İspanya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Turizm denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan İspanya tarihiyle, doğasıyla milyonlarca turisti her yıl kendisine çekmektedir. Milyonlarca turistin uğradığı ülkedeki turistik yapılar ve yerler turistler açısından adeta bir çekim merkezidir. İspanya’da nereler gezilir sorusu İspanya’ya gitmek isteyen kişilerin sorduğu sorulardan bir tanesidir. İspanya’da birçok şehirde birçok farklı turistik yapı mevcuttur. Yalnızca Barselona ve Madrid değil diğer küçük şehirlerin de turistik mekânlarının ziyaret edilmesi en iyi tercih olacaktır. Ancak elbette ilk olarak Madrid ve Barcelona’nın gezilip görülmesi tavsiye edilmektedir.

Barcelona

Barcelona, İspanya’nın en çok turist çeken şehri olup Katalonya Bölgesinde bulunur. Modern mimariden gotike birçok farklı mimari akıma ait tarihi eserin bulunduğu şehir adeta cetvelle çizilmiş şehir planı ile insanları cezbetmeyi başarıyor. Şehirde görülmeye değer tarihi ve diğer yapıların listesi şöyledir;

Sagra de Familia, yapımı ünlü mimar Antoni Gaudi’nin 1883 ile 1926 yılları arasında çalıştığı ancak bitiremediği bir katedraldir. Günümüzde katedralin yapımı halen sürmekte olup yakın zamanda tamamlanacaktır.

Katalan Mimar Antoni Gaudi 74 senelik yaşamındaki sayısız eser sığdırmıştır ancak şüphesiz ki bunlar arasında en etkileyici olanlarından biri de rengarenk Park Güell. Yapımı 14 sene süren –ve aslında yarım bırakılmış- Park Güell Barcelona şehrindeki turistik yapılar arasında en önemlilerinden de biri.

Barcelona şehrinde yer almakta olan Picasso Müzesi, dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso’nun ilk resim çalışmalarının bütün dünyadaki hem en önemli hem de büyük koleksiyona sahiptir. Picasso sadece 10 yaşındayken, oldukça etkileyici sanatsal eğilimini ortaya koymaya başladı. 14 yaşına geldiğinde ise, Picasso ailesi ile birlikte La Coruna kasabasından Barcelona’ya taşındı. Picasso Müzesi, 1963 yılında Picasso’nun yakın dostu olan Jaime Sabartes’in bağışladığı eserlerle kurulmuş; 1968 yılındaki ölümünden sonra Picasso’da birçok önemli eseri müzeye bağışlamıştır.

Bir Futbol Mabedi Camp Nou

Nou Camp Stadyumu (Camp Nou), Barselona şehrindeki dünyaca ünlü futbol takımı F.C Barcelona’nın müsabakalarının oynandığı stadyumudur. 1957 senesinde Francesc Mitjans tarafından tasarlanan Nou Camp 1981 ve 1998 senelerinde yenilenmiş olup stadın resmi seyirci kapasitesi ise 98.722’dir. Stadın en çok ilgi çeken yerleri ise biri kulübe ait hatıraların ve kupaların sergilendiği ve bir hediyelik eşya dükkânının da yer aldığı iki katlı müzedir.

Başkent Madrid’de Nereler Gezilmeli

İspanya’nın ve hatta dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri Madrid’deki Prado Müzesi. Koleksiyonunda sekiz binin üzerinde resim, yine bir o kadar taslak çizim, bin kadar heykel ve binlerce antik eşya, sikke ve belge bulunan müze hem tarihi açıdan önemi, hem nefes kesen Neo-Klasik üsluba sahip binası hem de sahip olduğu eserlerin değeriyle ona söylenen her şeyi sonuna kadar hak ediyor.

Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real), 18. asırda Madrid şehrinde yapılan bir saraydır. Sarayın yapıldığı tepede oturan kraliyet kalesi 1700’lerde yanınca onun yerine Kral V. Felipe tarafından bir sarayın inşa edilmesi emri verilmiştir. Madrid Kraliyet Sarayı mimarisi yanı sıra eşsiz ve oldukça da görkemli iç tasarımı ile de dikkat çekmektedir. Sarayın iç düzenlemeleri III. ve IV. Carlos tarafından yaptırılmıştır.

Cordoba Şehri

Daha önceden de belirtildiği üzere İspanya seyahati yalnızca Barselona ve Madrid üzerine kurulmamalıdır. Diğer şehirlere de gereken önem verilmelidir. Bu açıdan Cordoba şehri de oldukça büyük önem taşıyor. İspanya’nın tarihi kentlerinden bir tanesi olan Cordoba, adeta geçmişin izlerini yaşayan duraklardan bir tanesidir.

Eski Şehir Caddesi ve Viana Müzesi ile birlikte sekizinci yüzyıldan bu tarafa korunmayı başaran Kraliyet Sarayı da Cordoba şehrindeki gezilecek yerler arasında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz