İstanbul Anadolu Yakası Gezilebilecek Yerler

2

Birçok medeniyete ev sahipliği ve başkentlik yapmış olan İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biridir. Aynı anda tarih ve modern yaşamı dünyada yaşayabileceğiniz tek şehir İstanbul’dur. Durum böyle olunca her yıl milyonlarca turist İstanbul’a geliyor ve bu güzellikleri keşfediyor.

Avrupa yakasında bulunan tarihi yarımada turistler tarafından daha çok bilinse de, boğazın karşı kıyısı olan Anadolu yakası da muhteşem doğal ve kültürel bir mirasa sahip.

Pek bilinmediği için bakir kalan bu yerlerin tanıtılması halinde harika bir potansiyel taşıdığını söylemek mümkün.

Biz de Anadolu yakasındaki doğal ve kültürel güzellikleri liste halinde okuyucularımıza tanıtacağız.

Anadolu Hisarı

Anadolu yakasının incisi Anadolu Hisarı, İstanbul’un fethinden hemen önce Fatih Sultan Mehmet Han tarafından oldukça stratejik bir noktaya yaptırılmış. Fetih günü geldiğinde de bu hisar oldukça faydalı olmuş.

Boğazın en dar olduğu noktaya kurulan bu hisar güvenlik açısından çok önemli olduğu için etrafı surlarla çevrilmiş. Aslında bu surların hisarın güzelliğine güzellik kattığını söylemek mümkün.

Boğazın muhteşem bir noktasında yer alan Anadolu Hisarı ziyaretçilere muhteşem manzaralar vaat ediyor.

Beykoz

İstanbul’un belki de en sessiz semti olan ve boğazın zümrüdü olarak adlandırılan Beykoz semti, bünyesinde onlarca doğal ve tarihi güzelliği barındırıyor. Yemyeşil doğasıyla gelenlere unutulmaz anlar yaşatan Beykoz, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Sessizlik ve sakinlik arayanların uğrak noktası olan Beykoz, Hidiv Kasrı, Mihrabat Korusu, Anadolu Feneri gibi tarihi eser ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Beykoz, ziyaret etmeden dönülmemesi gereken yerlerden biri olarak sayılabilir.

Ayrıca özel bir tavsiye olarak, Mihrabat Korosunda kahvaltı etmek son derece iyi bir tercih olacaktır.

Kaymak Donduran Ormanı

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği mekanlar genelde ormanlar oluyor.

İstanbul anadolu yakasında gezilecek yerler arasında sahile 5 km uzaklıkta bulunan Kaymakdonduran Ormanı, hafta sonları gelecek ziyaretçilerin rahat etmesi için tahta masalarla donatılmış. Hafta sonu geldiğinde insanlar biraz huzur bulmak için bu ormana geliyor, isterse yürüyüş yapıp ailesiyle birlikte piknik yapıyor.

Şehrin içinde adeta bir vaha olan kaymak donduran ormanı huzur arayanlar için iyi bir mekan. Ancak yaktığınız mangalı söndürmeden ormandan ayrılmayın. Unutmayın sönmemiş mangal külleri orman yangınlarına yol açabilir. Bu nedenle akciğerlerimiz olan ormanlarımızı koruyalım.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy insanların günü birlik ziyaret edip döndükleri yerlerin başında geliyor.

Polonezköy, sahip olduğu tabiat parkında onlarca bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Tabiat parkının içerisinde ziyaretçilerin huzur ve sakinlik bulabilmesi için yürüyüş parkları, piknik ve kamp alanları, bisiklet yolları ve daha birçok seçenek mevcut. Hafta sonları ailecek bir yere gitmeyi ve sakin bir gün geçirmeyi isteyenler için Polonezköy ve Polonezköy tabiat parkı harika bir alternatif gibi duruyor.

Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı devleti deyince akıllara, şehrin dört bir yanında yapılmış olan şaheser saraylar geliyor. Üsküdar kıyılarına yapılmış olan Beylerbeyi Sarayı da bu saraylardan biri.

İstanbul anadolu yakası‘nda 1861 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmış olan saray, padişahların yazlık olarak kullanılması amacıyla inşa edilmiş.

Sarayda kullanılan mermer işçilik, doğu ile batı tarzını bir araya getirmiş. Önemli devlet konukları da bu sarayda ağırlanmış. Isıtma sisteminin olmamasıyla bilinen saray gerçekten harika bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

Selimiye Kışlası

3.Selim tarafından Nizamı cedit ordusunun kışlası olan bu yer, yeniçeriler tarafından yıkılmıştır. 2.Mahmut yeniçerilik kurumunu kaldırdıktan sonra bu kışlayı yeniden ihya ettirmiş ve Osmanlı ordusunun merkez karargahı olmuştur. Halen hizmet veren Selimiye kışlası sahip olduğu mimari ile turistlerin ilgisini çeken tarihi yapılardan birisidir.

2 YORUMLAR

  1. Anadolu yakasında en çok modayı beğendim, barlar ve kafelerin olduğu alan çok fazla ünversite öğrencisi dolu ama onlar da semtin en güzel rengi 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz