Bosna Hersek’de Gezilecek Yerler, Görülmesi Gereken Şehirler

0

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km²’lik yüz ölçümüne sahip ülkedir. Ülkenin nüfusu son sayım ile 3.531.159 dur. Ülkenin başkenti Saraybosna’dır. Ülke 3 ayrı etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Ülke Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplar olarak 3’e ayrılır. Boşnaklar ülkenin %50,11’ini, Hırvatlar %15,43′ ünü, Sırplar %30,78′ ini oluşturur. Ülke kendi içinde Bosnalı ve Hersek’li olarak da ikiye ayrılır. Bosna ülkenin kuzey bölgesi hersek ise güney bölgesi olarak geçer. Bu makalede ”Bosna Hersek’de nereler gezilir?” sorusuna cevap bulacağız.

  1. Mostar Köprüsü

Mostar köprüsü, Bosna-Hersek’in Mostar şehri üzerinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan iki köprüden biridir. Mostar Köprüsü, Eski Köprü, Nevatra Köprüsü adlarıyla anılır. Köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında yapılmıştır. Ancak köprü 1 Kasım 1933 yılında Hırvat-Boşnak savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılmıştır. Köprü çevresinde bulunan şehre de adını vermiştir. Köprüyü yeniden kullanmak için proje hazırlanmış ve köprü 23 Temmuz 2004’te kullanıma tekrar açılmıştır. Köprü 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.

  1. Bosna Hersek Piramitleri

Piramit denilince akla ilk olarak Mısır gelir fakat Bosna Hersek piramitleri de çok güzeldir ve görülmeye değerdir. Piramitler adını bulunduklar şehirden alırlar. Piramitler Visoko şehrinden aldığı için adı Visoko piramitleridir. Dünyanın en eski piramitleridir. Yaklaşık 12 bin yıllık oldukları düşünülmektedir. Dünyanın en eski piramitleri olmalarının yanı sıra en yüksek piramitleridir. En yüksek piramidin adı Güneş piramidi’dir. Ayrıca piramitler uzun zaman boyunca dağ sanılmıştır.

  1. Blagaj

Bosna Hersek Mostar havzasının güneydoğusunda yer alan bir kasabadır. Bosna Hersek’in en değerli kentsel alanlarından biridir. Osmanlı döneminden kalma birçok yapı bulunur. Bosna hersek’in en çok turist çeken alanlarından biridir. Muhteşem bir yer altı ve yer üstü su zenginliğine sahiptir. Dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Tüm dünyada sufilerin toplanma yeridir.

  1. Kravice Şelaleleri

Bosna Hersek’te bir diğer görülmesi gereken yer bu doğa harikası şelalelerdir. Bosna Hersek’in Capljina şehrinde bulunur fakat Mostar şehrine de yakındır. Trebijat nehri üzerinde olan şelale 30 metre yükseklikten yere doğru dökülür. 120 metre genişliğindedir.

  1. Başçarşı

Bosna Hersek’in Saraybosna’ nın merkezinde yer alır. 16. yüzyılda kurulmuştur. Meşhur bir tarihi Osmanlı çarşısıdır. Osmanlı motiflerini görmek mümkündür. Çarşı Osmanlı dönemine ait birçok eser içermektedir. Başçarşı şehrin kalbi olarak nitelendirilebiliyor.

6. Ferhadija Cami

Ferhadija cami Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından 1579 yılında yapılmıştır. Osmanlının mimarisinin özelliklerini burada görebiliriz. Burası Bosna Hersekin Banja Luka kentinde bulunur.Burası Bosna Hersek’te gezilmesi gereken yerlerden biridir.

7. Moriça Han

Moriça Han 1551 yılında Saraybosnada Osmanlı devleti tarafından açılmıştır. Daha sonra 1697 yılında bir yangın çıkmış ve her taraf küle dönmüş. Mevcut haliyle yeniden inşa çalışmalarına başlamış ve bitirmiştir.

8. Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi aslında burası eskiden bir belediye binasıymış ama daha sonradan 1949′ da kütüphaneye çevrilmiştir. Savaşın en büyük acılarından biri Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesinin yangın bombalarıyla yakılması ve 2 milyondan fazla kitabın küle dönüşmesi kütüphanenin tekrardan yenilenmesi çok uzun süre almış ve 2014 de yeniden kütüphane yerini almış.

9) Sonsuz Ateş

Sonsuz Ateş 2. dünya savaşında kurtuluşu için dikilmiş bir anıttır. Daha sonra 6 Nisan 1946 da sonsuz ateş olarak 2.dünya savaşında asker ve sivil toplum anısına açılmıştır. Bu anıt 2011 de bir grubun ateşli saldırısına da uğrasa zarar görmemiştir. Bu yazı da Bosna Hersek’de nereler gezilir ona baktık. Daha gezilecek birçok yer vardır. Fakat biz 9 tanesini ele aldık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz