Şile’de Nerelerde Kamp Yapılır?

3

Havaların iyice ısınmasıyla birlikte tatil planları da yapılmaya başlandı. Kimi lüks tatil köylerinin rahatlığını tercih ederken, kimi de kamp alanlarında özgürlüklerinin ve doğanın tadını çıkarmayı tercih ediyor. Bu yazımızda Şile’de nerelerde kamp yapılır sorusuna yanıt arayacağız.

Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp Alanı

Şile’nin en güzel köylerinden biri olan Hacılı Köyü, uzun uzadıya seyahat planı yapmaya yeterli zamanı ve bütçesi olmayan doğa ve macera severler için İstanbul’a yakın kamp yapılacak en uygun yerlerden birisi. Temiz havada bir dağ yürüyüşü ya da piknik yapmayı seviyorsanız Hacılı Köyü sizin için biçilmiş kaftan olacak. Önce köye nasıl ulaşacağınızdan bahsedelim. İstanbul’dan 90 km olan Hacıllı Köyü yaklaşık 1.5 saatlik bir mesafede. Birincisi Şile Ağva üzerinden, diğeri Şekerpınar Gebze üzerinden olmak üzere iki güzergah seçeneğiniz var. Köye geldikten sonra Şelale tabelalarını takip ederek kamp alanına varabilirsiniz.

Hacıllı Köyü Kamp Alanında Neler Yapılır?

Hemen hemen tüm çevrede kamp yapmanız mümkün. Özellikle dere kenarı enfes bir seçim olacaktır. Kamp alanından şelaleye yaklaşık 1.5 km lik bir parkurla yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz. Nehri takip ettiğiniz sürece parkurdan kopma riskiniz olmayacaktır. Bu parkurda yürüyüş yapmak aşağı yukarı 20 dakika kadar sürüyor.

Eğer mağaralar ilginizi çekiyorsa, şelaleye ulaştıktan sonra bir üstteki şelaleye tırmanıp; orada bulunan Gürlek Mağarası’nı gezebilirsiniz. Halatlar yardımıyla inip çıktığınız mağaraya giderken yanınıza kafa lambası ve fener almayı ihmal etmeyin. Ayrıca şelalede yüzebilirsiniz de.

Hacıllı Köyü Kamp Alanı Hakkında

  • Kamp alanı ve otoparktan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz
  • Ateş yakılmasına izin veriliyor, hatta çevrede ateş yakmak için odun bulabilirsiniz.
  • İnternetin çekmediği kamp alanında, telefon zaman zaman çekiyor.
  • Kamp alanına gelmeden köyden alışveriş yapmak iyi fikir olacaktır.
  • Kamp alanında çeşme olmadığı için yanınızda yeterli su bulundurmak isteyebilirsiniz.
  • Tuvalet bulunmadığını da hatırlatmakta fayda var.
  • Araç ile kamp alanına kadar gidebiliyorsunuz.

Sahilköy Kamp Alanı

Başka bir kamp alanına ev sahipliği yapan Sahilköy, Şile merkeze 15 km uzaklıkta bulunan oldukça gelişmiş bir köy. Yol boyu göreceğiniz gözlemeci ve mısırcılar yolculuğunuza başka bir keyif katacak.

Deniz kenarında bulunan tesiste, orman ve deniz manzaralı olmak üzere iki farklı kamp yeri bulunmakta. Hava koşullarına göre dilediğinizi seçebilirsiniz. Kamp yerine karar verdiniz ama yanınızda çadırınız mı yok? Hiç sorun değil, çünkü dilerseniz tesis size çadır temin ediyor. Hatta biraz rahatınıza düşkünseniz bungalov evleri de tercih edebilirsiniz.

Yine hava koşullarına bağlı olarak tesiste bulunan açık havuzda keyif yapabilirsiniz. Acıktığınızda tesisin restoranından faydalanıp, ihtiyaçlarınız için bakkala koşabilirsiniz. Öte yandan tesisin sunduğu çeşitli eğitim ve spor aktivitelerinden de faydalanabilirsiniz. Doğaseverler için özel olarak hazırlanmış zorlu parkurlarda ATV ile safari keyfi yapabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Sahil kamp kamp alanı uçuk fiyatlarıyla birlikte 10 tl lik kahvaltı vermekten başka hiçbir ücretsiz hizmeti yok 3 kişi 2 gün kaldığınız taktirde 500 tl sadece konaklamaya üstelik kendi çadırınıza veriyorsunuz havuz dahil herşeye ayrı ücret alınıyor elektrik yok verilmiyor tek avantajı vc ve duş yeni yapıldığı için güzel ama sık sık şu kesiliyor yaban arıları için ise hiçbir tedbir alınmamış lütfen tanıtımını yaptığınız yerleri bizzat gidip kendiniz görün insanları yanılmayın

  2. Şile’de kamp yapmak her zaman ilgimi çekmiştir ancak Hacıllı Köyü Kamp Alanı hakkında pek bilgim yoktu. Yazınız sayesinde bu kamp alanını öğrenmiş oldum. Diğer kamp alanları hakkında da bilgi vermeniz harika olurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz