Rusya Gezi Rehberi

0

Dünya’nın en geniş ülkesi unvanına sahip olan Rusya, içerisinde çok çeşitli yer şekillerini bulundurur. Gezilecek ve görülecek birçok yerin bulunduğu Rusya’da, rusya gezi rehberi ile detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Rusya’nın Tarihi

Rusya tarihi 3. ve 8. yüzyıllar arasında tanınmış olan Doğu Slavları ile başlamıştır. Sonrasında 9.yüzyılda Varegler tarafından kurulan Orta Çağ Kiev Rus Devleti ile devam etmiştir. 988 yılında Ortodoks Hıristiyanlığı kabul eden Rusya Devleti, Bizans ve Slav kültürlerinin sentezine aracı olmuştur. Kısa bir süre sonra yıkılan bu devletin, küçük kolları Moğollar tarafından istila edilmiş ve sonrasında Rusya Devleti Altın Orda devletinin kollarından biri haline gelmiştir. Altın Orda Devletinden ayrılan Rus Prenslikleri kendi bağımsızlığını ilan etmiş ve sonrasında birleşerek Moskova Knezliğini kurmuşlardır. 18.yüzyıla gelindiğinde tarihin en büyük üçüncü imparatorluğu olan Rusya, Avrupa’da Polonya’dan Kuzey Amerika’da Alaska’ya kadar uzanan toprakların sahibi olmuştur.

1917’de yaşanan Ekim Devriminden sonra Sovyetler Birliğinin en önde yer akan kurucuları arasında bulunan Rusya, Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından 1991 tarihinde kurulmuştur.

Rusya Kültürü

Dünya’nın en çabuk gelişen ve bugün Dünya’nın en kalabalık ve pahalı ülkeleri arasında yer alan Rusya, alışveriş merkezleri, oteller ve eğlence kulüpleri ile gelen misafirlerine hizmet vermektedir. Başkent Moskova, 10,5 milyon nüfusu ve kozmopolit yapısı ile tüm dünyayı etkilemiş ve halen de etkilemeye devam etmektedir. Başkent Moskova, eğlence merkezleri, mimari eserleri, tarihi, parkları, müzeleri ve iş merkezleri ile dünyanın en gözde şehirlerinden biri konumundadır. Rusya’da özelikle hafta sonları gece kulüpleri dolup taşar. Rusya’da sabaha kadar eğlenmek mümkündür. Kışın hava sıcaklığının çok düşü olduğu Rusya’da kapalı mekânlarda asla kabanla duramazsınız. Rusya, doğalgaz devi bir ülkedir ve bu anlamda binalar çok iyi ısıtılmaktadır.

Rusya’da İklim ve Hava Durumu

Rusya büyük bir ülkedir ve büyüklüğü nedeni ile de farklı iklim tiplerini içerisinde barındırır. Ülkenin orta kısmına tundra iklimi hâkimdir. Burası ve uç kısımlar hariç ülkenin geri kalan kısmında karasal iklim görülür.

Rusya Ekonomisi

Dünya sıralamasında Dünya’nın en iyi dokuzuncu ekonomisine sahip olan Rusya’da satın alma gücü de oldukça iyi durumdadır. Satın alma gücü bakımından altıncı sırada yer alan Rusya, Dünya’nın en iyi enerji kaynaklarından birine sahiptir. En büyük doğalgaz üreticisi konumundaki Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesidir ve Dünyanın büyük güçleri arasındadır. Rusya, Güvenlik Konseyi haricinde G8, G20, Şanghay İşbirliği Örgütu gibi önden gelen toplulukların da üyesidir.

Rusya Mutfağı

Rus mutfağı denilince akla ilk gelen şey deniz ürünleridir. Ruslar genellikle kahvaltıda, diğer öğünlerde olduğu gibi havyar ve balık çeşitlerini tüketirler. Deniz ürünlerini çok sık tüketmeleri nedeni ile Dünya mutfakları arasında ayrı bir yere sahip olan Rusya, protein ağırlıklı beslenme alışkanlığının olduğu ülkeler arasındadır. Rus kahvaltı sofralarında Rus yumurtası vazgeçilmez bir besindir. Otlar ve baharatlar da Rus mutfağında sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır.

Rusya Festivalleri

Rusya’da bir yıl içerisinde birçok festival ve etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinlik ve festivallerin başında Ocak ayında gerçekleşen Uluslararası Kar ve Buz Heykelleri Festivali yer almaktadır. Şubat ayında ise baharın gelişini kutlamak için Maslenitsa Festivali düzenlenmektedir. Bunların haricinde Mart ve Nisan aylarının gelişi ile birlikte Moskova kentinde Altın Maske Tiyatro Festivali düzenlenmektedir.

Rusya’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Rusya’ya gitmek için yaz ayları beklemek gerekebilir. Çünkü Rusya’da kışın çok sert ve soğuk geçmektedir. Rusya’ya Ankara ve İstanbul’dan direk ve aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşlar, Anapa, Belgorod, Astrakhan, Sochi ve St Petersburg gibi yerlere yapılmaktadır. Bu yerlerin haricinde de uçuş yapılan birçok yer vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz