Fransa’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Paris ve Eyfel Kulesiyle bilinen fransa’da nereler gezilir. Bir çok kişi sadece Paris’e gitmektedir fakat Fransa’da gezilebilecek bir çok şehir ve yer bulunmaktadır. Fransa’nın başkenti Paris’tir ve 2019 sayımlarına göre 67 milyon nüfusa sahiptir. Para birimi olarak euro ve CFP Frangı kullanılmaktadır.

Paris Gezilecek Yerler

Fransa’nın başkenti olan Paris dediğimizde aklımıza romantizmin dorukları geliyor. Şehre giriş yaptığınızda Roma ve Orta Çağ dokularına şahit olduğu görünüyor. Bir çok kişi buraya romantik anlar yaşamak için gelmektedir. Sen Nehri’nin etrafında yer alan Paris’in diğer görkemli yapıtı ise Eyfel Kulesi olmaktadır. 324 metre yüksekliğe sahip olan Eyfel Kulesinin en tepesinde 3 adet seyretme bölgesi bulunmaktadır. Buradan şehrin en önemli 3 noktasını romantik bir şekilde seyredebilirsiniz. Louvre Müzesi ise dünyanın en büyük sanat
müzesi olarak bilinmektedir. Alışveriş, tiyatro ve önemli heykellerin bulunduğu caddenin ismi ise Şanzelize Caddesidir. Diğer görkemli yapıtı ise tepede bulunan beyaz kilise Sacré-cœur Bazilikası’dır.

Bordeaux Gezilecek Yerler

Liman kenti olarak bilinen Bordeaux şaraplarıyla ünlü bir şehirdir. M.Ö 250 yıllarına kadar insan kalıntıları bulunmuş ve binlerce yıldır insanların burada yaşadığı bilinmektedir. Yansıtıcı özel havuza sahip olan büyük bir yapıt Place de la Bourse’ye ev sahipliği yapmaktadır. 1780 yılında yapılmış ve ülkenin en büyük tiyatro salonlarından biri olan Bordeaux Büyük Tiyatrosu, şuan operaya ev sahipli yapıyor. 11. yüzyıl Bordeaux Katedrali hala ayinlere devam etmektedir. Buraya giderek özgürce ayinleri izleyebilirsiniz. Fransa’nın en çok kilise ve şato barındıran şehri olarak bilinmektedir. Tarihi anıtlara merakı olan kişilerin uğrak yeridir.

Lyon Gezilecek Yerler

Saone ve Rhone nehirleri arasında yer alan Lyon, özellikle yemekleriyle meşhur bir şehirdir. Sokaklar ve görünüşü hiç değişmeyen Lyon, yıllar öncesindeki gibi dar sokaklara ve eski görünüme sahip bir yerdir. Tepedeki en büyük kilise ve dini sanatlar okulu olarak bilinen Notre-Dame de Fourvière Bazilikasına giriş turistlere açık bir yerdir. Büyük bir göle sahip olan Parc de la Tête d’Or özelikle temiz havası ve ormanlık alanıyla meşhurdur. Çiçekçilerin, küçük sanat sokağının ve büyük bir buz pistinin sahip olduğu Bellecour Meydanı, ağaçlarla çevrili bir sanat ticaret bölgesi olarak bilinir.

Marsilya Gezilecek Yerler

2600 yıl önce kurulan ve Fransa’nın en eski şehri olarak bilinen Marsilya denize kıyısı olan bir şehirdir. Genel olarak tatil için bu şehir tercih edilmektedir. Denizin ve kumsalın tadını çıkarmak isteyen turistlerin uğrak yeri olan Marsilya gece hayatı, zengin lokantaları ve gezinti için birebir uygun olan sahil şeridiyle bilinmektedir. Marsilya’da bulunan bir ada kalesi olan ve bir süre öncesine kadar hapishane olarak kullanılan Château d’If ziyaretçilere açılmıştır. Doğa yürüyüşü için en önemli yerlerden biri ise Massif des Calanques’dir. Deniz manzarasına sahip olan Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi, bölgenin tarihini baştan sona sergilemektedir.

Nice Gezilecek Yerler

Küçük sahil kasabalarına sahip olan Nice, özellikle tertemiz denizi, plajları ve kumsalıyla bilinmektedir. Kusursuz bir şekilde tatil yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biridir. Doğa ile iç içe bir şehir olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmıştır. Fransız Rivierası, Nice’nin Akdeniz kıyısında bulunan en ünlü plajlardan biridir. Cannes Film Festivali bu bölgede yapılmaktadır ve yelkenciler için en iyi plaj olarak bilinir. Tarihi dokuya dokunmadan şehrin en uzun plajı olan Promenade des Anglais’i ortaya çıkaran ülke bu sayede bir çok turisti kendine çekmeyi başarmıştır. Büyük bir halk pazarına sahiptir, bu pazarda köylülerin sadece organik sebze ve meyveleri satılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz