Heybeliada’da Gezilecek Yerler

0

Heybeliada İstanbul’daki stresten uzaklaşmak için çok güzel bir yer. Gezilmesi gereken en güzel adalardan bir tanesi. Büyük adadan sonra gelen ve en büyük ada olan Heybeliada’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Haritadan bakıldıkları zaman, gözümüze çok küçük görünürler. Sanki hemen gezebileceğimizi sanarız. Öyle değildir aslında. En güzel adaların başlarında gelen Heybeliada’yı gezmeyi ihmal etmeyin. Eğer hala gitmediyseniz, gidip gezmenizi tavsiye ederiz. Heybeliada’ya vardığınızda yapmanız gereken ilk şeylerden biri, bisiklet kiralamak. Çünkü bisikletle yavaş yavaş gezmenin ayrı bir güzelliği var. Ya da sevdiğiniz biri ile beraber kol kola gezmek. Sadece Heybeliada için değil, anlattıklarım bütün adalar
için geçerlidir. Konumuz Heybeliada’nın güzelliklerini anlatmak.

1) Heybeliada Deniz Lisesi

İlk olarak gemi ile yola çıktığınız da sizi Heybeliada’nın güzelliklerinden biri olan Deniz Lisesi sizleri karşılıyor. Bu lise 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-ı Hümayun adıyla Kaptan-ı Derya Cezayirli olan Hasan Paşa tarafından kurulmuştur. Aynı zaman da Deniz Harp Okulu ile birlikte Kasımpaşa Tersanesi’nde kurulmuştur. Geçen uzun yıllar içerisinde, birçok kuruma bağlı kalan Deniz Lisesi 1946 yılında Heybeliada’ya ait kalmıştır. Bu tarihi yapı bu süre içerisinde eğitim vermeye devam etmekteydi. Tam olarak 2016 yılında diğer askeri liselerle kapatılan Deniz Lisesi tarihi binası olarak halkın ziyaretine açıktır.

2) İsmet İnönü Evi

İsmet İnönü’nün rahatsızlanması sonucunda
istirahat verilir. 1924 yılında İsmet İnönü’ ye bu ev uygun görülüp, Heybeliada’ da kalması tercih edilir. O dönemler İsmet İnönü’ ye bu ev kiralanmıştır. İsmet İnönü aradan biraz zaman geçtikten sonra, orayı beğenmiş ve evi satın almıştır. Evde bulunan eşyalar Mustafa Kemal Atatürk tarafından İsmet İnönü’ ye hediye edilmiştir. Bu dönemde o evdeki eşyalar hala durmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan İsmet İnönü’ nün evi restorasyonlu bir şekilde halka açıktır.

3) Rum Ortadoks Ruhban Okulu

Bu okul Heybeliada’nın kuzeybatı bölgesinde bulunmaktadır. Bulunduğu bölgenin adı Ümit Tepesi’dir. Rum Ortadoks Ruhban Okulu 9. yüzyılda İmparator Basil’ in emriyle kurulmuştur. Açılan okul sadece dini eğitim vermek amaçlı kullanılmıştır. Zaman geçtikçe 1844 yılına kadar hem kilise olarak hem de eğitim amaçlı kullanılmıştır. 1844 yılında din adamı yetiştirmek için kullanılan bu okulun ismi Yüksek Ortadoks Teoloji Okulu olarak kullanılmış, 1923 yılında ise Heybeliada Ruhban Okulu olarak isim değiştirmiştir. 1971 yılında okulda sadece lise eğitimi verilmeye başlanmış, 1971 yılından itibaren Heybeliada Özel Rum Lisesi olarak kalmıştır. En son olarak birçok öğretmen ve akademisyen yetiştiren okulun adı son olarak Rum Ortadoks Ruhban Okulu olarak kalmış ve kapatılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz