Marmara Bölgesinde Gezilecek Adalar

0

Marmara bölgesi ülkemizin 7 coğrafi bölgesinden biridir. Marmara bölgesi Avrupa ve Asya kıtası arasında bir köprü rolünü üstlenir. Marmara bölgesinde bulunan iller oldukça güzeldir. Tam bir cennet yerleri diyebiliriz. Gecikecek yerleri olsun konaklanacak yerleri olsun tam bir harika yerleridir.

Marmara bölgesinde bulunan yerler şunlardır; Edirne, Bilecik, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbuldur. Ülkemizin en çok illeri bu bölgede bulunur. Doğa güzelliği olsun tarihi güzelliği olsun tüm hepsini içinde barındırır. Turistlerin de en çok tercih ettiği iller Marmara bölgesinde mevcuttur. Bu nedenle ülkemizin kalkınmasında da etkisi büyüktür.

Marmara Adaları

Adalar yaz tatilinde gezilecek ilk yerlerden biridir. Ruhuna işleyen bir güzelliği vardır. Hele ki bu adalar Marmara da bulunuyorsa. Gelebileceğiniz Marmara adalarına bir bakalım.

Bu adalar şunlardır;

  • Avşa Adası
  • Bozcaada
  • Sedef Adası
  • Büyükada
  • Heybeliada
  • Burgaz Ada
  • Kınalıada
  • Gökçeada

Adaları Marmara’daki adalardır.

Avşa Adası

Avşa Adası, eşsiz bir güzelliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Havası , görüntüsü , konaklama yerler harika bir konumda. Gitmeye ve görülmeye değer yerleridir.

Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir il sınırına dahil olan Avşa adası her zaman ziyarete açıktır. Ve her sene de ziyaretçi akınına uğramakta. Önemli turizm yerine sahiptir. Yabancılara ev sahipliği yapmaktadır. Kapıdağ Yarımadası çevresinde adalar grubu içerisinde yer alır. Konsept yapısıyla dikkatlerini üzerine çeken bir yerdir.

Bozcaada

Bozcaada her mevsimi güzel olan yerdir. Eşsiz ve sınırsız güzelliğiyle herkesi büyülemekte. Tarihi yapısı, kültürel mirası ile bir numaradadır. Tarihi ve kültürel yapısı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.

Çanakkale’ye bağlı bir adadır. Tarihi ev yapısıyla bilinir. Türkiye’nin en büyük 3. Adasıdır. Bozcaada Akdeniz iklimine sahiptir. Nem oranı da düşüktür. Bu da orada kalmanızı kolaylaştıracak. Tarihi bir ada görmek istiyorsanız ilk uğrak yeriniz burası olmalı.

Sedef Adası

Bizans döneminde sürgün yeri olarak kullanılan Sedef Adası. 857 yılında Patrik Ignatios buraya sürgün olarak gönderilmiştir. Patrik Ignatios, burada yaklaşık 10 yıl ağır işkencelere maruz kalmış ve 867 yılında yeniden patrik seçilmiştir.

Ada, 1850’de Tophane Müşiri Fethi Ahmet Paşa’nın mülkiyetine geçmiş, paşa adaya zeytin ağaçları dikmiş ve sebze yetiştirmiştir.

Fethi Ahmet Paşa’nin torunları, adayı seçkin insanların yaşadığı bir yerleşim yeri yapmaya çalışmış, bu amaçla bir konut kooperatif kurmuş, binlerce ağaç diktirmiş ve villalar inşa ettirmişlerdir. Kooperatifleri inşa eden mimar Tarabya Oteli’nin mimarı Kadri Erdoğan’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz