Brezilya’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

0

Güney Amerika’nın en ateşli ve en eğlenceli ülkelerinden biri olan Brezilya bugün pek çok kişinin seyahat etmek için hayalini kurduğu ülkeler arasında geliyor. Gerek festivalleri gerekse eğlenceli ritüelleri ile turistlerin ilgisini çekmeyi başaran Brezilya’da pek çok eğlenceli aktivite gerçekleştirebilir, tatilinizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Kuzeyinden güneyine kadar pek çok doğal güzelliği ve eğlenceli festivalleri içerisinde barındıran Brezilyaya sizler de ziyaret gerçekleştirmek istiyorsanız, festivallerin ne zaman gerçekleştiğini öğrenerek Brezilya’ya ne zaman gidilmelidir? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

  1. Parintins Folklor Festivali

Brezilya’nın en renkli festivallerinden biri olan Parintins festivali her yıl binlerce turistin ilgisini çeken cazibe noktalarından biridir. Brezilya’nın Amazon eyaletinde gerçekleştirilen Palintins Folklor Festival’i ülkenin en büyük ikinci festivalidir. Eğer sizler de Brezilya’ya seyahat etmek için zaman kolluyorsanız, bunun için en iyi tarihlerden biri Haziran ayıdır. Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Parintins Folklor Festivali’nde birbirinden ilginç kostümler ve eğlenceli dans gruplarını görebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra festival anında animatörlerin ateş şovlarını da Haziran ayı içerisinde görebilmeniz mümkün. Parintins Festivalinde ortalama 3 saat süren şovlarda Amazon yöresine ait kültür şovlarını da deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Parintins festivali Amazon eyaletinde her yıl Haziran ayının son 3 gününde kutlanan ve dirilmiş öküz efsanesine ait ritüellerin gerçekleştiği bir festivaldir.

  1. Brezilya Karnavalı

Her yıl 7 günden fazla süren ve Paskalya’dan yaklaşık 51 gün önce başlayan Brezilya Karnavalı’nın kökeni Pagan kültürüne dayanıyor. Özellikle Brezilya’nın kıyı kesiminde yer alan şehirlerde çok daha teatral bir havada geçen bu eğlenceli karnavalda rengarenk kostümler, hareketli ve eğlenceli müzik eşliğindeki danslar ayrı bir atmosfere tanıklık edilmesini sağlıyor. Paskalya öncesi ilk perhiz dönemi tarihleri değişebildiği için karnavalı tarihi de değişiklik gösteriyor. Eğer sizler de yılbaşından önce geleneksel perhizden 4 gün önce ilk çarşamba Brezilya’da bulunursanız bu görsel şölene tanıklık edebilir, farklı bir atmosferde eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

  1. Bahia Karnavalı

Dünya’nın en gösterişli ve en büyük karnavalı olarak bilinen Bahia Karnavalı, her yıl Şubat ayında binlerce kişiyi ağırlıyor. Bu gösterişli ve eğlenceli karnaval, 6 günü içine alarak günde yaklaşık 16 saat sürüyor. Brezilya’nın Bahia eyaletinde gerçekleştirilen şenlikler, Salvador’da düzenleniyor ve renkli dans, müzik ve törenleri içine alıyor. Bu festival pek çok yerde aynı zamanda gerçekleşiyor. Her yıl milyonlarca insanın bir araya geldiği bu atmosferde en ünlü pistlerden bir tanesi Barra- Ondina olarak biliniyor. Her yıl Şubat ayının farklı günlerinde

  1. Melezler Günü

Brezilya’nın melez ırkları anısına düzenlenen Melezler Günü, her yıl 27 Haziran’da gerçekleştiriliyor. Bu trih Irk Eşitliği Teşvik Konferansının yapılmış olduğu tarihi simgeliyor. Aynı zamanda Caboclas da olmak üzere tüm Brezilya karışık ırklarını içine alan bu önemli gün Caboslas gününden 3 gün sonra yapılıyor. Sizler de Brezilya seyahatinizi bu tarihe denk düşürürseniz farkındalığın ve farklılığın güzelliğini vurgulayan Melezler Günü etkinliklerine dahil olabilirsiniz.

  1. Rio Karnavalı

Dünyaca ünlü Rio Karnavalı, dünyanın en büyük karnavallarından biri olarak oldukça ünlü. Brezilya ülkesinin Rio de Janeiro şehrinde gerçekleşen ve oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapan Rio Karnavalı, dünyanın her bir yanından meraklılarını kendisine çekiyor. Sınırsız eğlencenin olduğu karnaval her yıl Şubat ayına denk düşerken Paskalya döneminden 7 hafta önce yapılıyor. Bu karnaval geleneksel olarak yıl belirlenen tarihlerde cumartesi, pazar, pazartesi ile salı günleri tekabül edecek şekilde gerçekleşir. 4 gün boyunca süren Rio Karnavalı’nın iki günü 14 Samba Okulu’nun renkli gösteri ve yarışmalarıyla birlikte geçerken binlerce kişiye ağırlıyor. Tartışmasız Brezilya’nın en görkemli karnavallarından bir tanesi olan Rio Karnavalı, renkli sahnelerin, dansların ve sınırsız eğlencenin olduğu bir karnaval olarak birçok turisti eğlenceye davet ediyor.

  1. Kovboy Festivali

Brezilya’nın en bilindik festival etkinlikleri arasında yer alan Kovboy Festivali, her sene Ağustos 1955’de yapılan şenliğin yıldönümü olarak ayı tarihte gerçekleştiriliyor. Sao Paulo eyaletinin Barretos şehrinde gerçekleşen festival, her sene Ağustos ayında devasa büyüklükte bir stadyumda yapılıyor. Ünlü festivalin en cezbedici sahnelerinden biri ise rodeo gösteri olarak biliniyor. Rodeo ile ilgili kutlamaların yanı sıra aynı zamanda Brezilya’nın iç kesim gelenekleri ve kovboylarla ilgili eğlence ve aktiviteler düzenleniyor. Yine folklor danslarından boğa binmeye, kağnı sürmeden at binmeye kadar birçok çeşitli etkinliğin yapıldığı bu festivalde, ülkenin kültürünü yansıtan birçok eğlence yer alıyor.

  1. Haziran Partileri

Brezilya’da kış mevsiminin kapılarının aralandığı Haziran ayı başlangıcında başlayan Haziran partileri, ülke genelinde tüm sokak ve parkların muazzam dans pistlerine dönüştüğü, Brezilya’nın kültürel mirasının ve geleneklerinin canlı tutulduğu renkli görüntüleri beraberinde getiriyor. Bu zamanlarda festival boyunca kırsal bölgede aileler ziyaret ediliyor, kentlerde büyük kıyafetler giyilirken şarkılar eşliğinde gece boyunca danslar ediliyor. Etkinliklerde sazdan yapılmış büyükçe çadırlarda kadın ve erkekler çiftlik çocukları gibi giysiler giyiyor. Haziran partilerinin esas büyüsü kırsal yaşamın ve yağmurun kutsanması için olduğu gibi Brezilya ormanlarında yaşamda kalmayı başaran kabilelerin gelenek ve miraslarını yaşatmaktır. Sizler de Brezilya’ya gitme planı yapıyor ve ülkenin kültürel mirasını içine alan renkli festival ve eğlencelere dahil olmak istiyorsanız Haziran Partilerine katılabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz