Norveç’de Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Norveç, kusursuz güzelliği eşsiz doğa harikaları ile dünyanın en çok gezilmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Norveç’de nereler gezilir sorusunun cevabını yazımızda bulabilmeniz mümkündür. Norveç, tarihi yapısı ile de ziyaretçilerine çok kusursuz bir zenginlik bırakıyor. Çok eski tarihlerden günümüze kadar gelen bu ülke tarihte birçok devlete de ev sahipliği yapmış. Bu nedenle oldukça fazla tarihsel kalıntıya gezilerinizde rastlamanız mümkün. Çok soğuk bir ülke olması sebebi ile insanların gezi rehberlerine ekleyemedikleri bu ülke gelen kişileri kendisine hayran bırakmaktadır. Sıcak hava iklimlerinden hoşlanmayanlar, sıcak havada gezmeyi sevmeyenler için aslında Norveç çok ideal bir ülke olmaktadır. Bunalmadan tüm gezilerinizi bu ülkede tamamlamanız mümkündür. Norveç’e eğer kendi imkanlarınızla değil de bir tur ile gidiyorsanız gitmeden önce tur rehberine mutlaka göz atmalısınız. Sizin için aşağıda düzenlediğimiz yerleri mutlaka gezdiren bir tur ile anlaşma yapmalısınız. Aksi halde Norveç’in birçok güzelliğini göremeden ülkeden ayrılmış olursunuz. Günümüzde İskandinav ülke turları olarak geçen tur paketlerinde Norveç ziyaretleri de söz konusu olmaktadır. Ancak bu tur paketleri birden fazla ülkeyi dolaştırdığı için belirli yerlere geziler düzenlemektedirler. Bu nedenle sadece Norveç turlarını düzenleyen tur şirketleri ile görüşmeniz Norveç’i tam anlamı ile gezebilmeniz için daha mantıklı olacaktır. Gitmişken bütçenizi biraz daha zorlamayı düşürseniz ülkeye giriş yaptığınızda oradaki tur şirketleri ile de anlaşabilirsiniz. Bu biraz pahalı olsa da tam anlamı ile gezebilmeniz için ideal bir yöntemdir. İşte Norveç’e gitme imkanı bulanlar için mutlaka gezilmesi gereken yerler ve şehirler;

Jotunheimen Milli Parkı

Norveç’in en önemli ve en büyük milli parkıdır. En yüksek birçok tepeyi ve en büyük akarsuyu bünyesinde barındırır. Çevresinde bulunan konaklama yerleri ile gidip konaklayabileceğiniz bol bol yürüyüş yapabileceğiniz bir mekandır.

Oslo

Norveç’in başkentidir ve en kalabalık şehri olarak bilinir. Norveç’e gittiyseniz asla Oslo’yu görmeden dönmeyin. Tarihi yapısı ile eski birçok müzeyi bünyesinde bulundurur. Bu nedenle Oslo’ya gittiğinizde bu müzeleri de gezme imkanına sahip olabilirsiniz. Çok soğuk bir şehir olmasına rağmen burada yaşayan insanlar birçok yönden çok aktiftirler. Bu durumu şehirde düzenlenen kültürel etkinliklerin çok kalabalık geçmesinden anlayabilmemiz mümkündür. Çok sayıda tarihi binası bulunan bu şehir soğuk ve kasvetli olmasına rağmen şirin yapılaşması nedeni ile bu kasvetten uzaklaşıyor.

Lofoten Adaları

Norveç’in kuzeyinde bulunan takım adalardır. Adeta kartpostalları aratmayacak güzellikte kasabaları ve manzaraları ile mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Birçok balıkçı kasabası bu adalarda bulunmaktadır. Oldukça yumuşak bir havası olmasına rağmen hava durumu ani bir şekilde değişiklik gösterebiliyor.

Batı Fiyordları

Norveç denilince akla ilk gelen fiyordlar olmaktadır. Fiyordun ne olduğunu bilmeyenler için açıklamak gerekirse; fiyord denizin karaya doğru geri çekilmesi sonucunda oluşmuş oyuklardır. Bu oyuklara Norveç’de çok fazla rastlamak mümkündür. Aslında bizim ülkemizdeki Haliç de bir nevi fiyorddur. Ancak Norveç’de ki bu fiyordları bu kadar büyüleyici kılan çok fazla yerleşimin olmaması ve aynı şekilde kalmasıdır. Norveç gezinize mutlaka batı fiyordlarını eklemelisiniz. Büyülenmemeniz mümkün olmuyor. Norveç’in karlı iklimi karşısında bu fiyordların eşsiz manzarası karşısında adeta şehirden ayrılamayacaksınız.

Bergen

Norveç’in ikinci büyük şehridir. Çok fazla eski bina bulunmaktadır. Tarihi dokusu olan bu şehir fiyord gezilerinizin başlangıç noktasıdır. Yani fiyord turları bu şehirden başlamaktadır. Akşam takılabileceğiniz çok fazla sayıda mekanlar bulunuyor. Oldukça şık ve lezzetli yemek imkanları sunan restoranlarda bu şehirde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz