Zaporijya Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar

06.06.2022
1
Zaporijya Gezilecek Yerler ve Turistik Alanlar
web tasarım

Ülkemiz vatandaşlarının yurtdışı tatili için sıklıkla tercih ettiği ülkelerden biri olan Ukrayna’nın turistik şehri Zaporijya, ülkenin altıncı büyük şehridir.

Zaporijya, gelişmiş demir yolu ağı, nehir limanı ve uluslararası havalimanı ile her yıl birçok turist ağırlıyor. Genellikle turistlerin Zaporijya gezilecek yerler listesi uzunca oluyor.

Zaporijya Gezilecek Yerler Listesi

Zaporijya’da gezilmesi ve görülmesi geren bir şehirdir. Zaporijya gezilecek yerler listesinde bulunan mutlaka görülmesi gereken yerler işte şöyledir;

  • Zaporijya Siçi
  • Preobrazhenskiy Köprüsü
  • Dinyeper Nehri
  • Aziz Andrew Katedrali
  • Khortytsya Adası
  • Kutsal Bakire Koruma Katedrali
  • Antika Araba Müzesi

Bu liste şehrin simgeleşen yerlerinden oluşuyor. Şehri detaylı görmek isteyen kişiler için gezebilecekleri daha birçok yer bulunuyor.

Zaporijya Siçi

Sovyet Rusya’sının barajlarıyla sular altında kalmış bir yerdir. Evlilik törenlerinin yapıldığı yer olarak da bilinir. Ayrıca tarih açısından da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Preobrazhenskiy Köprüsü

Dört kemerli ve iki katlı olan Preobrazhenskiy Köprüsü, 1952 yılında yapılmıştır. 550 metre uzunluğuna sahip olmasıyla görenleri büyüleyen bir köprüdür.

Dinyeper Nehri

Şehrin yaşam kaynağı olarak nitelendirilen nehir, geniş bir yatağa sahiptir. Zaporijya’nın enerji ve su ihtiyacını karşılar. Nereden bakılırsa bakılsın harika bir manzaraya sahiptir. Zaporijya gezilecek yerler listesinde kesinlikle olması gereken bir konumdur.

Aziz Andrew Katedrali

Yapımı (2001) çok da eski olmamasına rağmen mimarisiyle birçok turisti kendine çekmeyi başarmış bir katedraldir. Ayrıca anıt olarak da sıklıkla anılır.

Khortytsya Adası

Zengin bir Kazak mirası olarak görülen ada, eşsiz bir doğaya sahiptir. Bu adada yürüyüş veya bisiklet turları yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Kutsal Bakire Koruma Katedrali

Kendine has görüntüsü ve ihtişamlı uzunluğuyla simge yapı halini almıştır. Değişik zamanlarda üzerinde çalışmalar yapılan katedral, herkesin görmesi gereken bir yerdir.

Antika Araba Müzesi

Müze, araba sevdalısı herkesin çok seveceği geniş bir araba koleksiyonuna sahiptir. İçerisinde toplam 22 adet sergi vardır. Ayrıca bu müzede bulunan tüm arabalar hala çalışır haldedir.

web tasarım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2024 Nerelergezilir.Com Gezi Sitesi Tüm Hakkı Saklıdır