Slovakya’da Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken

0

Slovakya Orta Avrupa ülkelerinden tarihi zenginlikleri ve kültürel açıdan güzel bir ülkedir. Şimdi Slovakya’da nereler gezilir sorusuna cevap vereceğiz.

Slovakya’da Görülmesi Gereken Şehirler

Slovakya eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için gezilecek yerler bakımından zengin bir ülkedir. Ülkeye ait şehirlerde kültürel ve dini açıdan önemli oldukça çok yapı vardır.

1-Bratislava’da Gezilecek Yerler

Bratislava Slovakya ülkesinin başkentidir. Tuna nehri kıyısında küçük ama turistik bir şehirdir. Gezilecek yerler bakımından zengindir. Bratislava Kalesi bunlardan ilkidir. Askeri yapı olarak yapılan kale günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Kentin en büyük dini yapısı St. Martin Katedrali’dir. Zamanında Katedralde zamanında kralların taç giyme törenleri yapılmıştır. Eski Şehir Bratislava şehrineç ait gezilecek olan herşeyin olduğu tarihi bir mekandır. Kafeler, restoranlar vs ile ilgi çekicidir. Most SNP & UFO Gözlem Kulesi, Tuna nehri üzerinde yer alan yapıdır. Gözlem kulesinden şehri izlemek mümkündür. St Micheal Gate & Street, şehre ait surlardan geriye tek kalan yapıdır. Müze olarak kullanılmakta ve etrafında alışveriş mağazaları vardır. Tuna ve Morona nehirlerinin birleşiminde uçurum tepesinde yer alan Devin kalesi önceleri askeri amaçla kullanırken günümüzde müze görevi görmektedir. Man at Work – Cumil, Bratislava heykeller şehri olarak da anılır. Şehre bu ünü veren Cumil adlı heykeldir. Church of St. Elisabeth kilisesi, mimari güzelliği nedeniyle gezi severler tarafından ilgi gören eski bir kilisedir. Günümüzde lise olarak kullanılmaktadır. Grassalkovich Sarayı ise Slovakya’nın Beyaz Sarayı olarak kabul edilmektedir. Sarayın bahçesinde heykeller bulunur. Primate Sarayı turistik geziler için tercih edilir olmasının yanısıra konferans ve organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Slavin, Nazi işgali ile savaşan Rus askerleri anısına yapılan anıttır. Apollo Köprüsü, şehrin manzarasını izlemeye yarar güzel bir köprüdür. Roland Fountain, Eski şehir merkezinde Macar kralı tarafından yaptırılan eski bir çeşmedir. Bratislava City Museum, kente ve ülkeye ait geçmişe dair bilgilere erişilebilir kaynakların sergilendiği bir müzedir. Slovak Cennet Milli Parkı da gezilecek yer bakımından zengin bir parktır. Park UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Kırmızı Taşlı Kale (Cerveny Kamen) Diğer bir gezilecek yerdir.

2-Kosice’de Gezilecek Yerler

Kosice ülkenin en büyük şehirlerinden birisidir. Macaristan sınırına yakın bir şehirdir ve tarihi açıdan önemlidir. Aziz Elizabeth Katedrali, kentin en büyük manevi değerlerine sahip kilisedir. Slovakya’nın aynı zamanda Avrupa’nın Orta Çağ zamandan kalma kilisesidir. Jakab Sarayı, gezilecek yer bakımından önemlidir. Immaculata Sütununda Meryem Ana’nın heykeli bulunmaktadır. Miklus Zindanı, günümüzde müzeye çevrilmiş bir yapıdır. Dolna Bana, surlar üzerindeki bu yapı günümüzde konser salonu olarak kullanılmaktadır. Shire Hall, Doğu Slovakya Sanat Galerisinin bulunduğu salondur. Plague Column, Veba hastalığından kurtulanlar için yapılmış olan şükran anıtıdır. Hrnciarska, sanat atölyelerinin bulunduğu alandır. Sandor Marai Evi, Slovakya’nın ünlü yazarı Sandor Maral’ın doğduğu evdir. Aziz Michael Şapeli, 14. yüzyıldan günümüze kadar gelen bir şapeldir.

3-Nitra’da Gezilecek Yerler

Slovakya’nın en eski şehri olma özelliğine sahiptir. Burada gezilecek yerler; Nitra Kalesi, Aziz Emeram Katedrali, Fransisken Manastırı, Aziz Peter, Aziz Paul Rölyefi, Aziz Ladislav Kilisesi gibi yerlerdir.

4-Banska Bystrica’da Gezilecek Yerler

Hron Irmağı’nın kenarında yer alan bir şehirdir. Şehirde gezilecek yerler; Banska Bystrica Kalesi, Slovak Direniş Anıtı, Hodinova Veza, Meryem Ana Kilisesi, Azize Barbara Şapeli, Thurzov Dom gibi yerlerdir.

5-Slovakya’da Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Tatra Milli Parkı ise Tatra dağlarında bulunan bir park yürüyüş için tercih edilen bir parktır. Bisiklet turları vs yapılabilir. Spis Kalesi, Avrupa’nın en büyük kalelerinden birisidir. Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Bojnice Kalesi, Slovakya’nın en eski ve en çok ziyaret edilen kalesidir. Ayrıca Nedbalka Galerisi, Mavi Kilise, Banska Bystrica Jeoparkı gibi gezilecek yerlerde vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz