve her sene de ziyaretçi akınına uğramakta. Önemli turizm yerine sahiptir. Yabancılara ev sahipliği yapmaktadır. Kapıdağ Yarımadası çevresinde adalar grubu içerisinde yer alır. Konsept yapısıyla dikkatlerini üzerine çeken bir yerdir.

Bozcaada

Bozcaada her mevsimi güzel olan yerdir. Eşsiz ve sınırsız güzelliğiyle herkesi büyülemekte. Tarihi yapısı, kültürel mirası ile bir numaradadır. Tarihi ve kültürel yapısı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.

Çanakkale’ye bağlı bir adadır. Tarihi ev yapısıyla bilinir. Türkiye’nin en büyük 3. Adasıdır. Bozcaada Akdeniz iklimine sahiptir. Nem oranı da düşüktür. Bu da orada kalmanızı kolaylaştıracak. Tarihi bir ada görmek istiyorsanız ilk uğrak yeriniz burası olmalı.

Sedef Adası

Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılan Sedef Adası. 857 yılında Patrik Ignatios buraya sürgün olarak gönderilmiştir. Patrik Ignatios, burada yaklaşık 10 yıl ağır işkencelere maruz kalmış ve 867 yılında yeniden patrik seçilmiştir.

Ada, 1850’de Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa’nın mülkiyetine geçmiş, paşa adaya zeytin ağaçları dikmiş ve sebze yetiştirmiştir.

Fethi Ahmet Paşa’nin torunları, adayı seçkin insanların yaşadığı bir yerleşim yeri yapmaya çalışmış, bu amaçla bir konut kooperatif kurmuş, binlerce ağaç diktirmiş ve villalar inşa ettirmişlerdir. Kooperatifleri inşa eden mimar Tarabya Oteli’nin mimarı Kadri Erdoğan’dır.

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada, İstanbul’un en büyük adasıdır ve İstanbul’un şehir merkezinden yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer alır. Büyükada, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve plajlarıyla ünlüdür ve birçok turistin ziyaret ettiği popüler bir yerdir. İşte, Büyükada’da gezilecek yerler hakkında özgün ve detaylı bilgiler:

Ayia Yorgi Manastırı: Büyükada’nın en yüksek tepesinde yer alan Ayia Yorgi Manastırı, 6. yüzyıldan kalma bir Bizans manastırıdır. Manastır, dik bir yokuş boyunca tırmanarak ulaşılabilir ve tepede muhteşem bir manzara sunar. Manastırın içinde, şapel, vaftizhane ve birkaç oda bulunmaktadır.

Büyükada Plajları: Büyükada, deniz tatili için de popüler bir yerdir. Adanın farklı yerlerinde birkaç plaj bulunur. En popüler plajlar arasında Aya Nikola Plajı ve Dilburnu Plajı bulunur. Aya Nikola Plajı, turkuaz denizi ve kumlu plajı ile ünlüdür. Dilburnu Plajı ise, doğal güzelliği ve sessizliğiyle öne çıkar.

Büyükada Gezilecek Yerler

Prinkipo Adası Müzesi: Büyükada’da yer alan Prinkipo Adası Müzesi, adanın tarihi ve kültürel mirasını sergiler. Müze, eski bir Rum konağına ev sahipliği yapar ve tarihi fotoğraflar, el yazmaları, mobilyalar ve diğer antika eserler gibi birçok öğe içerir.

Büyükada Feneri: Büyükada Feneri, adanın en eski yapısıdır ve 1839’da inşa edilmiştir. Fener, adanın güneydoğu kıyısında yer alır ve 24 metre yüksekliğindedir. Fenerin tepesine tırmanarak, adanın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Hamidiye Camii: Hamidiye Camii, 19. yüzyılda inşa edilmiş büyük bir Osmanlı camisidir. Camii, Büyükada’nın merkezinde yer alır ve mimarisi ve tarihi önemi ile ünlüdür.

Büyükada Aşıklar Tepesi: Büyükada Aşıklar Tepesi, adanın en romantik noktalarından biridir. Tepede yer alan kır kahvesinde, harika bir manzara eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Heybeliada’da Gezilecek Yerler

Heybeliada, İstanbul Boğazı’ndaki 9 adadan biridir ve İstanbul’da doğanın içinde keyifli bir kaçamak yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Burada gezilecek birçok yer ve yapılacak aktivite var. İşte Heybeliada’da gezilecek yerler:

 • Aya Triada Kilisesi: Heybeliada’nın en ünlü yapılarından biri olan Aya Triada Kilisesi, 1863 yılında inşa edilmiştir. Rengarenk mozaikleri ve güzel freskleriyle dikkat çeken kilise, birçok turistin ilgisini çekmektedir.
 • İstanbul Rum Yetimhanesi: Heybeliada’da bulunan İstanbul Rum Yetimhanesi, 1898 yılında inşa edilmiştir ve şu anda Türkiye’nin en büyük ahşap yapısıdır. Eski zamanlardan kalma güzel bir mimariye sahip olan yetimhane, şimdilerde bir otel olarak kullanılmaktadır.
 • Lunapark: Heybeliada’da, adanın en popüler yerlerinden biri olan Luna Park bulunmaktadır. Eğlenceli roller coaster’lar, çarpışan arabalar, atlıkarınca ve diğer birçok heyecan verici aktivite ile birlikte, çocukların ve yetişkinlerin keyifli zaman geçirebileceği bir yerdir.

Heybeliada Gezilecek Yerler

 • Deniz Müzesi: Heybeliada’da bulunan Deniz Müzesi, denizcilik tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler için mükemmel bir yerdir. Müzede, denizcilik tarihi ile ilgili birçok eser, gemi modelleri ve diğer denizle ilgili nesneler sergilenmektedir.
 • Tarihi Heybeliada Hastanesi: Heybeliada Hastanesi, 1845 yılında inşa edilmiştir ve İstanbul’un ilk modern hastanesi olarak kabul edilir. Şimdilerde, tarihi binada bir otel bulunmaktadır.
 • Ada Plajı: Heybeliada’nın güzel plajlarından biri olan Ada Plajı, adanın doğusunda yer almaktadır. Serin sularında yüzebilir, güneşlenip kitap okuyabilir ya da deniz ürünleri restoranlarından lezzetli yemekler tadabilirsiniz.
 • İnönü Evi: Heybeliada’da bulunan İnönü Evi, Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün yazlık eviydi. Şimdi bir müze olarak kullanılan İnönü Evi, İnönü’nün yaşamına ve çalışmalarına ayrılmış bir alandır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır