Samsun Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Samsun Gezi Rehberi Gezilecek Yerler
sosyal medya yönetimi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinde yeri büyük olan ve Karadeniz’in de en büyük şehri olma niteliğine sahip bulunan Samsun, bulunduğu bölgenin eşsiz güzelliklerini yansıtan, doğal ve tarihi açıdan önemli bir kenttir. Bir çok turistik mekanı barındıran şehirde kayaktan su sporlarına, yayla turizminden çok sayıda gezi mekanına kadar aradığınız aktiviteyi bulabilirsiniz.

Gezilmesi gereken bir çok önemli yeri sahil yolu çevresinde ya da merkez ilçe konumundaki İlkadım ilçe sınırları içerisinde bulabileceğiniz kentte, yürüme mesafesinde çok
sayıda yere ulaşma imkanına sahip olursunuz. Kolay ulaşım imkanı bulunan Samsun’da görülmesi gereken Başlıca yerler ise şunlardır.
Hititlerin kutsal kenti: Oymaağaç Höyük Tepe

En az birkaç bin yıllık bir yerleşim alanı olduğu tahmin edilen Oymaağaç Höyük Tepe ticaret kervanlarının önemli uğrak yerlerinden biri olmuş ve fırtına tanrısına adanmış diğer adıyla Hatti ve Hititlerin kutsal kenti Nerik olarak adlandırılmıştır. Bu bölgede de sayısız tepe, höyük ve tümülüs bulunuyor.

Höyüktepe-Oymaağaç Tepe’de kazı çalışmaları devam ediyor. Bir çoğu İlk Tunç Çağı’nın izlerini taşıyor ve yapılan kazı çalışmalarında çanak, çömlek parçalarına rastlanmıştır.

Bandırma Vapuru

Milli Mücadele Açık Hava Müzesi adı ile de bilinen Bandırma Vapuru, aslına uygun şekilde yapılan düzenleme ile ziyaretçilerini kabul ediyor. Bandırma plajında sergilenen bu vapurda, seramik kabartma duvar, şehitler duvarı gibi yerleri görebilirsiniz.

Amisos Tepesi

Tarihi kökenleri MÖ 3. yüzyıla dek uzanan Amisos Tepesi, bulunduğu mevki olarak Samsun’un batı yönünden giriş kısmında bulunur. Tepeye kısa bir teleferik yolculuğu ile ulaşarak şehri kuşbakışı inceleme imkanına sahip olursunuz. Tepe üzerinde iki adet mezar yani Tümülüs de bulunur.

Gazi Müzesi

Kale Mahallesi Mecidiye Caddesi üzerinde bulunan müze, Cumhuriyet tarihine ışık tutar. Bina 1902 senesinde, Jean Lonnis Mantika’ca yaptırılmasının ardından uzun zaman otel olarak kullanılmış ve daha sonra 1940 senesinden bu tarafa ise müze vazifesini üstlenmiştir. Eski adı Mantika Palas olan bu binada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’de, Samsun’a geldiğinde konaklamıştır. Müzede Onuncu Yıl Nutku aslı ile Atatürk’e ait olan bazı eşyalar bulunur.

Akalan Şelaleleri

Samsun-Bafra’da bulunan Akalan Şelaleleri, aynı ismi taşıdığı Akalan Köyü sınırları içerisindedir.

Büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşmaktadır ve çevresinin güzelliğiyle farklı bir dünyanın kapılarını aralar misafirlerine.

Şelaleler 15 metre yükseklikten düşmektedir. Çevresindeki bitki örtüsünün zenginliği arasında hem piknik yapılabilir hem de doğa sporları…

Akalan Şelaleleri’nde keyifli ve dinlendirici vakitler geçirebilir ve Samsun tatilinizde doğaya doyabilirsiniz.

Büyük Camii

Yine Kale Mahallesi Saathane meydanına yakın bir konumda bulunan Büyük Camii 1300 senesinde Hıdır Bey tarafından yaptırılmıştır. 1869 yangınında yıkılması sonrası 1884 senesinde tekrar inşa edilen bu yapı, şehirde bulunan en büyük camii niteliğine de sahiptir. Kubbesinde yer alan bitkisel motifler kadar mihrap ve minberinde bulunan yapım özellikleri de çok dikkat çeker.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi ve Ladik Gölü

Gerek Samsunluların ve gerekse de çevre illerde yaşayanların oldukça çok rağbet ettiği bu kayak merkezi, değişik zorluk derecelerinde pistleri ile de beğeni toplar. Konaklama imkanı
sunan tesisleri ve 1500 metre uzunluğa ulaşan telesiyej olanağı ile merkez kış aylarında sıkça tercih görür.

Yüzen adacıklarıyla ünlü olan Ladik Gölü ise, çevresinde yer alan dağlar ve orman yapısı ile birlikte muhteşem bir manzara ve seyir imkanı verir. Doğa tutkunlarının çok önem verdiği bu gölde su kayağı, sörf gibi spor aktiviteleri yanında olta balıkçılığı imkanı da bulunur. Tektonik göl üzerinde çok sayıda balık ve kuş türü de yaşar.

Amazon Köyü

Amisos tepesinin karşısında bulunan ve 2,5 dönüm arazi üzerine kurulu bu köyde, bölgede yaşadığına inanılan Amazon Kadınlarının günlük hayatlarından kesitler yer almaktadır. Balmumu heykeller, kabartmalar ve o dönemde kullanıldığına inanılan bazı eşyaların kopyaları bu alanda sergilenir.

Atatürk Anıtı ve İlkadım Anıtı

Atatürk Anıtı, Samsun Valisi olan Kazım Paşa tarafından, Avusturyalı ünlü heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırılmıştır. 1931 yılında İlkadım’da bulunan Atatürk Parkına yerleştirilmiştir ve şehrinde simgesi niteliğine sahip bulunur.

İlk Adım Anıtı ise Mimar Seçin Viter tarafından inşa edilerek, Atatürk’ün Bandırma Vapurundan indiği iskele önüne konumlandırılmıştır ve Samsun’a Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün attığı ilk adımı simgeler.

Gezilecek Diğer Önemli Yerler

Bu sayılanların dışında da kentte çok sayıda görülmeye değer farklı yer, müze ve mekan bulunur.

Bunları ise;

  • Kent Müzesi,
  • Sevgi Gölü ve Hayvanat Bahçesi,
  • Tekkeköy Mağaraları,
  • Kabaceviz Şelaleleri
  • Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Olarak Samsun’da gezilecek yerler kapsamında sayabiliriz. Önemli binaları, modern mimarisi, düz bir yerleşim alanı ile Samsun, Orta Karadeniz’de bulunan son derece önemli bir turizm merkezdir.

seo danışmanlığı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır