Marmaris’de Gezilecek Koylar

0
Marmaris Selimiye Koyu

Türkiye’nin turizm açısından önemli bir yere sahip olan Marmaris, Ege Bölgesi’nin en güzel sahil bandında yer alır. Tarihi ve doğal zenginliklere sahip olan Marmaris’de birbirinden güzel çok sayıda koy bulunur. Marmaris’de bulunan koyların bazılarında kamp olanakları da bulunur. Yaz aylarında yoğun ilgi gören, doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistleri kendine çeken Marmaris koyları, ulaşım imkanlarının gelişmiş olmasına bağlı olarak, tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Amos Koyu

Trunç, Kumlubük yakınlarında bulunan Amos koyu, tepeler ve Helenistik dönemden kalma surlarla çevrili antik tiyatro, tapınak ve heykel kalıntılarının bulunduğu Amos Antik Kentine yakın konumdadır. Amos Koyun sahip bandı çakıl taşlı, denizi berraktır. Koyun yakınlarında bulunan Amos Beach isimli işletme, turizme katkı sağlar. Tesise ait bir iskele bulunmaktadır. Ziyaretçiler şezlong ve şemsiye imkanlarından ücret karşılığında faydalanır. Koydan günü birlik kalkış yapan tur tekneleri, sahil bandını gezmek isteyenlere hizmet verir.

Selimiye Koyu

Marmaris’e bağlı Selimiye sınırları içerisinde yer alan Selimiye Koyu, turistik gezinti yapanların uğrak yerlerindendir. Selimiye Koyu, Hisarönü Körfezi’nin en güzel koyları arasındadır. Aslen yerleşim yeri olan bölgede, yaz aylarında nüfus 3-4 kat artış gösterir. Bölgenin eski ismi Losta olarak bilinir. Sahip bandı yeşil bitki örtüsü ile çevrilidir. Yöre halkı balıkçılık ve hayvancılıkla geçinir. Koya yakın konumda birbirinden güzel meyve bahçeleri görmek mümkündür. Plaj imkanlarından faydalanmak, aynı zamanda yeşil doğa ile iç içe olmak isteyen ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilen koylar arasındadır.

Marmaris’ten Tekne Turuyla Gezilebilecek Koyları

Sedir Adası Koyu

Marmaris’e yakın konumda, Gökova Körfezi’nde yer alan Sedir Adası Koyu, tekne turlarının uğrak yerleri arasında yer alır. Eski ismi Cedrea olan bölge, yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler arasında yer alır. Ziyaretçiler;

Marmaris Sedir Adası
  • Kleopatra Plajını gezer.
  • Dalış yapar.
  • Bölgede bulunan antik şehir kalıntılarını gezer.
  • Restoranlarda balık ağırlıklı lezzetleri tadar.

Özellikle Kleopatra Plajı görülmeye değer yerlerdendir. Kendine özgü ince kumsalı, berrak ve sığ deniz imkanı sunar. Ziyaretçiler deniz popülasyonunu çıplak gözle izleme imkanına sahiptir.

Bozukkale Koyu

Marmaris’e yakın konumda bulunan Bozburun Yarımadasında yer alan koy, tekneler için barınma alanı imkanı sunar. Koy yakınlarında aynı ismimle anılan yerleşim yeri bulunur. Turistik teknelerin yatların gece konaklamak için koya demir atarlar. Koya ulaşım teknelerle imkan verir. Ziyaretçiler sahil bandında yer alan restoranlarda, yöresel ürünleri tatma imkanı bulur. Ziyaretçilerin en önemli aktiviteleri şnorkelle yüzüp, berrak suların tadını çıkartmaktır.

Dirsek Bökü Koyu

Dirsek Bükü Koyu, teknelerin uğrak yerleri arasında yer alan koylardandır. Koyda plaj işletmeleri bulunmaz. Ziyaretçilerin faydalanabileceği restoranlar bulunur. Koya kara yolu bulunmaz. Bozburun Yarımadası’nda yer alan koya ziyaretçiler, teknelerle ulaşım sağlamak durumundadır. Denizi ve kumu serindir.

https://www.nerelergezilir.commarmarisde-kahvalti-yapilacak-yerler/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz