İskoçya Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

0

Büyük Britanya’da Birleşik Krallık’a bağlı olan 4 devletten biri olan ve İngiltere’ye kara sınırı bulunan İskoçya, turizm açısından oldukça önemli bir bölgedir. İskoçya’nın iklimi genelde yıl boyu yağmurludur. Bu nedenle her yıl on binlerce turist İskoçya’yı ziyaret etmektedir.

İskoçya Sahip olduğu kültürü ile İskoçya, ilgi çeken bir ülkedir. Aynı zamanda İskoç mutfağı da oldukça ilgi çekicidir. İskoçya’nın sahip olduğu kaleler ve saraylar da orta çağ Avrupa’sını yansıtan eserlerdir. Tüm bu eserler her yıl yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Bu nedenle birçok turist İskoçya’daki gezilecek yerleri merak etmektedir.

İskoçya’nın Turistik Yerleri

İskoçya orta çağ dönemi boyunca önemli topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle iskoçya‘da turistler için gezilecek birçok mekan bulunmaktadır.

Bu mekanlar arasında;

 • Stirling Castle
 • Edinburgh Castle
 • Melrose Abey
 • New Lanark
 • Glen Coe
 • Hebrides
 • Orkney
 • Fairy Pools
 • Glenfinnan Viyadüğü
 • Lerwick , Shetland
 • Loch Ness gibi birçok saray, kasaba, sahil mekanları bulunmaktadır.

Tüm bu eserler ve mekanlar binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Stirling Castle

Stirling kalesi İskoçya’nın en eski kalelerinden birisidir. Bu saray Birleşik Krallık’ta Rönesans dönemini yansıtan en önemli eserlerden biridir. Kalenin tarihinde anlatılan efsaneye göre Vikingler kalenin bulunduğu köyü istila etmek istemiş ama başarılı olamamışlardır.

Ülkenin en bilinen kalelerinden birisi olan Stirling kalesi, aynı zamanda sanatçı ve yazarların da ziyaret ettiği bir mekandır.

Şehrin en yüksek bölümünde yer alan kalenin içerisinde aynı zamanda bağımsızlık sembolü olan bir anıt da bulunmaktadır. Sarayı ziyaret edecek olan turistlerin bu anıtı da iskoçya‘da ziyaret etmesi önerilmektedir.

Edinburgh Castle

Edinburgh İskoçya’nın en bilinen şehirlerinden birisidir. Ve her yıl binlerce öğrenci üniversite okumak için bu şehre gelmektedir. 12. yüzyıldan beri var olan şehrin oldukça popüler olmasında Edinburgh Kalesinin payı oldukça fazladır. Şehrin en tepesinde yer alan kale, eşsiz bir Edinburgh manzarası sunmaktadır.

Kalenin içerisinde yaklaşık 1000 yıllık bir şapel ve oldukça eski dönemlerde yapılmış heykeller bulunmaktadır. İskoçya’yı ziyaret eden turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin arasında Edinburgh Kalesi ilk sıralarda gelmektedir.

Melrose Abey

1100 lü yıllarda yapılan bu eser şehrin belki de en popüler harabelerinden birisidir. Manastır şeklinde inşa edilmiştir. Manastırın içerisinde ejderha, azizler, canavarlar ve bitkilerden yapılmış oyuntulu odalar bulunmaktadır.

1920 yılında arkeologlar tarafından manastırın bahçesinde bir mezar bulunmuş ve mezar daha sonra tekrar bölünmüştür. Günümüzde harabe olarak var olan manastır fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri olmaya devam etmektedir.

Glen Coe

İskoçya’nın doğal güzelliklerinden birisidir. Glen Coe, İskoçya’nın dağlarına, nehirlerine ve şelalelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla doğal güzellikleriyle turistlerin ilgi odağındadır. Bölge volkanik patlamalarla oluşmuştur. Glen Coe bölgesini ziyaret eden kişiler İskoçya’nın yaban hayatına da şahit olmaktadır. Günümüzde turistik işlevinin yanı sıra; dağcılık, yürüyüş ve tırmanma tutkunlarının en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelmektedir.

Hebrides

Hebrides; dağlık adalar ve kayalıklarıyla ünlü plajlardan oluşmaktadır. Temiz havası ve kumu ile birlikte el değmemiş plajlar oldukça etkileyicidir. Aynı zamanda İskoçya’nın kır hayatını merak edenler için Hebrides oldukça güzel bir kasabadır.

Sörf, su kayağı ve diğer su sporu ile uğraşan kişiler için Hebrides bölgesinde bulunan plajlar önemli bir seçenek olmaktadır.

Fairy Pools

Fairy Pools, İskoçya’nın en güzel yerlerinden birisidir. Fotoğraf meraklılarının ve şelale severlerin hayran kalacağı bir ada olan Fairy Pools mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Suyun turkuaz renginin hakim olduğu ada macera tutkunlarını beklemektedir.

Orkney

Orkney Adaları, yunus balıklarına ve arktik deniz kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Adada neolitik çağdan kalma oyma taşlar ve sütunlar bulunmaktadır. Bu nedenle Orkney Adaları, UNESCO Dünya mirası listesinde yer almaktadır. Arkeoloji ile ilgilenen kişilerin adayı ziyaret etmesi önerilmektedir.

Glenfinnan Viyadüğü

Bu viyadük muhtemelen dünyanın en ünlü viyadüğü olma ünvanını taşımaktadır. Harry Potter filminde filmin de sıkça yer alan viyadük eşsiz manzaralar sunmaktadır. Günümüzde birçok Harry Potter hayranı fotoğraf çektirip iyi vakit geçirmek için viyadük üzerinde tren yolculukları yapmaktadır.

Viyadük 1901 yılında hizmete girmiştir ve halen hizmet vermektedir.

Lerwick, Shetland

Lerwick şehri İskoçya’nın önemli turistik merkezlerinden birisidir ve oldukça popülerdir. Küçük ve mütevazi evleriyle bu şehir iskandinav kültürünün önemli bir örneğini teşkil etmektedir. Şehir Birleşik Krallık’ın en uç noktasında bulunmaktadır. Bu nedenle birçok bozulmamış plaj ve yaban hayatı bulunmaktadır.

Loch Ness

Loch Ness ülkenin en büyük tatlı su gölüdür. Yaklaşık 700 yıldan bu yana gölde büyük bir canavar olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle her yıl binlerce turist bu gölü ziyarete gelmektedir.

Yaklaşık bin yıllık bir kalenin de bulunduğu bölge, birçok tarihi savaşa tanıklık etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz